Dotacje na rozwój infrastruktury związanej z pozyskiwaniem energii z odpadów
Unia Europejska daje możliwość pozyskiwania środków, których głównym celem ma być wsparcie inwestycji związanych z przekształcaniem termicznym odpadów.
Zalety energii pozyskiwanej z odpadów
Spalanie odpadów, pomimo wielu kontrowersji, niesie za sobą mnóstwo zalet i stanowi ważny punkt transformacji energetycznej Polski. Dlaczego ma takie znaczenie?
Czy sąsiedztwo spalarni może być problematyczne?
Negatywny obraz spalarni odpadów, które powodują emisje zanieczyszczeń do powietrza, to najczęściej pierwsza rzecz, która przychodzi mieszkańcom na myśl. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Transformacja energetyczna jest nieunikniona
Polska energetyka wykorzystuje w dużym stopniu paliwa kopalne, których stosowanie powoduje zanieczyszczenie powietrza i pogłębianie zmian klimatycznych. Dlatego też nieunikniona jest transformacja energetyczna, a konkretne cele i projekty strategiczne mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej zostały przedstawione w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) oraz w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021−2030. Istotnym elementem transformacji mogą być odpady i ich wartość energetyczna.
Spalanie odpadów na tle polityki energetycznej
Kwestie termicznego przekształcania odpadów są uwzględnione w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku, która koncentruje się na potencjale biomasy, wskazując, że jest to jedyne źródło odnawialne o charakterze surowca.
Krajowy plan gospodarki odpadami
W Polsce obowiązują szczegółowe regulacje, którym podlegają podmioty prowadzące termiczne przekształcanie odpadów. Ponadto są też regulacje kreujące pewne trendy i wyznaczające kierunki, w których mamy się rozwijać. Jednym z nich jest Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.