Wymogi formalne przetwarzania opon
Opony należą do grupy odpadów problemowych ze względu na ich bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Należy je właściwie zagospodarować, np. poprzez regenerację (bieżnikowanie polegające na zdjęciu zużytego i założeniu na korpus nowego bieżnika).
Szykują się zmiany dla przetwarzających i zbierających odpady oraz zarządzających składowiskiem odpadów
Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Sprawdź, na czym polegają zmiany.
Przykłady naliczania opłat za składowanie odpadów
Jednym z obowiązków w zakresie korzystania ze środowiska jest coroczne wniesienie opłaty środowiskowej. Opłatę za korzystanie ze środowiska ponosi się m.in. w związku ze składowaniem odpadów w formie podstawowej i podwyższonej. Dowiedz się, w jaki sposób należy naliczyć ww. opłatę za 2018 rok.
Nowe przepisy dla gmin
W dniu 28 sierpnia 2018 r. pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg), który ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Co jest planowane?
Kolejne dotacje na gospodarowanie odpadami
NFOŚiGW powołał specjalny program priorytetowy, który ma za zadanie zapewnić beneficjentom brakujące środki na prawidłową realizację projektów inwestycyjnych w ramach Działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi PO Infrastruktura i Środowisko. Budżet Programu wynosi 682.166.000 zł.
Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?
Wnioski o wydanie pozwoleń w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska są składane zazwyczaj w kilku egzemplarzach. Nie zawsze jednak wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Co urząd, to inne obyczaje.
Ewidencja zakaźnych odpadów medycznych
Jak powszechnie wiadomo, zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu KEO obejmuje przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady niebezpieczne do 100 kg rocznie oraz odpady inne niż niebezpieczne do 5 Mg rocznie. Jest jednak pewien wyjątek, a mianowicie zakaźne odpady medyczne. O tym poniżej.
Czy sprawozdanie o odpadach sporządza się dla wszystkich odpadów wytwarzanych w firmie?
Pytanie: Pytanie: Czy w zbiorczym zestawieniu danych o odpadach należy wpisywać wszystkie odpady z kart ewidencji bądź kart przekazania odpadu? Uwzględniamy odpady niebezpieczne, na które przedsiębiorstwo posiada decyzje na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych od prezydenta miasta. Wytwarzamy również odpady o kodach np. 150102 – opakowania z tworzyw sztucznych, 150101 – opakowania z tektury. Ponadto mamy odpady, które zgodnie z rozporządzeniem nie muszą być ewidencjonowane, ale posiadają kartę przekazania odpadu. Czy te wszystkie odpady trzeba zamieścić w ww. zbiorczym zestawieniu danych o odpadach?