Uproszczona ewidencja dla odpadów medycznych? Tak, ale tylko przy małych ilościach

Pytanie: Prowadzę mały gabinet lekarski (indywidualna praktyka lekarska). W gabinecie powstają odpady po drobnych zabiegach – zastrzyki, przemywanie ran itp. Czy mogę prowadzić uproszczoną ewidencję tych odpadów?

Paliwo alternatywne z odpadów – ekologiczne i ekonomiczne

Odpady powstające w przedsiębiorstwach są cennym surowcem do produkcji paliwa alternatywnego. Jest to dobra metoda pozbycia się odpadów, a co więcej opłacalna, ponieważ można pobierać opłaty od instalacji za przekazanie odpadów do spalania.

Odpady zakaźne nie mogą być unieszkodliwiane gdziekolwiek

Odpady ze szpitali, sanatoriów, stacji krwiodawstwa, przychodni lekarskich i weterynaryjnych oraz z gabinetów zabiegowych powinny być unieszkodliwione na terenie województwa, w którym powstały. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady.

Odpady po zlikwidowanej działalności musi usunąć firma, która je wytworzyła

Pytanie: Firma przetwarzająca odpady na podstawie decyzji starosty rozwiązała z nami umowę dzierżawy 31 lipca 2015 r., pozostawiając na naszym terenie odpady poprodukcyjne. Jakie sankcje grożą tej firmie za bezumowne składowanie? Czy starostwo, wydając zgodę na przetwarzanie, może ponosić konsekwencje usunięcia odpadów?

Nie traćmy szansy na dotacje przez niepotrzebne błędy we wnioskach

Każdy błąd może zaważyć na decyzji o przyznaniu dotacji na projekty odpadowe. Warto więc skupić szczególną uwagę na przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej do konkursu dotacyjnego. Jakich błędów unikać?

Nie można rozpocząć kontroli po upływie 30 dni od doręczenia zawiadomienia

Jeżeli kontrola WIOŚ nie jest kontrolą interwencyjną, inspektorzy muszą poinformować przedsiębiorcę o swojej wizycie. Jeśli w ciągu 30 dni od doręczenia takiej informacji nie podejmą czynności kontrolnych, będą musieli wysłać nowe zawiadomienie.

Jeśli firma ma kilka oddziałów w województwie, może zsumować ilość odpadów w sprawozdaniu

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność w kilku miejscach, ale w obrębie jednego województwa, może w zbiorczym sprawozdaniu o odpadach zsumować ilość odpadów danego rodzaju (kodu), które powstały we wszystkich oddziałach tej firmy.

Ile zapłacimy za niedotrzymanie poziomów odzysku i recyklingu w 2016 roku

Minister środowiska podał maksymalne stawki opłat produktowych dla poszczególnych produktów na rok 2016. Stawki wynoszą od 2,66 zł do 10,64 zł za kg w zależności od rodzaju wprowadzonych na terytorium Polski produktów.