Treść operatu a treść wniosku o wydanie zezwolenia

Pytanie: Pytanie: Czy dane (rodzaje i masy odpadów) zawarte w operacie ppoż. muszą być takie same jak we wniosku? Co jeśli w operacie jest dany kod odpadu, we wniosku nie, a ilości odpadów magazynowanych w ciągu roku są inne?

Sprzedawca a pośrednik w obrocie odpadami – czy to to samo?

Pytanie: Pytanie: Czym, zgodnie z ustawą o odpadach, różni się sprzedawca odpadów od pośrednika odpadów? Czy sprzedawca, który nabył odpad, nie obejmując go w posiadanie, może być właścicielem odpadu, nie będąc jednocześnie jego posiadaczem? Kto zatem w przypadku transportu odpadu ponosi odpowiedzialność za odpad: posiadacz, który przekazał odpad? Czy też ma wówczas znaczenie, kto stał się właścicielem odpadu?

Rejestr BDO – plan działań

Moduły ewidencji i sprawozdawczości uruchomione w styczniu 2020 roku mają stanowić kolejne ważne narzędzie w walce z nieprawidłowościami w sektorze gospodarowania odpadami. Jaki harmonogram działania ma ministerstwo?

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wg starej ustawy o odpadach

Pytanie: Pytanie: Czy podmiot, który dla prowadzonej instalacji posiada ważną decyzję na wytwarzanie odpadów, wydaną w 2012 roku na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz art. 31 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach (z uwzględnieniem art. 17 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach), może wytworzyć odpady poza instalacją, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska?

Oznakowanie opakowań eksportowanych poza UE

Pytanie: Pytanie: Czy opakowania z produktem przeznaczone na rynek spoza UE muszą posiadać jakieś szczególne oznakowania ekologiczne?

Kto powinien wskazać strony postępowania i ich adresy

Pytanie: Kto odpowiada za wskazanie adresów stron, aby można im było wysłać zawiadomienie o toczącym się postępowaniu administracyjnym, np. dotyczącym wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

Klasyfikacja odpadów ze stawów rybnych

Odpady wytwarzane z hodowli ryb w stawach możemy sklasyfikować jako odpady ulegające biodegradacji inne niż komunalne. Zalicza się do nich 65 rodzajów odpadów zakwalifikowanych ze względu na źródło pochodzenia do 6 grup.

Jak postępować z odpadami przemysłowymi

Pytanie: Pytanie: Podpisaliśmy umowę, która przewiduje odbiór 3 pojemników 1100-litrowych na odpady (m.in. makulaturę) raz w miesiącu. Część to odpady komunalne, a inne − przemysłowe, na które miasto nie chce wystawiać KPO. Prowadzimy uproszczoną ewidencję. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Podpisać umowę z innym podmiotem?

Instalacja o statusie polepszacza glebowego

Pytanie: Pytanie: Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) stosująca mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) uzyskała status polepszacza glebowego dla odpadu 19 05 99 uzyskiwanego z przetwarzania frakcji bio z odpadów komunalnych zmieszanych 20 03 01. Czy będzie to wpływać na uzyskiwane poziomy odzysku i recyklingu przez gminy?