Konsekwencje błędnej klasyfikacji odpadu

Umieszczenie niewłaściwego kodu odpadu na karcie przekazania może narazić firmę na zwiększone koszty. Odbiorcy odpadów ustalają bowiem cenę za zagospodarowanie odpadu w zależności od jego rodzaju.

Kod odpadu można zmienić tylko w wyjątkowych sytuacjach

Odbiorca odpadu nie może dowolnie zmieniać kodu odpadu ani też żądać od przekazującego takiej zmiany. Jest to działanie niezgodne z prawem. Chyba że dany odpad zostanie poddany procesowi przetwarzania.

Kary za brak sprawozdań

Jeżeli przedsiębiorca złoży błędnie wypełnione sprawozdanie, prawdopodobnie zostanie wezwany do skorygowania błędów. Jeżeli zignoruje to wezwanie, grozi mu kara grzywny w wysokości do 500 zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 1.000 zł. Lepiej jednak nie dopuścić do takiej sytuacji i unikać błędów.

Ewidencje i sprawozdania

Wszyscy posiadacze odpadów, a więc wszystkie firmy produkcyjne, firmy zajmujące się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów, muszą prowadzić ich ewidencję. Z gospodarowania odpadami trzeba też składać cykliczne sprawozdania. Kluczem do poprawnego przygotowania sprawozdania jest bezbłędnie prowadzona ewidencja. W bieżącym wydaniu specjalnym podpowiemy, jakich błędów się wystrzegać oraz kogo dokładnie dotyczy obowiązek prowadzenia ewidencji i składania sprawozdań.

Ewidencja ZSEE – kto musi ją prowadzić

Obowiązki ewidencyjne mają zarówno wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak i firmy zajmujące się zbieraniem i przetwarzaniem tych zużytych urządzeń.

Ewidencja odpadów to także roczne sprawozdania

Zgodnie z wymogami ustawy o odpadach różne podmioty są zobowiązane do złożenia określonych sprawozdań.

Czy trzeba prowadzić ewidencję odpadów przekazywanych osobom fizycznym

Co prawda nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów przekazywanych osobom fizycznym. Warto jednak mieć potwierdzenie przekazania danego rodzaju i ilości odpadów, ponieważ może się ono przydać podczas kontroli WIOŚ.

Co wpisać w KPO, jeśli firma jest zarejestrowana pod innym adresem niż prowadzona działalność

Jeżeli przedsiębiorca zarejestrował firmę pod innym adresem, ale działalność prowadzi w innym miejscu – np. rozbiórkę odpadów na placu poza siedzibą firmy – to w KPO, polu, gdzie trzeba podać adres posiadacza odpadów, powinien wpisać adres z KRS. Natomiast w polu „Miejsce prowadzenia działalności” – adres placu, na którym jest prowadzona rozbiórka odpadów.