SWA22

Zgodność przedsięwzięcia z planem miejscowym

Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego gminy, to na jakiej podstawie starosta powinien stwierdzić, czy przetwarzanie odpadów poza instalacją na terenie tartaku jest zgodne z prawem miejscowym gminy? Czy można wykorzystać w takim przypadku informacje zawarte w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?

Zezwolenie na zbieranie a decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

Czy do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów trzeba dołączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?

Zezwolenie na przetwarzanie a pozwolenie zintegrowane

Firma zajmująca się obróbką stali po złożeniu wniosku o zmianę zezwolenia na przetwarzanie odpadów otrzymała odpowiedź negatywną wraz z informacją, że jest zobowiązana do posiadania pozwolenia zintegrowanego. Czy to prawda?

AWA68

Uzyskanie zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Przez rozpoczęciem działalności powinniśmy się dowiedzieć, czy działka (działki), na której planujemy prowadzić działalność, objęta jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, gdy MPZP jest niezgodny z naszą inwestycją, możemy zapomnieć o uzyskaniu decyzji.

Sprzedaż towarów za granicę – czy powinieneś się martwić o recykling opakowań

Nasza firma produkuje pokrowce na telefony (ze sprzętem elektronicznym nie mamy nic wspólnego). Dostarczamy futerały do magazynu głównego do marketu w Słowacji. Market zażyczył sobie, abyśmy zajęli się recyklingiem. Chciałam zapytać, czy jest w ogóle taka konieczność? Czy to firma, która kupuje od nas produkt, nie powinna tego zrobić? Skoro my tu, na terenie Polski mamy podpisaną umowę z organizacją odzysku opakowań. Jesteśmy producentem futerałów, opakowania kupujemy od innych producentów. A następnie wysyłamy już zapakowane do naszego klienta głównego do magazynu w Słowacji, więc pojawia się pytanie, czy to my powinniśmy zadbać o kwestię recyklingu w kraju naszego klienta?

SWA21

Transport odpadów do lub z kraju nienależącego do UE

To, jakich formalności trzeba dopełnić, by wywieźć odpady z Polski, nie zależy tylko od rodzaju odpadów, ale też od docelowego miejsca ich wywozu - terytorium Unii Europejskiej czy kraju spoza UE.

Rola EDPO i EDPR w transgranicznym przemieszczaniu odpadów

Jak należy wypełnić dokumenty EDPO i EDPR, jeśli przekazujemy odpady niemieckiemu odbiorcy, który nie jest ostatecznym recyklerem?

AWA67

Zużyte rękawice robocze – pod jakim kodem odpadu zaklasyfikować

Prowadzę firmę produkcyjną. Ostatnio zaczęliśmy w coraz większych ilościach wytwarzać zużyte i zabrudzone rękawiczki gumowe i lateksowe. Pod jakim kodem odpadu powinnam zaklasyfikować ten rodzaj odpadów? Jak powinna wyglądać właściwa segregacja?

Stawki za odbiór odpadów komunalnych – jak ustalić

Proszę o informację, na bazie jakiej podstawy prawnej odbiorca odpadów ustala stawki, ceny w indywidualnych umowach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą a firmą odbierającą śmieci. Czy ma zastosowanie w tym przypadku uchwała rady miasta, która określa górne stawki dla odbioru śmieci w kontenerach o określonych pojemnościach? Czy istnieją akty wyższego rzędu typu ustawy, które precyzują górne stawki, wg których dopuszczalny jest odbiór odpadów?

Sprawdź, jakie są zalety i wady przekazywania odpadów osobom fizycznym

Wytworzone w wyniku prowadzonej działalności odpady wytwórca zobowiązany jest przekazywać do dalszego zagospodarowania tylko i wyłącznie podmiotom posiadającym stosowne decyzje, np. zezwolenie na przetwarzania odpadów lub pozwolenie zintegrowane. Jednak dla niektórych rodzajów odpadów możliwe jest przekazanie ich również osobom fizycznym w celu wykorzystania na własne potrzeby do odzysku. Jakie to odpady i do czego można je wykorzystać?

AWA66

Zaległe sprawozdanie odpadowe a zmiana przepisów karnych

W ciągu ostatnich lat zmieniły się przepisy dotyczące kar za nieterminowe składanie zbiorczych sprawozdań o odpadach. Jaką zatem karę może dostać firma, która złożyła sprawozdania o odpadach za 5 lat wstecz?

Wytwarzasz więcej odpadów? Sprawdź, czy możesz zaktualizować pozwolenie

Jeżeli firma zaczęła wytwarzać więcej odpadów niż ilość, która jest określona w posiadanym przez nią pozwoleniu, lub są to nowe rodzaje odpadów, musi uwzględnić ten fakt w pozwoleniu. Podpowiadamy, czy lepiej zaktualizować już posiadaną decyzję, czy ubiegać się o nową.

AWA65

Przywileje związane z nieprofesjonalnym zbieraniem odpadów

Nieprofesjonalne zbieranie odpadów może prowadzić podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami. Podpowiadamy, jakie odpady można w ten sposób zbierać oraz jakie przywileje ma taki podmiot.

