Opakowania po surowcach i półproduktach – co z nimi zrobić
Odpady opakowaniowe wytwarzane podczas rozpakowywania zakupionych towarów są najczęściej wykonane z materiałów, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane stają się wartościowym surowcem. Z odzyskanych surowców powstaną nowe, używane przez nas wyroby, m.in. doniczki, kubeczki, a nawet meble czy ubrania. Jak zatem z nimi postępować?
Kompost nieodpowiadający wymaganiom — co zrobić z takim odpadem
Pytanie: Firma wytwarza odpad o kodzie 19 05 03 — Kompost nieodpowiadający wymaganiom (nienadający się do wykorzystania). Czy zamiast unieszkodliwiać go przez składowanie na kwaterze składowiska, można zastosować procedurę utraty statusu odpadu i wykorzystać je potem do rekultywacji biologicznej zamkniętego składowiska? Czy w ogóle istnieje możliwość przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadów dla tego kodu? Czy są jakieś dodatkowe przepisy, które mogą nas naprowadzić na możliwość wykorzystania tego odpadu w sposób inny niż unieszkodliwianie na kwaterze?
Jakie sprawy formalne związane z gospodarką odpadową załatwisz, nie wychodząc z firmy
Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma obowiązkami i nie zawsze jest czas na bieganie po urzędach. Na szczęście wiele spraw można załatwić zdalnie. Podpowiemy Ci, których formalności to dotyczy.
Jak zaklasyfikować odpady pochodzące z przemysłu energetycznego
Nieodłącznym elementem wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła jest wytworzenie odpadów będących produktem ubocznym procesu spalania. Dowiedz się, jak zaklasyfikować i zagospodarować takie odpady.
Jak zabezpieczyć się przed współpracą z nieuczciwym odbiorcą odpadów
Wydawać by się mogło, że przedsiębiorca, który wytworzył odpady, następnie przekazał je odbiorcy i ma na to potwierdzenie na KPO, pozbył się problemu na zawsze. Jednak zgodnie z prawem nie do końca spełnił swoje obowiązki. Dlaczego?
Dzięki zmianom w k.p.a. szybciej uzyskasz decyzje odpadowe
Dnia 1 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), której celem jest wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców. Dzięki temu w wielu przypadkach uda się skrócić czas oczekiwania na różne decyzje administracyjne, a więc także te dotyczące odpadów.
Czy popiół i żużel z kotłowni można wykorzystać na potrzeby firmy
Odpady z kotłowni, tj. żużel i popiół, przedsiębiorstwo może zagospodarować na własnym terenie lub przekazać do wykorzystania osobom fizycznym albo oddać do unieszkodliwiania. Dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić, jeśli zdecydujesz się wykorzystać te odpady w swojej firmie.
Czy można wznowić działalność po wykreśleniu z rejestru
Jeżeli firma, która odbiera odpady komunalne od mieszkańców, naruszy obowiązujące ją przepisy, zostanie wykreślona z rejestru. Czy wykreślenie z rejestru działalności regulowanej jest nieodwracalne?