Zużyte rękawice robocze – pod jakim kodem odpadu zaklasyfikować
Prowadzę firmę produkcyjną. Ostatnio zaczęliśmy w coraz większych ilościach wytwarzać zużyte i zabrudzone rękawiczki gumowe i lateksowe. Pod jakim kodem odpadu powinnam zaklasyfikować ten rodzaj odpadów? Jak powinna wyglądać właściwa segregacja?
Stawki za odbiór odpadów komunalnych – jak ustalić
Proszę o informację, na bazie jakiej podstawy prawnej odbiorca odpadów ustala stawki, ceny w indywidualnych umowach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą a firmą odbierającą śmieci. Czy ma zastosowanie w tym przypadku uchwała rady miasta, która określa górne stawki dla odbioru śmieci w kontenerach o określonych pojemnościach? Czy istnieją akty wyższego rzędu typu ustawy, które precyzują górne stawki, wg których dopuszczalny jest odbiór odpadów?
Sprawdź, jakie są zalety i wady przekazywania odpadów osobom fizycznym
Wytworzone w wyniku prowadzonej działalności odpady wytwórca zobowiązany jest przekazywać do dalszego zagospodarowania tylko i wyłącznie podmiotom posiadającym stosowne decyzje, np. zezwolenie na przetwarzania odpadów lub pozwolenie zintegrowane. Jednak dla niektórych rodzajów odpadów możliwe jest przekazanie ich również osobom fizycznym w celu wykorzystania na własne potrzeby do odzysku. Jakie to odpady i do czego można je wykorzystać?
Odprowadzanie ścieków z pracowniczej stołówki – czy potrzebne pozwolenie wodnoprawne
Na terenie naszego zakładu produkcyjnego jest otwarta stołówka dla naszych pracowników. W wyniku jej działalności wytwarzane są ścieki. Czy na odprowadzanie tego typu ścieków niezbędne okaże się uzyskanie jakiegoś pozwolenia?
Niebezpieczne odpady komunalne – jak z nimi postępować
Odpady niebezpieczne to odpady, które ze względu na swe pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny i inne właściwości lub okoliczności stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub środowiska naturalnego. Jak segregować odpady niebezpieczne pochodzące ze strumienia odpadów komunalnych?
Pośrednik w handlu odpadami – czy musi mieć zezwolenie na zbieranie
Pośrednik w obrocie odpadami to każdy, kto organizuje przetwarzanie odpadów w imieniu innych podmiotów, w tym również podmiot, który nie obejmuje odpadów fizycznie w posiadanie. Czy do tego typu działań niezbędne są jakieś zezwolenia oraz prowadzenie ewidencji?
Zbierasz zużyte baterie lub akumulatory przenośne? Nie zapomnij wydać zaświadczenia!
Jeśli zbierasz zużyte baterie lub zużyte akumulatory przenośne, musisz co roku w terminie do 28 lutego wydać wprowadzającemu te produkty zaświadczenie o zebranych na jego rzecz zużytych bateriach przenośnych lub zużytych akumulatorach przenośnych. Za naruszenia związane z prowadzeniem ewidencji lub wydawaniem zaświadczeń możesz otrzymać karę grzywny.
Opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie gospodarki odpadami – co, gdzie i ile?
Opłata za korzystanie ze środowiska ponoszona jest za składowanie odpadów m.in. z wydobywania kopalin, fizycznej i chemicznej przeróbki rud metali, rolnictwa, ogrodnictwa, rybołówstwa, leśnictwa, przetwórstwa drewna itp. Wyróżnia się opłatę podstawową i podwyższoną. Dowiedz się, ile w 2018 roku będziesz musiał zapłacić za tego typu działalność.
Baza danych o odpadach – jakie obowiązki z tym związane będzie miało przedsiębiorstwo
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma zacząć funkcjonować od 24 stycznia 2018 r. Dowiedz się, kto będzie do niej wpisany z urzędu, a którzy przedsiębiorcy będą musieli samodzielnie dokonać wpisu.