Zbieranie opakowań po środkach niebezpiecznych musi zapewnić podmiot, który je wprowadził na rynek
Obowiązkiem wprowadzającego na rynek środki niebezpieczne w opakowaniach jest zorganizowanie systemu zbierania takich zużytych opakowań. Ponadto musi on zapewnić ich odzysk, w tym recykling.
Trzeba poinformować odpowiedni urząd o zamknięciu działalności gospodarczej
Jeżeli przedsiębiorca likwiduje działalność gospodarczą, musi złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru. W przeciwnym wypadku naraża się nie tylko na grzywnę, ale również na napływ wezwań ponaglających do przedłożenia sprawozdań, które de facto już go nie dotyczą.
Termin utworzenia BDO został przesunięty na 2018 rok
Prezydent podpisał już znowelizowaną ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Ustawa ta zmieniła zapisy niektórych aktów prawnych, w tym także zapis w ustawie o odpadach dotyczący terminów utworzenia BDO.
Ścieki z zakładu produkcyjnego – jak z nimi postępować
W zależności od specyfiki produkcji oraz charakteru prowadzonej działalności w ściekach przemysłowych odprowadzanych z zakładu mogą występować substancje niebezpieczne lub grupy substancji niebezpiecznych. To z kolei wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla firmy.
Przed wydaniem decyzji o karze WIOŚ musi rozpatrzyć wszystkie okoliczności
Oceniając skalę naruszenia przepisów, WIOŚ powinien uwzględnić wszystkie okoliczności, np. to, że firma w czasie trwania kontroli była w trakcie reorganizacji. Jeśli badania wykazały, że ścieki zawierają niebezpieczne substancje, trzeba udowodnić, że to faktycznie wina zakładu. Taką decyzję wydał Generalny Inspektor Ochrony Środowiska.
Odpady z zakładów fryzjerskich mogą być niebezpieczne
Produkty używane w salonach fryzjerskich i kosmetycznych mają właściwości niebezpieczne, dlatego opakowania po nich i odpady z nich powstające powinny być zakwalifikowane m.in. do grupy odpadów niebezpiecznych.
Nowe wyzwania dla producentów elektrosprzętu
Dnia 1 stycznia 2016 r. ma wejść w życie długo oczekiwana nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Od tej pory większa odpowiedzialność za odpady spadnie na producentów sprzętu, a użytkownicy będą mieli więcej możliwości, by pozbyć się elektroodpadów.
Nie trzeba mieć zezwolenia na przewóz mieszanek popiołowo-żużlowych
Pytanie: Czy żeby móc odbierać mieszanki popiołowo-żużlowe o kodzie 10 01 80 z elektrowni energetycznych, trzeba mieć zezwolenie na transport takich odpadów? Jesteśmy firmą budowlaną i chcielibyśmy wykorzystać je do utwardzania dróg. Często dowozimy gorącą masę bitumiczną potrzebną do budowy drogi. Czy w związku z tym nasi kierowcy muszą mieć uprawnienia ADR?
Kary za brak sprawozdań o odebranych odpadach komunalnych nie będą rosły w nieskończoność
Od nowego roku zmienią się zasady naliczania kar za nieterminowo złożone lub nierzetelnie przygotowane sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych. Wysokość kar pozostanie nadal ta sama.