Warto mieć potwierdzenie oddania odpadów osobom fizycznym
Jeżeli firma przekazuje odpady osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, powinna uzyskać dokument potwierdzający rodzaj i ilości oddanych odpadów.
Unia wytacza wojnę reklamówkom
Tylko 40 reklamówek rocznie na osobę – to jedno z założeń, z jakich będą musiały wywiązać się kraje członkowskie do 2025 roku. Ograniczenie zużycia toreb jednorazowych ma uchronić środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem.
Trzeba prowadzić ewidencję odpadów podrzuconych
Jeżeli na teren firmy zostaną podrzucone odpady, to firma staje się ich posiadaczem i przejmuje odpowiedzialność za dalsze postępowanie z nimi. Takie odpady trzeba uwzględnić w ewidencji oraz w sprawozdaniu odpadowym.
Trzeba mieć pozwolenie na odprowadzanie niektórych rodzajów ścieków przemysłowych
Jeżeli odprowadzane do sieci kanalizacyjnej ścieki przemysłowe z zakładu produkcyjnego zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, konieczne jest posiadanie pozwolenia wodnoprawnego w tym zakresie.
Przegląd decyzji dotyczących gospodarki odpadami – które są ważne, a których nie trzeba już posiadać
Niektóre decyzje dotyczące gospodarki odpadami wygasły z dniem wejścia w życie ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Część z nich zachowała jednak ważność, a dzięki ostatnim modyfikacjom w ustawie o odpadach terminy na ubieganie się nowych zezwoleń zostały nawet przedłużone.
Opłata produktowa nie dotyczy produktów przeznaczonych do dalszej dystrybucji
Jeżeli produkty, takie jak opony lub preparaty smarowe, zostały przywiezione lub wywiezione z Polski tylko w celu ich dalszej dystrybucji do innych krajów, nie trzeba uiszczać opłaty produktowej.
Kto wyegzekwuje zaległą opłatę śmieciową
Jeśli gmina chce zajmować się egzekwowaniem zaległych opłat śmieciowych, musi zawrzeć porozumienie z urzędem skarbowym. Takie rozwiązanie wprowadziła znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.