Zmiana kodu odpadu możliwa dopiero po jego przetworzeniu

Pytanie: Czy odbiorca odpadu może zmienić kod odpadu na inny niż ten, pod którym go przyjął? Jeśli tak, to proszę o podanie sytuacji, w której można to zrobić.

Uwaga, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami grożą surowe kary

Naruszenie przepisów dotyczących gospodarowania odpadami może skończyć się nałożeniem kary finansowej, aresztu lub grzywny. Nieprawidłowości stwierdzane są przez inspektorów ochrony środowiska m.in. na podstawie kontroli, pomiarów lub też zawiadomienia złożonego przez marszałka województwa. W tym numerze skupimy się na karach finansowych. Ciąg dalszy już w kolejnym wydaniu.

Tych błędów lepiej unikać przy prowadzeniu ewidencji odpadów

Prawidłowo prowadzona ewidencja odpadów jest kluczem do poprawnego sporządzenia sprawozdania o rodzajach i ilości odpadów oraz o sposobach gospodarowania nimi. Błędne dane w sprawozdaniu mogą narazić przedsiębiorcę na kary, dlatego warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi uchybieniami.

Sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych wciąż na starych wzorach

Dnia 1 stycznia 2016 wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie wzorów sprawozdań o odebranych i zebranych odpadach komunalnych. Jednak sprawozdania za 2015 rok będą, poza jednym wyjątkiem, składane na dotychczasowych drukach.

Recykling wewnętrzny i produkt uboczny to nie to samo

Żeby odpad stał się produktem ubocznym, trzeba przeprowadzić procedurę jego zgłoszenia jako produktu ubocznego. Natomiast w recyklingu wewnętrznym przyjmuje się, że odpady w ogóle nie zostały wytworzone.

Punkt serwisowy może być zarówno wytwórcą, jak i zbierającym odpady

W punktach zajmujących się naprawą sprzętu elektronicznego często powstają odpady elektroniczne, dlatego też ciążą na nich obowiązki związane z zagospodarowaniem tych odpadów. Wiąże się to także z koniecznością posiadania odpowiednich zezwoleń.

Nie ma limitów na wytwarzanie odpadów w instytucie badawczym

Pytanie: Czy dla instytutu badawczego są ustalone jakieś granice co do ilości wytwarzanych odpadów? Dodam, że nie mamy instalacji. Czy w związku z tym powinniśmy prowadzić ewidencję nieograniczoną limitami do 1 Mg i do 5000 Mg rocznie?

Można uchylić się od nakazu usunięcia odpadów nabytych wraz z działką

Jeżeli właściciel działki udowodni, że zalegające na niej odpady nie należą do niego, może uchylić się od nakazu usunięcia tych odpadów.

Można negocjować warunki umowy o dofinansowanie projektów odpadowych

Umowa o dofinansowanie projektu zawarta pomiędzy beneficjentem a instytucją zarządzającą programem dotacyjnym jest podstawą dofinansowania przedsięwzięcia. Oprócz warunków dofinansowania reguluje też prawa i obowiązki przedsiębiorcy, który ubiega się o dotacje.