Wymieniasz oświetlenie w firmie? Sprawdź, komu przekazać zużyte lampy
Stare świetlówki zaliczają się do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest kilka sposobów ich zagospodarowania, a to, który wybrać i jak zaklasyfikować takie odpady, zależy przede wszystkim od przeznaczenia źródeł światła.
Obce odpady na Twoim terenie – sprawdź, czy możesz się ich pozbyć
Pytanie: Spółdzielnia wydzierżawiła teren firmie zajmującej się przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych. Niedługo kończy się umowa dzierżawy. Firma straciła pozwolenie na zbiór i odzysk odpadów 23 stycznia 2016 r. (zgodnie z art. 232 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach – Dz.U. z 2013 r. poz. 21). Od dwóch lat nie prowadzi działalności na naszym terenie, ale odpady w ilości ok. 500 ton zostały. Wspomniana firma rozpoczęła podobną działalność w sąsiedniej miejscowości. O powyższym fakcie informowaliśmy już urząd miasta i starostwo. Starostwo poinformowało nas, że firma musi uporządkować teren. Mamy jednak wątpliwości, czy wywiąże się ona z tego nakazu. Do kogo możemy mieć w razie czego regres – do starostwa, które wydało pozwolenie, czy do urzędu miasta, który pozytywnie opiniował? Jakie działania możemy podjąć, by nie zostać z cudzymi odpadami?
Jak postępować z paletami, na których są przywożone sprowadzane przez firmę towary?
Sprowadzane do firmy towary zazwyczaj przywożone są na drewnianych paletach. Nadawcy tych towarów nie zawsze żądają zwrotu palet. Czy przedsiębiorca może zatem dowolnie z nich korzystać? Powinien je traktować jako opakowania wielokrotnego użytku czy może jako odpad?
Potwierdzenie nabycia gruzu gwarantuje legalną sprzedaż
Jeśli przedsiębiorca chce sprzedawać gruz nabyty od innych firm, musi mieć zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Jak natomiast powinien dokumentować fakt nabycia takich odpadów?
Odpady z przetwórstwa mięsnego – jak je zagospodarować
Zakłady mięsne powinny ograniczać ilość odpadów m.in. poprzez zagospodarowanie powstających podczas przetwórstwa produktów ubocznych (można z nich wyprodukować np. żelatynę). Dopiero w ostateczności powstałe produkty trzeba potraktować jako odpady. A jak postępować z takimi odpadami?
Co grozi za nadużywanie kodu „99” przy klasyfikacji odpadów?
Jeśli nie uda się znaleźć odpowiedniego kodu dla odpadu w grupach 1–20, można przypisać mu kod z końcówką „99”. Takie rozwiązanie należy jednak traktować raczej jako ostateczność. Jakie konsekwencje grożą za nadużywanie kodów z końcówką „99”?
Nowe wytyczne dotyczące sporządzania raportu do KOBiZE
Pod koniec ubiegłego roku weszło nowe rozporządzenie określające zasady wprowadzania raportu do KOBiZE. Sprawdź, jakie zmiany wprowadziło i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, przygotowując taki raport.
Na jakie ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy w 2017 roku?
Dnia 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Wprowadziła ona uproszczenia również na gruncie przepisów ochrony środowiska. Dowiedz się, czy Ty też na tym skorzystasz.