Kto powinien wystawiać KPO?
Prawa i obowiązki sprzedawcy i pośrednika w obrocie odpadami zależą od tego, czy są oni jednocześnie posiadaczami odpadów. Jeżeli przedsiębiorca działa tylko jako sprzedawca lub pośrednik w obrocie odpadami, jego obowiązki sprowadzają się wyłącznie do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach. Jeśli natomiast przedmiotem ich działalności są odpady niebezpieczne, muszą oni prowadzić również ewidencję odpadów.
Klasyfikacja odpadów palnych
Departament Gospodarki Odpadami wskazał, że „o tym, czy odpady uznaje się za niepalne, decydują ich właściwości”, a analizy „należy dokonać na podstawie wiedzy merytorycznej, literatury czy opinii Państwowej Straży Pożarnej”.
Kary za gospodarowanie odpadami
Administracyjna kara pieniężna za zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia może wynosić od 10 tys. do 1 mln zł. Za co jeszcze możesz zostać ukarany?
Gospodarka odpadami od 2019 roku
Od początku 2019 r. na przełomie naszych wydań z zakresu ochrony środowiska pojawiło się wiele nowych zagadnień dotyczących gospodarki odpadami. W dzisiejszym wydaniu specjalnym zestawiono kilka przykładowych tematów, które warto mieć pod ręką.
Co zawiera wniosek o wydanie zezwolenia?
Sprawdź, co zgodnie z obowiązującymi przepisami musi zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów lub zezwolenia na zbieranie odpadów.