Przekazywanie pustych kartonów klientom sklepu – czy to legalne

Wytwarzanie odpadów opakowaniowych w jednostce handlowej to nierozłączny czynnik prowadzonej działalności. Takie odpady trzeba przekazać uprawnionemu odbiorcy. Czy klienci sklepu są uprawnionymi odbiorcami?

AWA64

Opakowania po surowcach i półproduktach – co z nimi zrobić

Odpady opakowaniowe wytwarzane podczas rozpakowywania zakupionych towarów są najczęściej wykonane z materiałów, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane stają się wartościowym surowcem. Z odzyskanych surowców powstaną nowe, używane przez nas wyroby, m.in. doniczki, kubeczki, a nawet meble czy ubrania. Jak zatem z nimi postępować?

Kompost nieodpowiadający wymaganiom — co zrobić z takim odpadem

Pytanie: Firma wytwarza odpad o kodzie 19 05 03 — Kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania). Czy zamiast unieszkodliwiać go przez składowanie na kwaterze składowiska, można zastosować procedurę utraty statusu odpadu i wykorzystać je potem do rekultywacji biologicznej zamkniętego składowiska? Czy w ogóle istnieje możliwość przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadów dla tego kodu? Czy są jakieś dodatkowe przepisy, które mogą nas naprowadzić na możliwość wykorzystania tego odpadu w sposób inny niż unieszkodliwianie na kwaterze?

SWA20

Zastosowanie biogazu w energetyce

Biogaz, czyli produkt fermentacji, ze względu na wysoką wartość opałową, jest niekonwencjonalnym nośnikiem energii i ciepła i ma zastosowanie energetyczne oraz technologiczne. Jakie korzyści mogą czerpać wytwórcy biogazu?

Warunki i wymagania dotyczące przetwarzania odpadów

Żeby w instalacjach biologicznego przetwarzania odpadów można było otrzymać materiał dobrej jakości, wszystkie procesy z tym związane muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach. Jakich?

AWA63

Wszystko co musisz wiedzieć o audycie zewnętrznym w branży zsee

Do 30 kwietnia 2018 r. organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zakłady przetwarzania zsee muszą przeprowadzić audyt zewnętrzny za 2017 rok. To nowy obowiązek, dlatego podpowiadamy, jak się do niego przygotować i jak powinien przebiegać taki audyt.

Sklepy spożywcze zapłacą za wytwarzanie odpadów

Trwają prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która ma nałożyć nowe obowiązki na sprzedawców żywności. Jednym z nich będzie konieczność wnoszenia opłaty za wytworzone odpady spożywcze.

Rozdrabnianie odpadów tworzyw sztucznych – czy potrzebne jest zezwolenie

Pytanie: Firma posiada młyn do mielenia tworzyw sztucznych wyselekcjonowanych z odpadu – konkretnie półproduktów twardych i hdpe. Chcielibyśmy prowadzić działalność polegającą na zmianie frakcyjności wyselekcjonowanych odpadów. Jest to towar od klienta (klient posiada zezwolenie na zbieranie), a nasza firma będzie tylko świadczyć usługę. Jakie wymagania w związku z tym musimy spełnić, czy potrzebne będą jakieś zezwolenia?

AWA62

Transport zużytych akumulatorów – czy można ominąć przepisy ADR

Pytanie: Czy transport zużytych akumulatorów trzeba zaklasyfikować jako transport materiałów niebezpiecznych? Czy firma, która je przewozi, musi przestrzegać przepisów ADR?

Odpady z restauracji – czy potrzebny będzie wpis do rejestru

Pytanie: Czy firma, która chce odbierać odpady pokonsumpcyjne z restauracji, musi mieć wpis do rejestru działalności regulowanej?

Odpady z produkcji opon – co z nimi zrobić

Podczas produkcji opon powstają zarówno odpady technologiczne, jak i eksploatacyjne. Podpowiemy Ci, jak je właściwie zagospodarować, by uniknąć kłopotów.

SWA19

Sprzedaż sprzętu elektrycznego i elektronicznego – zadania dystrybutora

Dystrybutor, który udostępnia na rynku sprzęt, a więc również placówka handlowa, gdzie sprzedawany jest sprzęt elektryczny lub elektroniczny, musi wywiązać się z wielu obowiązków, które narzuca ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Co konkretnie powinien zrobić?

AWA61

Zużyte kable i przewody – co z nimi zrobić

Kable i przewody są stosowane właściwie w każdym przedsiębiorstwie. Dopóki spełniają swoją rolę, nie stwarzają problemów ani zagrożenia. Co jednak z nimi zrobić, jeśli się zniszczą lub popsują?

Wszystko, co powinien wiedzieć wprowadzający sprzęt o zabezpieczeniu finansowym

Do 30 czerwca 2017 r. wprowadzający sprzęt elektryczny przeznaczony dla gospodarstw domowych, który nie zawarł umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego, musi wnieść zabezpieczenie finansowe, przeznaczone m.in. na sfinansowanie zbierania, przetwarzania zsee. W jakiej formie i gdzie je uiścić?

