Uzyskanie zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Przez rozpoczęciem działalności powinniśmy się dowiedzieć, czy działka (działki), na której planujemy prowadzić działalność, objęta jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, gdy MPZP jest niezgodny z naszą inwestycją, możemy zapomnieć o uzyskaniu decyzji.
Sprzedaż towarów za granicę – czy powinieneś się martwić o recykling opakowań
Nasza firma produkuje pokrowce na telefony (ze sprzętem elektronicznym nie mamy nic wspólnego). Dostarczamy futerały do magazynu głównego do marketu w Słowacji. Market zażyczył sobie, abyśmy zajęli się recyklingiem. Chciałam zapytać, czy jest w ogóle taka konieczność? Czy to firma, która kupuje od nas produkt, nie powinna tego zrobić? Skoro my tu, na terenie Polski mamy podpisaną umowę z organizacją odzysku opakowań. Jesteśmy producentem futerałów, opakowania kupujemy od innych producentów. A następnie wysyłamy już zapakowane do naszego klienta głównego do magazynu w Słowacji, więc pojawia się pytanie, czy to my powinniśmy zadbać o kwestię recyklingu w kraju naszego klienta?
Opakowania używane – czy trzeba się z nich rozliczyć
Czy palety używane (stosowny zapis na fakturze zakupu), na których wprowadzany jest produkt na rynek, podlegają ewidencji i opłacie produktowej?
Odpady z instalacji pomocniczej – czy trzeba uwzględnić w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów
Firma A produkująca gąbki celulozowe będzie wytwarzać odpady w ilości powyżej 1 tony – dla odpadów niebezpiecznych oraz 5 tys. ton w odniesieniu do odpadów innych niż niebezpieczne. W konsekwencji planuje wystąpić z wnioskiem w zakresie wytwarzania odpadów. Firma posiada również chemiczną oczyszczalnię ścieków – neutralizuje ścieki mleczkiem wapiennym z wytwarzaniem gipsu. Oczyszczone ścieki będą odprowadzane do środowiska. Czy w związku z powstającymi odpadami we wniosku należy uwzględnić odpady powstające w wyniku eksploatacji oczyszczalni? Czy gdy odpad z oczyszczalni będzie odbierany przez podmiot zewnętrzny, wytwórcą tego odpadu stanie się firma odbierająca/czyszcząca?
Nowe przepisy w zakresie poziomów ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji
W projekcie rozporządzenia zaproponowano nową metodologię obliczania poziomów redukcji składowania odpadów biodegradowalnych. Planuje się, by rozporządzenie obowiązywało od 31 grudnia 2017 r. Ma zastąpić dotychczasowe z 25 maja 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 676).
Kontrola problemowa w zakresie gospodarki odpadami – czego dotyczy?
Gospodarka odpadami jest jednym z najczęściej wybieranych tzw. komponentów środowiska, które inspektor WIOŚ sprawdza podczas kontroli. Dowiedz się zatem, jakie pytania może Ci zadać urzędnik.
Dyrekcja Ochrony Środowiska – jakie będzie mieć kompetencje
Dnia 25 sierpnia 2017 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz ustawy o ochronie przyrody. Dowiedz się, jakie zmiany wprowadzi ustawa.
Dotacje na gospodarkę odpadami komunalnymi
Dofinansowanie można dostać na projekty dotyczące budowy elementów infrastruktury systemu gospodarki odpadami zgodnej z hierarchią sposobów postępowania z odpadami z wyłączeniem instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Pula środków wynosi aż 300 milionów zł!
Czy masa pofermentacyjna może być traktowana jako nawóz?
Prowadzę biogazownię rolniczą wykorzystującą do produkcji biogazu gnojowicę. Czy gnojowica po przejściu przez biogazownię jest nawozem naturalnym? Czy można ją stosować na polach?