Rejestr firm budowlanych w BDO
Pytanie: Pytanie: Firma prowadzi budowy na terenie całego kraju. Jak wygląda w takiej sytuacji wpis do rejestru BDO? Czy dla każdej budowy przed jej rozpoczęciem należy obowiązkowo złożyć we właściwym miejscowo urzędzie marszałkowskim wniosek aktualizacyjny? Czy po zakończeniu budowy ponownie należy złożyć ww. wniosek w celu usunięcia danej lokalizacji jako miejsca prowadzenia działalności? Co z trwającymi już budowami? Czy musimy je zarejestrować?
Kto powinien odebrać worki po asfalcie?
Pytanie: Pytanie: Nasza firma XYZ ma podpisaną umowę z firmą ABC na dostawę asfaltu na zimno (masa bitumiczna). Niestety mamy problem ze zbyciem worków po tej masie. Nie są one klasyfikowane jako odpady komunalne z uwagi na dodatkowe koszty. Czy zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi na dostawcy ciąży obowiązek odbioru tych worków? Jeśli tak, to czy przy następnym zamówieniu możemy taki wymóg umieścić w SIWZ na dostawę, kierując się zapisami ww. ustawy?
Wstrzymanie działalności posiadacza odpadów
Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw umożliwia wstrzymanie działalności posiadacza odpadów w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy braku wymaganych zezwoleń, a drugi funkcjonowania z naruszeniem określonych w zezwoleniu wymagań. Szczegóły poniżej.
Wilczy bilet w gospodarce odpadami
W dniu 5 września 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje wiele nowych obowiązków dla posiadaczy odpadów, a także wprowadza restrykcje w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Do ustawy o odpadach zostały dodane nowe przesłanki odmowy wydawania zezwoleń lub pozwoleń dla recydywistów (tzw. wilczy bilet).
Utrata statusu odpadu przez stłuczkę szklaną
Wymagania dotyczące procedury utraty statusu odpadu przez stłuczkę szklaną reguluje ustawa o odpadach oraz rozporządzenie Komisji (UE) nr 1179/2012.
Przykładowe uwagi organu do wniosku o pozwolenie na wytwarzanie odpadów
Często składając wniosek do starostwa lub innego organu ochrony środowiska, dostajemy wezwanie do jego uzupełnienia. W artykule opisane zostały przykładowe uwagi do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla bezobsługowej myjni samochodowej. Tego typu braki mogą dotyczyć każdej instalacji. Sprawdź, jak je uzupełnić.
Problemowe sprawozdanie o opakowaniach
Pytanie: Nasza firma ma problem z wypełnieniem rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018. Jesteśmy młodą firmą, której praca polega na m.in. odbiorze przesyłek w opakowaniach, a następnie nadawaniu w tych samych opakowaniach kolejnych przesyłek zarówno do Polski, jak i za granicę. Jak mamy ująć to w zestawieniach?
Odbiorcy odpadów komunalnych muszą mieć wpis do rejestru
Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest uznawane za działalność regulowaną. Wiąże się to z obowiązkiem wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe formularze KPO i KEO
Modyfikacja dokumentów z zakresu działalności odpadowej wynika ze zmian wprowadzonych art. 232 ustawy z 6 marca 2018 r. − Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 650). Jakie zmiany obowiązują?