Wprowadziłeś opakowania, których nie ma w umowie z organizacją odzysku? Zgłoś to niezwłocznie!

Wprowadzający produkty w opakowaniach musi zapewniać odzysk, w tym recykling, odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak odpady opakowaniowe powstałe z tego samego rodzaju opakowań jak opakowania, w których wprowadził produkty. Co zrobić, jeśli firma wprowadziła nowe rodzaje opakowań, których nie ma w umowie z organizacją odzysku?

AWA60

 Jakie uprawnienia musi mieć podwykonawca firmy, która odbiera odpady komunalne?

Pytanie: Kiedy firma wyłoniona w przetargu na odbiór odpadów komunalnych może zatrudnić podwykonawcę? Jakie uprawnienia powinien posiadać taki wykonawca i jakie zadania można mu zlecić?

Zbiorcza KPO a rozliczenie za wykonaną usługę — jak to rozwiązać

Zgodnie z art. 69 ust. 4 ustawy o odpadach wytwórca odpadów może sporządzić zbiorczą kartę przekazania odpadów na koniec miesiąca kalendarzowego. Dowiedz się, jak to się ma do rozliczeń za usługę transportu – czy fakturę można wystawić na koniec miesiąca, czy po każdym odbiorze odpadów.

Wsparcie od NFOŚiGW na rekultywację terenów zdegradowanych

Od 1 marca do 15 grudnia 2017 r. można składać wnioski o dotacje i pożyczki w ramach programu priorytetowego „Ochrona powierzchni ziemi”. Wsparcie finansowe będzie można otrzymać m.in. na rekultywację składowisk odpadów.

AWA59

Zbiorcze KPO pod znakiem zapytania

Trwają prace nad projektem nowej ustawy o odpadach. Jeśli zostanie uchwalona, przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do nowych zadań prowadzenia ewidencji odpadów. Jakich?

Wprowadzanie sprzętu z eksportu – jak to rozliczyć

Pytanie: Firma wprowadza na rynek urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz baterie i akumulatory (przemysłowe), importowane spoza Unii Europejskiej. Część z tych urządzeń eksportuje do krajów UE oraz poza jej granice. Jak powinna rozliczać wprowadzony sprzęt i akumulatory (odpady, recykling, utylizacja)? Jak sporządzić bilans do rozliczenia wprowadzonego, a potem wyeksportowanego sprzętu. Czy wystarczy bilansować sprzęt i akumulatory na podstawie kart ewidencji sprzętu i kart ewidencji akumulatorów wprowadzonych, odejmując wartości na podstawie kart ewidencji sprzętu i kart ewidencji akumulatorów wyeksportowanych?

SWA18

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów i co jeszcze

Ustaliliśmy, że żeby prowadzić procesy przetwarzania odpadów, potrzebne jest zezwolenie. Może się jednak okazać, że przedsiębiorca będzie musiał ubiegać się również o inne decyzje administracyjne. Jakie?

AWA58

Wymieniasz oświetlenie w firmie? Sprawdź, komu przekazać zużyte lampy

Stare świetlówki zaliczają się do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest kilka sposobów ich zagospodarowania, a to, który wybrać i jak zaklasyfikować takie odpady, zależy przede wszystkim od przeznaczenia źródeł światła.

Obce odpady na Twoim terenie – sprawdź, czy możesz się ich pozbyć

Pytanie: Spółdzielnia wydzierżawiła teren firmie zajmującej się przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych. Niedługo kończy się umowa dzierżawy. Firma straciła pozwolenie na zbiór i odzysk odpadów 23 stycznia 2016 r. (zgodnie z art. 232 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach – Dz.U. z 2013 r. poz. 21). Od dwóch lat nie prowadzi działalności na naszym terenie, ale odpady w ilości ok. 500 ton zostały. Wspomniana firma rozpoczęła podobną działalność w sąsiedniej miejscowości. O powyższym fakcie informowaliśmy już urząd miasta i starostwo. Starostwo poinformowało nas, że firma musi uporządkować teren. Mamy jednak wątpliwości, czy wywiąże się ona z tego nakazu. Do kogo możemy mieć w razie czego regres – do starostwa, które wydało pozwolenie, czy do urzędu miasta, który pozytywnie opiniował? Jakie działania możemy podjąć, by nie zostać z cudzymi odpadami?

AWA57

Na jakim formularzu złożyć sprawozdanie opakowaniowe za 2016 rok

Pytanie: Proszę o informację, czy za 2016 rok trzeba składać sprawozdanie OPAK-1, 2 i 3 do urzędu marszałkowskiego? Jeśli tak, to czy przedsiębiorca musi je złożyć sam, czy może to za niego zrobić organizacja odzysku opakowań?

Kiedy opakowanie zwrotne staje się odpadem

Opakowanie wielokrotnego użytku to takie, którego można użyć co najmniej dwa razy. Czy jest jakaś górna granica i kiedy należy uznać, że takie opakowanie nie nadaje się już do użytku?