Zasady nadawania odpadom kodów lustrzanych
Niektóre odpady można zaklasyfikować w ewidencji zarówno jako niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. W katalogu odpadów występują z gwiazdką oraz bez gwiazdki (tzw. kody lustrzane). O poprawnym wyborze kodu w takiej sytuacji decydują właściwości odpadów.
Odpadów z papieru i tektury nie będzie można oddać osobom fizycznym
Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów, które osoby fizyczne mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne. Jeśli zmiany wejdą w życie, niektórych rodzajów odpadów nie będzie można zagospodarować w ten sposób.
Nowe obowiązki producentów i importerów pojazdów
Nawet 20.000 zł zapłacą producenci lub importerzy aut, jeśli nie utworzą sieci zbierania zużytych pojazdów. Wysokość kary będzie zależała m.in. od tego, jak długo sieć nie będzie funkcjonowała.
Nie trzeba mieć pozwolenia na odpady wytwarzane przez pracowników
We wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów nie trzeba uwzględniać odpadów komunalnych z grupy 20 – np. szkła czy papieru – powstających w firmie w związku z przebywaniem pracowników.
Jeśli zwiększa się ilość wytwarzanych odpadów, trzeba to uwzględnić w pozwoleniu
Pytanie: Mam pytanie dotyczące zmiany pozwolenia na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych powyżej 1 Mg. W planach mamy powiększenie produkcji, przez co zwiększy się nam ilość odpadów zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne. Czy po wejściu w życie nowej ustawy o odpadach trzeba ubiegać się o nowe pozwolenie, czy wystarczy rozszerzyć stare? Jeżeli trzeba starać się o nowe pozwolenie, to czy odpady dotyczące opakowań (15 01 01, 15 01 02, 15 01 03), powstające po zakupionych materiałach, albo toner z drukarek biurowych, świetlówki czy zużyte opony też trzeba uwzględnić w takim pozwoleniu? Czy opakowania po farbach (kod odpadu 15 01 10*) używanych do produkcji trzeba uwzględniać w pozwoleniu, czy nie? Mamy problem z pogrupowaniem odpadów na pochodzące z instalacji i poza instalacją, ponieważ ustawa nie określa, jak trzeba pogrupować te odpady.
Jak zagospodarować oleje odpadowe powstające w przedsiębiorstwach
Jeżeli w działalności firmy wykorzystywane są urządzenia i maszyny, niewątpliwe powstają też odpady w postaci zużytych olejów. Takie odpady zawierają szkodliwe dla zdrowia i środowiska związki chemiczne, dlatego bardzo ważne jest umiejętne postępowanie z nimi.
Jak legalnie odprowadzić ścieki z zakładu produkcyjnego
Najprostszym sposobem na pozbycie się ścieków produkcyjnych jest odprowadzenie ich do kanalizacji miejskiej lub zakładowej. Można też odprowadzić ścieki do wód powierzchniowych lub bezpośrednio do ziemi, ale to wymaga już stosownego pozwolenia.
Droga do składania sprawozdań odpadowych będzie mniej kręta
W przyszłym roku proces składania sprawozdań dotyczących gospodarowania odpadami ma być znacznie uproszony. Będą obowiązywały tylko dwa rodzaje sprawozdań, a przedsiębiorcy będą mogli je złożyć w formie elektronicznej.