Zbieranie i odbieranie elektrośmieci – różnice w definicjach i uprawnieniach
Zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie jest tą samą czynnością co odbieranie. Każda z nich wymaga też posiadania innych uprawnień i dopełnienia formalności.
Utrata statusu odpadów powstałych w procesie energetycznego spalania paliw
Trwają prace nas projektem rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.
Kupno i sprzedaż złomu bez zezwolenia
Pytanie: Mieliśmy wydaną decyzję na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów na terenie konkretnej działki (dokładnie chodzi o skup złomu). Cofnięto nam tę decyzję z powodu niespełnienia wymogów przeciwpożarowych. Nie zawiesiliśmy działalności i staramy się o wydanie pozwolenia na prowadzenie działalności w nowym miejscu, na nowej działce i też w zakresie zbierania odpadów (kup złomu). Czy dopóki nie uzyskamy nowego pozwolenia w innym miejscu, możemy kupować złom od firm lub od osób fizycznych i przewozić do bezpośrednio do firmy, która skupuje złom (czyli nie przewozilibyśmy tego złomu na nasz plac, dopóki nie uzyskamy zezwolenia). Sprzedaż tego złomu byłaby uregulowana fakturą VAT – my jako sprzedający, a tamta firma kupująca. Jesteśmy wpisani do rejestru BDO. Jak powinniśmy ewentualnie udokumentować zakup i sprzedaż tego złomu w BDO?
Dotacje na selektywną zbiórkę odpadów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji na selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”.
Czy sorbenty można zaklasyfikować jako odpady powstające w instalacji
Pytanie: Czy odpad 15 02 02 Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi np. PCB, powstający np. na skutek czyszczenia maszyn w firmie jest odpadem powstającym z instalacji?
Czy KPO to jedyny dokument potwierdzający przekazanie odpadów
Pytanie: Jak przyjąć odpad np. złom od firmy, która nie jest wpisana w rejestrze BDO, więc nie będzie mogła wystawić KPO. Firma, od której mielibyśmy przyjąć, jest w stanie upadłości. Sprzedaż tego złomu będzie uregulowana fakturą VAT.
Transport odpadów wynajętym pojazdem a konieczność oznakowania
Pojazd, którym są przewożone odpady, musi być oznakowany tablicą z napisem „ODPADY”. Czy od tej zasady istnieją jakieś wyjątki, np. fakt, że wytwórca przewozi je wynajętym pojazdem? Co z magazynowaniem wytworzonych przez siebie odpadów – czy trzeba oznaczać pojemniki, w których są magazynowane?