Zużyte maszyny można sprzedać na złom

Zagospodarowaniem odpadów powstałych podczas naprawy maszyn w przedsiębiorstwie może zająć się firma, która je naprawia. Zużyte maszyny można natomiast oddać na złom.

Zamówienia in-house w gospodarce odpadami – kto na tym skorzysta

Gminy będą mogły wybrać firmę odpowiedzialną za odbiór odpadów bez konieczności ogłaszania przetargu. Takie są założenia projektu nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.

Straż miejska może ukarać za złamanie przepisów odpadowych

Zazwyczaj kary za złamanie przepisów dotyczących gospodarki odpadowej nakłada WIOŚ. Okazuje się jednak, że mogą to zrobić również strażnicy miejscy podczas wykonywania czynności w zakresie ochrony porządku publicznego.

Sprzedawca odczynników chemicznych nie musi przyjmować opakowań po nich

Pytanie: Czy dystrybutor środków chemicznych musi przyjmować opakowania po nich od klientów? Nie podpisywaliśmy w tym zakresie żadnej umowy z klientami.

Odpady z żywienia pacjentów mogą być niebezpieczne

Pozostałości odpadów z żywienia pacjentów z oddziałów zakaźnych są niebezpiecznymi odpadami medycznymi i wymagają szczególnego trybu postępowania. Odpady żywności z innych oddziałów nie podlegają już tak ostrym restrykcjom. Jednorazowe naczynia i sztućce po posiłkach z oddziałów zakaźnych lub resztki żywności są odpadami niebezpiecznymi i trzeba je zaklasyfikować pod kodem18 01 82* – pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych. Takie odpady mogą być zakażone czynnikami chorobotwórczymi, dlatego trzeba postępować z nimi w ściśle określony sposób. Dotyczy to zarówno sposobu i czasu magazynowania, jak i możliwości dalszego zagospodarowania.

Od nowego roku nie będzie można składować osadów ściekowych

Osady ściekowe mają dużą wartość energetyczną, dlatego dąży się do tego, by je ponownie wykorzystywać. Składowanie ma być zabronione.

Nie trzeba mieć wpisu do rejestru, jeśli prowadzi się nieprofesjonalne zbieranie odpadów

Jednostki handlowe, które zbierają i transportują odpady zebrane w wyniku prowadzonej działalności, mogą to robić bez wpisu do rejestru.

Można magazynować odpady na wynajętej posesji

Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o odpadach odpady można magazynować tylko na terenie, do którego ich posiadacz ma tytuł prawny. Nie oznacza to jednak, że trzeba być właścicielem danego terenu.

Które odpady powstają w związku z eksploatacją instalacji – rozwiewamy wątpliwości

Punktem wyjścia w określeniu, które odpady powstają w instalacji, a które poza nią, jest dokładne zdefiniowanie instalacji oraz prowadzonych w niej procesów.