Zakup i czyszczenie pojemników na śmieci

Właściciel nieruchomości może sam zakupić pojemniki i utrzymywać je w należytym stanie samodzielnie, zlecić tę usługę na wolnym rynku albo skorzystać z płatnej usługi gminy.

Uprawnienia i obowiązki firmy, która odbiera odpady komunalne

Odbieranie odpadów komunalnych stanowi działalność regulowaną, a więc by ją wykonywać, trzeba spełnić szczególne warunki i uzyskać wpis do rejestru. Ale to nie wszystko. Co jeszcze należy do obowiązków takiej firmy?

Umowy na odbiór odpadów

Jeżeli gmina objęła daną nieruchomość systemem odbioru odpadów komunalnych, właściciel nie musi podpisywać z firmą wywozową umowy na odbiór odpadów. Jeśli jednak nieruchomość została wykluczona z systemu, sytuacja wygląda inaczej. Z kim nawiązać taką współpracę?

Udział konsorcjum w przetargu – czy wszyscy członkowie muszą mieć wpis do rejestru

Wpis do działalności regulowanej jest jednym z warunków uczestniczenia w przetargu. Czy można uznać, że skoro tylko jeden z konsorcjantów spełnia wymagania postawione w ofercie, to oznacza, że całe konsorcjum także?

PSZOK może odmówić przyjęcia odpadów komunalnych

Jeśli rada gminy ograniczy (a ma do tego prawo) ilość odpadów, które można oddać do PSZOK, tenże PSZOK odmówi ich przyjęcia. Jakich odpadów to dotyczy i jak ustalić, że limit ten został przekroczony?

Przedawnienie obowiązku uiszczenia zaległej opłaty śmieciowej

Zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe, w tym przypadku opłata za gospodarowanie odpadami, przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął okres płatności tegoż podatku. W praktyce oznacza to, że przedawnienie zobowiązania za gospodarowanie odpadami, którego termin płatności mija w 2016 roku, przedawni się w 2020 roku.

Odpady komunalne – obowiązki gmin

Obowiązkiem gmin, w ramach utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, jest zorganizowanie odbioru śmieci i prawidłowe ich zagospodarowanie. Co konkretnie kryje się pod tymi zagadnieniami?

Nie można ogłosić przetargu bez podania szacunkowej wartości zamówienia

Pytanie: Pytanie: Chcielibyśmy ogłosić przetarg na wywóz odpadów od mieszkańców nieruchomości w naszej gminie. Nie jesteśmy jednak w stanie jednoznacznie oszacować wielkości zamówienia. Czy w takiej sytuacji można w SIWZ umieścić taki zapis: „Wywóz z pojemników i unieszkodliwienie odpadów stałych, według częstotliwości ustalonej w załączniku 1 do SIWZ oraz w ilości szacunkowej nieprzekraczającej 9000 m³. Wskazana powyżej ilość szacunkowa odpadów jest prognozowaną wartością zamawiającego w okresie realizacji umowy, tj. 12 miesięcy. Wywóz odpadów będzie realizowany sukcesywnie, w miarę pojawiających się potrzeb zamawiającego. Ostateczna ilość wywożonych nieczystości wynikać będzie z rzeczywistych potrzeb zamawiającego. Niezrealizowanie zamówienia w całości nie może być podstawą do roszczeń finansowych wykonawcy”?

Kto ustala zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych?

Jedynym kompetentnym organem, który może ustalić zasady selektywnego zbierania odpadów (a także następnie ustalić, czy wymóg został przez gminę spełniony), jest Minister Środowiska. Rada gminy nie ma takiego prawa. Jeśli je naruszy, podjęta przez nią uchwała będzie unieważniona.