Upływa termin składania sprawozdań o przewozie odpadów niebezpiecznych

Podmiot zajmujący się przewozem odpadów niebezpiecznych, których rodzaje są wymienione w tabeli A załączonej do umowy ADR, musi złożyć roczne sprawozdanie dotyczące tej działalności. Termin składania sprawozdań upływa 28 lutego 2015 r.

Trzeba udokumentować przekazanie odpadów elektronicznych

Pytanie: Jesteśmy firmą usługową o profilu informatycznym, co parę lat przekazujemy stary wyeksploatowany sprzęt komputerowy do wyspecjalizowanych firm zajmujących się jego utylizacją. Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia utylizacji takiego sprzętu? Czy musimy składać jakieś sprawozdania do urzędu potwierdzające fakt prawidłowego postępowania z odpadami elektronicznymi?

Trzeba będzie prowadzić ewidencję olejów odpadowych niezależnie od tego, ile się ich wytwarza

Małe podmioty wytwarzające niewielkie ilości określonych rodzajów odpadów nie muszą prowadzić ich ewidencji. Z tej grupy zostaną jednak wykluczeni wytwórcy niektórych odpadów niebezpiecznych. Będą musieli prowadzić ewidencję bez względu na to, ile ich wytworzą.

Porozumienie z marszałkiem województwa zwalnia z obowiązku dotrzymywania poziomów odzysku

Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek środki niebezpieczne w opakowaniach muszą zorganizować system zbierania zużytych opakowań po tych środkach oraz zapewniać ich odzysk i recykling.

Odpady zawierające azbest muszą być składowane oddzielnie

Jeżeli po inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest okaże się, że ich dalsze eksploatowanie może zagrażać środowisku, należy się ich pozbyć. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno ich utylizować. Jedynym sposobem ich unieszkodliwienia jest składowanie.

Nowy sposób wyliczania opłat na kampanie edukacyjne dla wprowadzających baterie i akumulatory

Od 1 stycznia 2015 r. zniesione zostały wysokie sankcje za niesfinansowanie publicznych kampanii edukacyjnych przez wprowadzających baterie lub akumulatory. Nie oznacza to jednak, że nie poniosą w ogóle kosztów za zaniedbania w tym zakresie.

Nie można prowadzić działalności, która nie została ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na zbieraniu odpadów (skup złomu). Mam decyzję zezwalającą na ich zbieranie wydaną w 2007 roku z terminem obowiązywania decyzji do 2017 roku. Działalność chcę prowadzić nadal, na tym samym terenie, i nie planuję budowy ani rozbudowy istniejącego przedsięwzięcia. W międzyczasie gmina uchwaliła jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakazuje lokalizowania usług uciążliwych na moim terenie. Zgodnie z zapisem uchwały do MPZP przez usługi uciążliwe należy rozumieć usługi, które mogą zostać kwalifikowane jako przedsięwzięcia mogące potencjalnie lub zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Czy wobec tego nie dostanę nowej decyzji na zbieranie odpadów?

Nie będzie opłaty recyklingowej za pojazdy sprowadzane do Polski

Właściciele komisów oraz osoby indywidualne zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski. To jedna ze zmian, jaką zakłada przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Można ubiegać się o dotacje na edukację ekologiczną

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu edukacja ekologiczna udziela dotacji na przedsięwzięcia dotyczące realizacji lokalnych ekologicznych inicjatyw obywatelskich związanych z gospodarką odpadami komunalnymi. Budżet programu na lata 2014–2020 wynosi ok. 265.000.000 zł.