Więcej elektroodpadów trafi do odzysku

Jeszcze w tym roku zostaną zwiększone poziomy odzysku i recyklingu elektrośmieci. Natomiast od przyszłego roku stopniowo będą wzrastać poziomy zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie są założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu nowej ustawy o ZSEE.

Utrata statusu odpadu możliwa tylko dla niektórych odpadów

W szczególnych warunkach możliwe jest, by odpad przestał być odpadem, a zaczął funkcjonować jako produkt, którego obrót i dalsze wykorzystanie nie podlega wymaganiom przepisów o gospodarowaniu odpadami. Możliwość taką daje procedura utraty statusu odpadu, lecz nie można jej przeprowadzić dla wszystkich odpadów.

Regulamin odbioru odpadów komunalnych może ustalić tylko gmina

Gmina nie może przekazywać uprawnień do ustalania zasad odbioru odpadów komunalnych innym podmiotom, np. punktom selektywnej zbiórki odpadów. Do obowiązków gminy należy bowiem określenie tych przepisów w regulaminie.

Pieniądze na odpady tylko dla inwestycji ujętych w wojewódzkich planach inwestycyjnych

Ostatnia nowelizacja ustaw o odpadach wprowadziła obowiązek sporządzania planów inwestycyjnych przez zarządy województw. Będą one stanowić załącznik do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i tylko projekty uwzględnione w tych planach mogą liczyć na dofinansowanie.

Organizacje samorządu gospodarczego będą składały raporty marszałkom województw

Dnia 7 marca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie wzoru raportu dotyczącego funkcjonowania porozumienia zawartego przez organizację samorządu gospodarczego (reprezentującą grupę przedsiębiorców) z marszałkiem województwa.

Nowe zasady postępowania z odpadami medycznymi

Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. Projektowane zmiany zakładają m.in. skrócenie czasu przechowywania odpadów w miejscu ich powstawania oraz obowiązek opisywania pojemników kodami odpadów.

Można odmówić podpisania protokołu z kontroli

Przedsiębiorca może odmówić złożenia podpisu na protokole z kontroli WIOŚ. W ciągu 7 dni od tego zdarzenia musi jednak wysłać pisemne uzasadnienie tej odmowy do właściwego inspektoratu.

Kolejne odpady, dla których nie trzeba prowadzić ewidencji

Od 6 marca 2015 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Do listy odpadów zwolnionych z ewidencji dodano cztery nowe pozycje.