SWA13
Zbiorcza karta przekazania odpadu jest wygodna
Przekazanie odpadu można udokumentować raz na miesiąc, przygotowując zbiorczą kartę przekazania odpadów. Dzięki temu można też ograniczyć liczbę przechowywanych w firmie dokumentów.
Sprawozdania odpadowe – kiedy i do kogo składać
Do 15 marca każdego roku trzeba złożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów.
AWA43
Uproszczona ewidencja dla odpadów medycznych? Tak, ale tylko przy małych ilościach
Pytanie: Prowadzę mały gabinet lekarski (indywidualna praktyka lekarska). W gabinecie powstają odpady po drobnych zabiegach – zastrzyki, przemywanie ran itp. Czy mogę prowadzić uproszczoną ewidencję tych odpadów?
Paliwo alternatywne z odpadów – ekologiczne i ekonomiczne
Odpady powstające w przedsiębiorstwach są cennym surowcem do produkcji paliwa alternatywnego. Jest to dobra metoda pozbycia się odpadów, a co więcej opłacalna, ponieważ można pobierać opłaty od instalacji za przekazanie odpadów do spalania.
Odpady zakaźne nie mogą być unieszkodliwiane gdziekolwiek
Odpady ze szpitali, sanatoriów, stacji krwiodawstwa, przychodni lekarskich i weterynaryjnych oraz z gabinetów zabiegowych powinny być unieszkodliwione na terenie województwa, w którym powstały. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady.
SWA12
Zgoda na zamknięcie i co dalej
Po uzyskaniu decyzji udzielającej zgody na zamknięcie lub decyzji o zamknięciu składowiska odpadów lub jego wydzielonej części trzeba przystąpić do procesu rekultywacji.
Zamknięcie i rekultywacja składowiska krok po kroku
Po całkowitym wyczerpaniu pojemności składowiska odpadów lub jego wydzielonej części nadchodzi ostatni etap jego eksploatacji – zamknięcie i rekultywacja. To długi i żmudny proces, a za jego poprawne przeprowadzenie odpowiada zarządzający składowiskiem. Jak przebrnąć przez te wszystkie procedury? Wyjaśnimy to szczegółowo w tym wydaniu specjalnym.
AWA42
Zbieranie opakowań po środkach niebezpiecznych musi zapewnić podmiot, który je wprowadził na rynek
Obowiązkiem wprowadzającego na rynek środki niebezpieczne w opakowaniach jest zorganizowanie systemu zbierania takich zużytych opakowań. Ponadto musi on zapewnić ich odzysk, w tym recykling.
Trzeba poinformować odpowiedni urząd o zamknięciu działalności gospodarczej
Jeżeli przedsiębiorca likwiduje działalność gospodarczą, musi złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru. W przeciwnym wypadku naraża się nie tylko na grzywnę, ale również na napływ wezwań ponaglających do przedłożenia sprawozdań, które de facto już go nie dotyczą.
Termin utworzenia BDO został przesunięty na 2018 rok
Prezydent podpisał już znowelizowaną ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Ustawa ta zmieniła zapisy niektórych aktów prawnych, w tym także zapis w ustawie o odpadach dotyczący terminów utworzenia BDO.
AWA41
Zmiana kodu odpadu możliwa dopiero po jego przetworzeniu
Pytanie: Czy odbiorca odpadu może zmienić kod odpadu na inny niż ten, pod którym go przyjął? Jeśli tak, to proszę o podanie sytuacji, w której można to zrobić.
Uwaga, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami grożą surowe kary
Naruszenie przepisów dotyczących gospodarowania odpadami może skończyć się nałożeniem kary finansowej, aresztu lub grzywny. Nieprawidłowości stwierdzane są przez inspektorów ochrony środowiska m.in. na podstawie kontroli, pomiarów lub też zawiadomienia złożonego przez marszałka województwa. W tym numerze skupimy się na karach finansowych. Ciąg dalszy już w kolejnym wydaniu.
Tych błędów lepiej unikać przy prowadzeniu ewidencji odpadów
Prawidłowo prowadzona ewidencja odpadów jest kluczem do poprawnego sporządzenia sprawozdania o rodzajach i ilości odpadów oraz o sposobach gospodarowania nimi. Błędne dane w sprawozdaniu mogą narazić przedsiębiorcę na kary, dlatego warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi uchybieniami.
AWA40
Zmiana klasyfikacji odpadów podczas sortowania wymaga zezwolenia na odzysk
Wstępne sortowanie nie zalicza się do procesów odzysku i nie wymaga zezwolenia na przetwarzanie, ale wszelkie działania wykraczające poza te czynności już tak i trzeba mieć na nie zezwolenie.
