Kto może decydować, ile odpadów ma trafić do RIPOK?

W wyjątkowych sytuacjach firma, która odbiera zmieszane odpady komunalne od mieszkańców nieruchomości, może przekazać je do instalacji zastępczej (a nie do RIPOK). Jednak czy przedsiębiorca może sam decydować, kiedy następuje wyjątkowa sytuacja? Sprawdźmy, jakie jest zdanie NSA.

Jeden lokal i kilku wytwórców odpadów – jak to rozwiązać formalnie

Jeżeli dwa (lub więcej) podmioty wytwarzające odpady korzystają ze wspólnego lokalu, można ustalić, że odpowiedzialność za wytworzone odpady przejmie tylko jeden z nich. Jak to wygląda w praktyce?

Deklaracja śmieciowa i uiszczanie opłaty za odbiór odpadów komunalnych

Właściciel nieruchomości musi przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Czy wprowadzanie selektywnej zbiórki odpadów jest przymusowe?

Gmina nie może sama zadecydować o tym, czy odpady na jej terenie mają być zbierane selektywnie, czy nie. Selektywne zbieranie odpadów jest przymusowe i mówi o tym art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Czy za zignorowanie tego obowiązku są przewidziane jakieś konsekwencje?

Czy startując w przetargu, można powoływać się na uprawnienia podwykonawcy

Nie ma przeszkód, aby część zadań w zakresie zagospodarowania odpadów wypełniał podwykonawca firmy wyłonionej w przetargu. Jednak firma, która startuje w przetargu, musi mieć własne dokumenty potwierdzające uprawnienia, nie może powoływać się na uprawnienia tych podwykonawców. Spójrzmy na poniższy przykład.

Czy opłaty za gospodarowanie odpadami są opodatkowane?

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie precyzuje, czy opłata śmieciowa pobierana przez gminy jest opodatkowana. Pobór tych opłat odbywa się jednak w ramach czynności publicznoprawnych, a takie czynności są zwolnione z VAT.

Czy i kiedy gmina może pobrać opłatę za wydanie SIWZ?

Pytanie: Czy gmina musi opublikować na swojej stronie internetowej specyfikację istotnych warunków zamówienia dotyczącą przetargu na odbiór odpadów komunalnych, czy raczej powinna udostępnić ją firmie, która startuje w przetargu (i czy może pobrać za to opłatę)? Artykuł 37 ust. 2 ustawy Pzp mówi o tym, że zamawiający może udostępnić SIWZ na stronie WWW, z kolei art. 42 ust. 1 ustawy Pzp stanowi, iż siwz udostępnia się na stronie WWW, a na wniosek wykonawcy przekazuje wykonawcom.