Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym
Odpady jako zasoby (surowce) energetyczne zostały także uwzględnione w planach przejścia Polski na gospodarkę obiegu zamkniętego.
Ile odpadów jest poddawanych procesom termicznego przekształcania
Udostępniane są dane, które dokładnie pokazują, ile odpadów poddawanych jest procesom termicznego przekształcania. Czy można z nich wysnuć jakieś wnioski? Czy potencjał wzrostu tych wartości jest wysoki?
Czy energia ze spalania odpadów zalicza się do OZE
Ustawodawca nie pozostawia dowolności w tym zakresie i szczegółowo określa, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać część energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów zawierających frakcje biodegradowalne jako energię z odnawialnego źródła energii (OZE).
Wyposażenie spalarni ma znaczenie w klasyfikacji energii z odpadów do OZE
Poza regulacjami samego procesu i warunków jego przeprowadzania do kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów jako energię z odnawialnego źródła energii konieczne jest także odpowiednie wyposażenie zakładu.
Jakich formalności musi dopełnić prowadzący spalanie odpadów
Ze względu na szczególne warunki, w których odbywa się proces spalania odpadów, podmiot, który chce prowadzić taką działalność, musi uzyskać zezwolenie.
Jakie działania są zabronione
Poza obowiązkami i nakazami w przepisach możemy też znaleźć zapisy dotyczące zakazów w kontekście termicznego przekształcania odpadów.
Jakie frakcje odpadów mogą być przetwarzane na energię
Nie wszystkie odpady mają odpowiednie właściwości, które predestynują je do wykorzystania w procesach pozyskiwania energii. Największe obawy związane z termicznym przekształcaniem odpadów dotyczą kwestii zanieczyszczenia powietrza.