Zezwolenie na transgraniczne przemieszczanie odpadów nie zawsze potrzebne
Można przywieźć odpady do odzysku z krajów Unii Europejskiej bez zezwolenia GIOŚ, ale tylko pod warunkiem że są to odpady wymienione w tzw. zielonym wykazie.
AWA39
Zużyte maszyny można sprzedać na złom
Zagospodarowaniem odpadów powstałych podczas naprawy maszyn w przedsiębiorstwie może zająć się firma, która je naprawia. Zużyte maszyny można natomiast oddać na złom.
Zamówienia in-house w gospodarce odpadami – kto na tym skorzysta
Gminy będą mogły wybrać firmę odpowiedzialną za odbiór odpadów bez konieczności ogłaszania przetargu. Takie są założenia projektu nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.
Straż miejska może ukarać za złamanie przepisów odpadowych
Zazwyczaj kary za złamanie przepisów dotyczących gospodarki odpadowej nakłada WIOŚ. Okazuje się jednak, że mogą to zrobić również strażnicy miejscy podczas wykonywania czynności w zakresie ochrony porządku publicznego.
AWA38
Wpis do rejestru – z urzędu czy na wniosek przedsiębiorcy
Pytanie: Mam pytanie dotyczące wpisu do rejestru marszałka, o którym mowa w art. 49 ustawy o odpadach. Czy rejestr już powstał? Ile czasu ma przedsiębiorca, aby się do niego wpisać? Jeżeli firma działa w zakresie wytwarzania odpadów oraz w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach na rynek, to czy wniosek należy złożyć w dwóch zakresach?
Trzeba zawrzeć umowę na nieprofesjonalne zbieranie odpadów
Prowadzący zakłady handlowe i usługowe mogą zbierać niektóre rodzaje odpadów bez zezwolenia – jest to tzw. nieprofesjonalne zbieranie. Muszą jednak zawrzeć pisemną umowę z podmiotem, któremu będą przekazywać te odpady.
To, jak postępować ze zużytymi świetlówkami, zależy od ich pierwotnego przeznaczenia
Jeżeli w firmie wykorzystuje się świetlówki przeznaczone dla gospodarstw domowych, po zużyciu można je oddać do sklepu. Nieco trudniej będzie pozbyć się sprzętu przeznaczonego do profesjonalnego użytku.
SWA11
Zasady postępowania z odpadami niebezpiecznymi
Wśród wielu odpadów, które powstają w przedsiębiorstwach, występują także odpady niebezpieczne. Postępowanie z nimi wymaga nie tylko ostrożności, ale i konkretnej wiedzy. Nawet niewielki błąd może narazić przedsiębiorstwo na wysokie kary pieniężne, a w skrajnych przypadkach również na odpowiedzialność karną. Przepisy dotyczące odpadów niebezpiecznych są coraz bardziej wymagające. Warto więc poznać zasady, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Za nielegalny transport odpadów niebezpiecznych grożą wysokie kary
Nawet 10.000 zł kary grozi przedsiębiorcy, który łamie przepisy dotyczące transportu odpadów niebezpiecznych. Ale skutki finansowe to nie wszystko, w skrajnych przypadkach grozi nawet areszt.
AWA37
Zasady nadawania odpadom kodów lustrzanych
Niektóre odpady można zaklasyfikować w ewidencji zarówno jako niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. W katalogu odpadów występują z gwiazdką oraz bez gwiazdki (tzw. kody lustrzane). O poprawnym wyborze kodu w takiej sytuacji decydują właściwości odpadów.
Odpadów z papieru i tektury nie będzie można oddać osobom fizycznym
Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów, które osoby fizyczne mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne. Jeśli zmiany wejdą w życie, niektórych rodzajów odpadów nie będzie można zagospodarować w ten sposób.
Nowe obowiązki producentów i importerów pojazdów
Nawet 20.000 zł zapłacą producenci lub importerzy aut, jeśli nie utworzą sieci zbierania zużytych pojazdów. Wysokość kary będzie zależała m.in. od tego, jak długo sieć nie będzie funkcjonowała.
AWA36
Warto mieć potwierdzenie oddania odpadów osobom fizycznym
Jeżeli firma przekazuje odpady osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, powinna uzyskać dokument potwierdzający rodzaj i ilości oddanych odpadów.
Unia wytacza wojnę reklamówkom
Tylko 40 reklamówek rocznie na osobę – to jedno z założeń, z jakich będą musiały wywiązać się kraje członkowskie do 2025 roku. Ograniczenie zużycia toreb jednorazowych ma uchronić środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem.
Trzeba prowadzić ewidencję odpadów podrzuconych
Jeżeli na teren firmy zostaną podrzucone odpady, to firma staje się ich posiadaczem i przejmuje odpowiedzialność za dalsze postępowanie z nimi. Takie odpady trzeba uwzględnić w ewidencji oraz w sprawozdaniu odpadowym.
