Wniosek o wydanie dokumentów potwierdzających recykling odpadów opakowaniowych - EDPR

 EDPR jest dokumentem, który potwierdza przetworzenie odpadów opakowaniowych w instalacjach zlokalizowanych poza terenem Polski. Zgodnie z ustawą o odpadach wnioskowanie o EDPR i wstawianie tych dokumentów powinno być możliwe w systemie BDO, ale nie uruchomiono tej funkcjonalności. W związku z tym wnioskowanie nadal odbywa się w formie papierowej – według wzorów wypracowanych przez branżę. 

Dokument zastępujący zgłoszenie w SENT

W przypadku, gdy system SENT nie działa i nie można wystawić zgłoszenia przewozu odpadów, należy uruchomić tzw. procedurę awaryjną. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że na stronie internetowej https://puesc.gov.pl/puesc została opublikowana informacja o awarii systemu SENT. W przypadku awarii SENT należy przygotować dokument zastępujący zgłoszenie. Tutaj pobierzesz jego wzór.

Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego

Posiadacz odpadów ma obowiązek potwierdzić spełnienie warunków utraty statusu odpadów przez destrukt asfaltowy przez sporządzenie oświadczenia o zgodności, osobnego dla każdej badanej partii odpadów. Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego sporządza się w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym dla posiadacza odpadów destruktu asfaltowego oraz dla podmiotu, który wykorzystuje ten destrukt asfaltowy.

Wniosek o przyśpieszenie postępowania o wpis do BDO

Urząd Marszałkowski ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku rejestracyjnego do BDO. Jeżeli sprawa się przeciąga, można złożyć do urzędu pismo z wnioskiem o rozpatrzenie wniosku wraz z uzasadnieniem o rozpatrzenie wniosku szybciej (pomimo, że już i tak jest po terminie 30 dni).

Wniosek o zmianę klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne

Artykuł 7 ust. 1 ustawy o odpadach wskazuje, że posiadacz odpadów może dokonać zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne, jeżeli wykaże, że nie posiadają one właściwości powodujących, że odpady są odpadami niebezpiecznymi. Zmiana klasyfikacji wymaga złożenia wniosku, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy. Do wniosku dołącza się wyniki badań właściwości odpadów przewidzianych do zmiany klasyfikacji oraz ocenę tych wyników badań w odniesieniu do badanych właściwości odpadów.  

Oświadczenie dotyczące uprawnienia w zakresie gospodarowania odpadami - Wzór

Podmioty prowadzące zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów muszą posiadać zezwolenia. Zezwolenia, które zostały wydane przed 5 września 2018 r. wymagały złożenia wniosku aktualizacyjnego w terminie do 5 marca 2020 r. Jeżeli wniosek został złożony – zezwolenie jest w mocy do dnia wydania nowego rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej. Ze względu na przewlekłość postępowań ws. aktualizacji warto zabezpieczyć się oświadczeniem, że zezwolenie wydane przed 5 września 2018 r. uprawnia podmiot do gospodarowania odpadami. 

Wzór wniosku o wykreślenie z rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych

W przypadku zakończenia działalności polegającej na odbieraniu odpadów komunalnych przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości musi złożyć do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w terminie 14 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności, wniosek o wykreślenie z rejestru.

Wzór pełnomocnictwa BDO

Jeżeli użytkownikiem głównym nie jest osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą (właściciel) lub nie jest to osoba wskazana w KRS do reprezentowania spółki, tylko jest to osoba której nadano uprawnienia użytkownika głównego w systemie BDO, to taka osoba musi posiadać pełnomocnictwo.

Protokół sporządzony po błędach popełnionych w BDO

Jeżeli przez pomyłkę została wystawiona błędna karta, której nie należy uwzględniać w ewidencji odpadów (został wpisany błędny kod lub zły nr rejestracyjny pojazdu) trzeba sporządzić protokół. W protokole należy podać dane zarówno przekazującego odpady, transportującego jak i przyjmującego odpady.

Ewidencja wprowadzanych opakowań i produktów w opakowaniach

Wprowadzający opakowania lub produkty w opakowaniach musi prowadzić ewidencję rodzaju i masy opakowań, które wprowadza do obrotu w danym roku kalendarzowym. Obowiązek ten wynika z art. 22 ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ustawodawca nie określa wprost w jakiej formie taką ewidencję należy prowadzić. Tutaj proponujemy jedno z możliwych rozwiązań.