Zmiana klasyfikacji odpadów podczas sortowania wymaga zezwolenia na odzysk

Wstępne sortowanie nie zalicza się do procesów odzysku i nie wymaga zezwolenia na przetwarzanie, ale wszelkie działania wykraczające poza te czynności już tak i trzeba mieć na nie zezwolenie.

Zezwolenie na transgraniczne przemieszczanie odpadów nie zawsze potrzebne

Można przywieźć odpady do odzysku z krajów Unii Europejskiej bez zezwolenia GIOŚ, ale tylko pod warunkiem że są to odpady wymienione w tzw. zielonym wykazie.

Trzeba wypełnić dwa odrębne formularze DPO i DPR dla odpadów opakowaniowych i poużytkowych

Firma prowadząca odzysk lub recykling ma siedem dni, od momentu złożenia wniosku przez wytwórcę odpadów, na wystawienie dokumentów potwierdzających odzysk lub recykling tych odpadów.

Trzeba mieć zezwolenie na wytwarzanie odpadów powstających podczas sortowania

Jeżeli podczas sortowania zmieszanych odpadów komunalnych powstają nowe rodzaje odpadów, w zezwoleniu na wytwarzanie odpadów musi figurować kod 19 12 12.

Składowisko nie przyjmie odpadów bez podstawowej charakterystyki odpadów

Dla każdego rodzaju odpadów, które mają być przekazane na składowisko, trzeba przygotować podstawową charakterystykę odpadów. Bez niej nie pozbędziemy się odpadów.

Ponad 200 mln zł wsparcia na walkę z odpadami

Można składać wnioski o dofinansowanie na usunięcie odpadów powodujących nieodwracalne szkody w środowisku oraz zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na ten cel ponad 200 mln zł.

Outsourcing w odpadach – kto odpowie za błędy w dokumentacji

Powierzając wykonanie obowiązków formalnych dotyczących gospodarki odpadowej firmie zewnętrznej, warto zawrzeć w umowie zapisy dotyczące odpowiedzialności za nieprawidłowości. Unikniemy w ten sposób wysokich kar za błędy popełnione nie ze swojej winy.

Od nowego roku ruszą pierwsze audyty w branży opakowaniowej

Już od stycznia 2016 roku firmy zajmujące się m.in. prowadzeniem recyklingu odpadów opakowaniowych będą musiały przechodzić audyt zewnętrzny. Audytorzy sprawdzą m.in. to, czy przedsiębiorcy poprawnie wystawiają dokumenty DPO i DPR oraz EDPO i EDPR.

Nowa deklaracja śmieciowa nie gwarantuje zwrotu pieniędzy

Po złożeniu korekty deklaracji lub nowej deklaracji, w której wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest mniejsza, nie otrzymamy zwrotu pieniędzy za poprzednie miesiące. Nie stwierdza się bowiem nadpłaty za miesiące, w których usługa była świadczona.