Zastosowanie biogazu w energetyce
Biogaz, czyli produkt fermentacji, ze względu na wysoką wartość opałową, jest niekonwencjonalnym nośnikiem energii i ciepła i ma zastosowanie energetyczne oraz technologiczne. Jakie korzyści mogą czerpać wytwórcy biogazu?
Warunki i wymagania dotyczące przetwarzania odpadów
Żeby w instalacjach biologicznego przetwarzania odpadów można było otrzymać materiał dobrej jakości, wszystkie procesy z tym związane muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach. Jakich?
Składowanie odpadów organicznych to zły kierunek
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie za ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania odpowiadają gminy.
Rodzaje i właściwości odpadów biodegradowalnych
Dzięki kompostowaniu można zmniejszyć ilość składowanych odpadów organicznych i przyczynić się tym samym do poprawy stanu środowiska. To dobra alternatywa unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych. Ale dbałość o środowisko to niejedyny plus. Z tego wydania specjalnego dowiesz się, co jeszcze możesz zyskać, jeśli zdecydujesz się na przetwarzanie odpadów biodegradowalnych. Podpowiemy Ci, jakie rodzaje odpadów się do tego nadają i jakie warunki trzeba spełnić, by móc je w ten sposób wykorzystać.
Metody kompostowania – która jest najlepsza
W zależności od sposobu napowietrzania wyróżnia się metody kompostowania statyczne i dynamiczne, natomiast biorąc pod uwagę zastosowany typ reaktora – systemy otwarte i zamknięte. Sprawdź, czym się charakteryzują, oraz poznaj ich wady i zalety.
Kompostowanie czy fermentacja – którą metodę wybrać
Jedną z metod zagospodarowania odpadów biodegradowalnych jest recykling organiczny, czyli kompostowanie lub fermentacja. Dowiedz się, czym powinieneś się kierować przy wyborze którejś z tych metod.
Jak zagospodarować komunalne osady ściekowe
Do odpadów biodegradowalnych zaliczają się także komunalne osady ściekowe. Żeby można było je wykorzystać, muszą być jednak spełnione ściśle określone warunki. Jakie?
Efektywność w dużej mierze zależy od sposobu zbierania odpadów
Tylko z czystego surowca można wyprodukować wartościowy kompost przy jednoczesnym zoptymalizowaniu nakładów inwestycyjnych. Dlatego kluczem do sukcesu jest selektywna zbiórka odpadów.
Dwa sposoby na ograniczenie ilości bioodpadów
Ustawa o odpadach, implementując zapisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy, definiuje w art. 17 hierarchię metod postępowania z odpadami. Pierwszym punktem w tej hierarchii jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jak można to zrealizować?