AWA35
Więcej elektroodpadów trafi do odzysku
Jeszcze w tym roku zostaną zwiększone poziomy odzysku i recyklingu elektrośmieci. Natomiast od przyszłego roku stopniowo będą wzrastać poziomy zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie są założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu nowej ustawy o ZSEE.
Utrata statusu odpadu możliwa tylko dla niektórych odpadów
W szczególnych warunkach możliwe jest, by odpad przestał być odpadem, a zaczął funkcjonować jako produkt, którego obrót i dalsze wykorzystanie nie podlega wymaganiom przepisów o gospodarowaniu odpadami. Możliwość taką daje procedura utraty statusu odpadu, lecz nie można jej przeprowadzić dla wszystkich odpadów.
Regulamin odbioru odpadów komunalnych może ustalić tylko gmina
Gmina nie może przekazywać uprawnień do ustalania zasad odbioru odpadów komunalnych innym podmiotom, np. punktom selektywnej zbiórki odpadów. Do obowiązków gminy należy bowiem określenie tych przepisów w regulaminie.
SWA10
Wytwórca odpadów musi prowadzić ich ewidencję
Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. wytwórcy odpadów – z wyłączeniem wytwórców odpadów komunalnych – muszą prowadzić ich ewidencję.
Warto prowadzić ewidencję odpadów przekazywanych osobom fizycznym
W przepisach nie ma mowy o tym, aby trzeba było prowadzić ewidencję odpadów przekazywanych osobom fizycznym, np. za pomocą potwierdzonego przez odbierającego odpad dokumentu. Warto jednak posiadać potwierdzenie przekazania danego rodzaju i ilości odpadów, ponieważ może się przydać podczas kontroli WIOŚ.
AWA34
Sprzedawcy odpadów muszą prowadzić ewidencję odpadów niebezpiecznych
Od początku 2015 roku sprzedawcy odpadów oraz pośrednicy w obrocie odpadami muszą prowadzić ewidencję odpadów niebezpiecznych. Do tej pory byli z tego obowiązku zwolnieni, gdyż nie było stosownego rozporządzenia wykonawczego.
Sprawozdania z wydajności recyklingu zużytych baterii i akumulatorów
W tym roku po raz pierwszy prowadzący recykling zużytych baterii lub zużytych akumulatorów muszą złożyć sprawozdanie dotyczące wydajności recyklingu dla tych produktów. Termin składania sprawozdań upływa 30 kwietnia 2015 r.
Program LIFE kolejną szansą na dotacje z Unii Europejskiej
W ramach europejskiego programu dotacyjnego LIFE, poświęconego wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu, można uzyskać dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadową. Do rozdysponowania jest wiele milionów.
AWA33
Zezwolenia odpadowe wydane na podstawie starych przepisów będą ważne do 2016 roku
Przedsiębiorcy, którzy nie uzyskali jeszcze nowych zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów, mogą odetchnąć z ulgą. Weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, które zakładają przedłużenie terminu wydawania tych zezwoleń do 2016 roku.
Toner z biurowej drukarki jest elektroodpadem
Pytanie: Co zrobić ze zużytym tonerem biurowej drukarki? Czy są jakieś szczególne wymagania odnośnie do zagospodarowania tego typu odpadów?
Szansa na dotację z regionalnych programów operacyjnych
W latach 2014–2020 w Polsce będzie funkcjonowało 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO). Wśród projektów, które mogą liczyć na dofinansowanie z programów regionalnych, znajdują się również inwestycje z zakresu gospodarki odpadami.
AWA32
Upływa termin składania sprawozdań o przewozie odpadów niebezpiecznych
Podmiot zajmujący się przewozem odpadów niebezpiecznych, których rodzaje są wymienione w tabeli A załączonej do umowy ADR, musi złożyć roczne sprawozdanie dotyczące tej działalności. Termin składania sprawozdań upływa 28 lutego 2015 r.
Trzeba udokumentować przekazanie odpadów elektronicznych
Pytanie: Jesteśmy firmą usługową o profilu informatycznym, co parę lat przekazujemy stary wyeksploatowany sprzęt komputerowy do wyspecjalizowanych firm zajmujących się jego utylizacją. Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia utylizacji takiego sprzętu? Czy musimy składać jakieś sprawozdania do urzędu potwierdzające fakt prawidłowego postępowania z odpadami elektronicznymi?
Trzeba będzie prowadzić ewidencję olejów odpadowych niezależnie od tego, ile się ich wytwarza
Małe podmioty wytwarzające niewielkie ilości określonych rodzajów odpadów nie muszą prowadzić ich ewidencji. Z tej grupy zostaną jednak wykluczeni wytwórcy niektórych odpadów niebezpiecznych. Będą musieli prowadzić ewidencję bez względu na to, ile ich wytworzą.