Załączniki do wniosku
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów konieczne jest dołączenie stosownych załączników:I. Dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest uprawniony do występowania w obrocie prawnym, jeżeli prowadzący instalację nie jest osobą fizyczną.II. Streszczenie wniosku sporządzone w języku niespecjalistycznym.
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów
W zależności od ilości wytwarzanych odpadów możesz być zobowiązany do posiadania decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Mowa o pozwoleniu na wytwarzanie odpadów. Z tego numeru dowiesz się, jak bezbłędnie przejść przez całą procedurę, nie marnując czasu ani pieniędzy.
Operat przeciwpożarowy oraz postanowienie komendanta PSP
Obowiązek dołączenia operatu przeciwpożarowego do wniosku o wydanie zezwolenia na gospodarowanie odpadami albo pozwolenia uwzględniającego gospodarowanie odpadami nakłada art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach. Zgodnie z tym artykułem do wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów oraz przetwarzanie odpadów dołącza się operat przeciwpożarowy, zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) PSP.
O czym musisz pamiętać
Jeśli podane we wniosku rodzaje odpadów nie wystarczą do ustalenia zagrożeń, jakie te odpady mogą powodować dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska, urząd może wezwać do podania podstawowego składu chemicznego i właściwości odpadów. Jeżeli do wniosku nie zostanie dołączony dowód zapłaty opłaty skarbowej, urząd wezwie do jego dostarczenia w terminie od 7 do 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Gdynie zostanie dokonana wpłata w wyznaczonym terminie, urząd zwróci wniosek. Podmiot, który staje się prowadzącym instalację lub jej oznaczoną część, przejmuje prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń dotyczących tej instalacji lub jej oznaczonej części – musi jednak wystąpić z wnioskiem o zmianę pozwoleń w zakresie oznaczenia prowadzącego instalację.
Koszt wydania pozwolenia
Poza obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, które stanowi pewnego rodzaju „zamrożenie kapitału”, będziesz musiał ponieść również koszty administracyjne wydania zezwolenia.
Kiedy wygasa pozwolenie na wytwarzanie odpadów
Zezwolenie to wygasa: po upływie czasu, na jaki zostało wydane; jeśli zakończono działalność objętą zezwoleniem lub z innych powodów zezwolenie stało się bezprzedmiotowe; na wniosek złożony do urzędu; jeżeli nie rozpoczęto działalności objętej zezwoleniem w terminie 2 lat od dnia, w którym zezwolenie stało się ostateczne; jeśli nie prowadzono działalności objętej zezwoleniem przez 2 lata.
Kiedy nie musisz starać się o pozwolenie
Podmiot nie jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia: jeśli wytwarza poniżej 1 Mg/rok odpadów niebezpiecznych oraz wytwarza poniżej 5000 Mg/rok odpadów innych niż niebezpieczne.
Jak uzupełnić wniosek?
Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.
Czy można odwołać się od decyzji
Przedsiębiorstwo nie uzyska zezwolenia na wytwarzanie odpadów, jeśli np.: zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z planami gospodarki odpadami; eksploatacja instalacji powoduje przekroczenie.