Zasady postępowania z odpadami niebezpiecznymi
Wśród wielu odpadów, które powstają w przedsiębiorstwach, występują także odpady niebezpieczne. Postępowanie z nimi wymaga nie tylko ostrożności, ale i konkretnej wiedzy. Nawet niewielki błąd może narazić przedsiębiorstwo na wysokie kary pieniężne, a w skrajnych przypadkach również na odpowiedzialność karną. Przepisy dotyczące odpadów niebezpiecznych są coraz bardziej wymagające. Warto więc poznać zasady, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Za nielegalny transport odpadów niebezpiecznych grożą wysokie kary
Nawet 10.000 zł kary grozi przedsiębiorcy, który łamie przepisy dotyczące transportu odpadów niebezpiecznych. Ale skutki finansowe to nie wszystko, w skrajnych przypadkach grozi nawet areszt.
Polskie przepisy czy umowa ADR
Do transportu odpadów niebezpiecznych trzeba w określonych przypadkach stosować przepisy regulujące przewóz towarów niebezpiecznych.
Opakowanie po środku niebezpiecznym to też odpad niebezpieczny
Opakowania, w których znajdowały się substancje niebezpieczne (np. środki ochrony roślin I i II klasy toksyczności), oznacza się kodem 15 01 10* – opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone.
Odpady niebezpieczne można składować tylko w ostateczności
Odpady niebezpieczne można składować tylko wtedy, gdy inne metody ich zagospodarowania są niemożliwe. Przekazując je na składowisko, trzeba dołączyć podstawową charakterystykę odpadu.
Obowiązki przedsiębiorców wprowadzających środki niebezpieczne w opakowaniach
Wprowadzający produkty w opakowaniach, a także sprzedawcy tych produktów nie mogą uniknąć odpowiedzialności za opakowania, które zostały po tych produktach. Przepisy nakładają na nich wiele obowiązków w tej kwestii.
Można zmienić klasyfikację odpadu
Odpady określone w katalogu jako niebezpieczne mogą zostać przekwalifikowane na bezpieczne, jeśli przeprowadzone badania wykażą, że zawartość substancji szkodliwych w tych odpadach nie przekracza określonych norm.
Magazynowanie odpadów niebezpiecznych
Magazynując odpady niebezpieczne, należy zachować szczególne środki ostrożności. Okresy przechowywania takich odpadów są różne w zależności od tego, jakiemu procesowi zostaną poddane w dalszej kolejności.
Kto musi prowadzić ewidencję odpadów niebezpiecznych
Na początku 2015 roku został wprowadzony wzór karty ewidencji odpadów niebezpiecznych. Od tej pory sprzedawcy odpadów oraz pośrednicy w obrocie odpadami muszą wypełniać kartę ewidencji odpadów niebezpiecznych.