Zmiany w prawie

16 września 2019 r.Ogłoszono rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755).

Wymiana pustych opakowań na pełne − kto powinien prowadzić ich ewidencję

W zależności od ilości wytwarzanych odpadów to ich wytwórca musi prowadzić ewidencję na bazie KPO, KPO i KEO lub tylko KEO. Nieprofesjonalny zbierający odpady nie musi prowadzić ewidencji w pewnych sytuacjach.

Transport własnych odpadów a wpis do BDO

Zgodnie z ustawą o odpadach wytwórca odpadów transportujący wytworzone przez siebie odpady jest zwolniony z uzyskania wpisu do BDO (dawniej był zwolniony z uzyskania zezwolenia na transport odpadów). Czy zwolnienie to dotyczy transportu zarówno do miejsc odzysku, jak i na składowiska? Czy przepisy regulują, gdzie wytwórca odpadów może transportować swoje odpady?

Regeneracja felg aluminiowych w kontekście ustawy o odpadach

Jeśli zamierzasz prowadzić regenerację felg aluminiowych na rzecz osób prywatnych, musisz pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach. Czy tego typu działalność wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością musisz wystąpić do starosty o stosowną decyzję? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przedłużanie zezwoleń przesunięte na marzec 2020!

Pytanie: Pytanie: Słyszałem, że zmienił się termin na wymianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie i przetwarzanie. Do kiedy należy uzyskać nową decyzję?

Procedura wystawiania KPO i prowadzenia KEO za pomocą BDO

Od 2020 roku ewidencja odpadów będzie prowadzona tylko drogą elektroniczną. Ponadto nastąpi znaczne rozszerzenie zakresu danych uwzględnianych w przygotowywanych kartach odpadowych.

Problemowe opakowania po środkach niebezpiecznych

Pytanie: Pytanie 1. Czy firma wprowadzająca opakowania, w których znajdują się środki niebezpieczne, np. proszki, płyny do prania, poza podpisaniem umowy z organizacją odzysku i przystąpieniem do porozumienia − zgodnie z art. 18 ustawy o opakowaniach i gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi − ma obowiązek zapewnić system zbierania opakowań od klientów? Czy ma zorganizować przekazanie tych odpadów do firm utylizacyjnych w imieniu klientów i ponieść koszty utylizacji? Czy może jednak nie ma takiego obowiązku i jest to raczej w gestii klientów – wytwórców odpadów, aby właściwie postąpić z odpadami?Pytanie 2. Jakie pozwolenia są konieczne, w sytuacji gdyby firma chciała odbierać od klientów wprowadzone przez siebie opakowania wielokrotnego użytku, zwozić je do siebie i myć, aby używać ponownie do napełnienia środkami niebezpiecznymi lub innymi niż niebezpieczne?

Nie miesza się odpadów pracowniczych z produkcyjnymi

Pytanie: Pytanie: Czy w jednym kontenerze można magazynować odpady komunalne w postaci opakowań po napojach oraz folię powstałą z rozpakowywania towaru do produkcji?

Magazynowanie odpadów przeznaczonych do różnych celów

Pytanie: Pytanie: Czy odpady przeznaczone do zbierania i odpady przeznaczone do przetwarzania mogą być magazynowane razem?