Sprzedawcy odpadów muszą prowadzić ewidencję odpadów niebezpiecznych

Od początku 2015 roku sprzedawcy odpadów oraz pośrednicy w obrocie odpadami muszą prowadzić ewidencję odpadów niebezpiecznych. Do tej pory byli z tego obowiązku zwolnieni, gdyż nie było stosownego rozporządzenia wykonawczego.

Sprawozdania z wydajności recyklingu zużytych baterii i akumulatorów

W tym roku po raz pierwszy prowadzący recykling zużytych baterii lub zużytych akumulatorów muszą złożyć sprawozdanie dotyczące wydajności recyklingu dla tych produktów. Termin składania sprawozdań upływa 30 kwietnia 2015 r.

Program LIFE kolejną szansą na dotacje z Unii Europejskiej

W ramach europejskiego programu dotacyjnego LIFE, poświęconego wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu, można uzyskać dofinansowanie na przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadową. Do rozdysponowania jest wiele milionów.

Osady z zakładowej oczyszczalni ścieków nie są komunalnymi osadami ściekowymi

Odpady o kodzie 02 05 02 – Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków z przemysłu mleczarskiego, mogą być wykorzystane w rolnictwie, w procesie odzysku R10, pod warunkiem że rolnik, który takie odpady odbiera i przetwarza, posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów.

Odzysk i recykling odpadów opakowaniowych trzeba potwierdzić na specjalnym formularzu

Firmy wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach muszą zapewnić odzysk, w tym recykling, odpadów opakowaniowych. Spełnienie tego obowiązku trzeba udokumentować.

Nie wszystkie uchwały w sprawie opłat za śmieci straciły ważność

Z datą 1 lutego 2015 r. straciły ważność tylko te uchwały gmin w sprawie opłat za śmieci, w których określono wyższe stawki opłat niż przyjęte w znowelizowanej ustawie. Zatem postanowienia, w których stawki mieszczą się w granicach określonych nowymi przepisami, pozostają ważne do czasu ustanowienia i wejścia w życie nowych uchwał. Takie stanowisko przyjęło Ministerstwo Środowiska.

Nie wolno wywieszać listy dłużników opłaty śmieciowej w miejscach publicznych

Gminy, aby egzekwować zaległe opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stosują różne procedury. Często samo wysyłanie upomnień nie pomaga, więc uciekają się do innych metod. Okazuje się jednak, że nie wszystkie metody są zgodne z prawem.