Metodyka wyliczania śladu węglowego dla wytwarzanych odpadów
Jak obliczyć ślad węglowy w ramach redukcji wytwarzanych odpadów w firmie oraz zmiany kierunku ich zagospodarowania (np. ze składowania na odzyskiwanie)?
Czy odpady przetwarzane w biogazowni tracą status odpadów po procesie R3?
Pytanie: Czy odpady przetwarzane w biogazowni w procesie R3 - recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania), tracą status odpadów? Jak powinno to zostać zaznaczone w karcie ewidencji w BDO?
Co dzieje się z odpadami po ich odebraniu od klientów
Odpady odebrane od klientów przechodzą przez proces, który zapewnia ich odpowiednie przetwarzanie oraz przestrzeganie norm środowiskowych. W artykule omówimy, jak ten proces przebiega w zależności od rodzaju świadczonej usługi. Odpady odbierane od klientów są przekazywane bezpośrednio do przetwarzania lub do kolejnego posiadacza, który jest zbierającym. W zależności od rodzaju usługi możliwe są dwie ścieżki postępowania.
Segregacja odpadów komunalnych – jakie błędy popełniamy najczęściej?
Segregacja odpadów komunalnych jest nieodłącznym elementem nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. W wielu krajach, w tym w Polsce, wprowadzono przepisy nakazujące segregację śmieci na frakcje, takie jak papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz odpady zmieszane. Niestety, mimo coraz większej świadomości ekologicznej, nadal popełniamy wiele błędów, które mogą prowadzić do zanieczyszczenia surowców wtórnych i utrudniają ich recykling.
Przekroczenie masy odpadów w stacji demontażu pojazdów
Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów. Przyjmuję sunięte w trakcie naprawy części. Co zrobić jeśli okaże się, że przyjęcie kolejnych zdemontowanych części spowoduje już przekroczenie dozwolonej masy odpadów?
Karta ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji – kiedy ją stosować
Podmiot prowadzący stację demontażu pojazdów powinien wypełnić kartę ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli przyjmuje pojazdy samochodowe zaliczające się do kategorii pojazdów: M1, N1 oraz L2e o masie do 3,5 t (samochody osobowe).
Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.
Jak prowadzić ewidencję pojazdów wycofanych z eksploatacji nieobjętych ustawą
Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów i chciałbym zapytać, w jaki sposób ująć w karcie ewidencji (KEO) pojazdy ciężarowe, które nie podlegają ustawie o pojazdach wycofanych z eksploatacji. Jeśli przyjmę pojazd na KEO o kodzie 16 01 04*, to w jaki sposób ewidencjonować wytwarzane odpady z tych pojazdów?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AWA159
Protokoły likwidacji i karty przekazania w trakcie kontroli
Pytanie: Czy w trakcie kontroli są sprawdzane zgodności dat w kartach ewidencji (KEO) z protokołami likwidacji? Mamy zlikwidowany np. sprzęt komputerowy i sporządzone księgowo protokoły likwidacji (datę z protokołu likwidacji przyjmujemy jako datę wytworzenia odpadu). Dodatkowo, czy w KEO można edytować wpisy?
Postępowanie z pianką tapicerską
Pytanie: Do produkcji mebli kupujemy formatki pianki tapicerskiej, z których wycinamy potrzebne nam wielkości (elementy). Pozostają mniejsze elementy pianki, które nie są już nam potrzebne, ale wciąż wartościowe. Czy możemy te mniejsze elementy sprzedać firmie, która je rozdrobni i wykorzysta w dalszej produkcji, na przykład do wypełnienia poduszek? Czy należy uzyskać decyzję Marszałka, że jest to nasz produkt uboczny? Aby sprzedać.
Podsumowanie konferencji GTSE 24 - kluczowe trendy w innowacjach środowiskowych
W dniach 22-26 września 2024 roku na Politechnice Poznańskiej odbyła się czwarta edycja międzynarodowej konferencji Green Technologies for Sustainable Environment. Wydarzenie, organizowane po raz pierwszy w Europie, zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, takich jak biotechnologia, chemia, energetyka, inżynieria środowiska oraz technologie informatyczne.
SWA51
Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.
Jak prowadzić ewidencję pojazdów wycofanych z eksploatacji nieobjętych ustawą
Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów i chciałbym zapytać, w jaki sposób ująć w karcie ewidencji (KEO) pojazdy ciężarowe, które nie podlegają ustawie o pojazdach wycofanych z eksploatacji. Jeśli przyjmę pojazd na KEO o kodzie 16 01 04*, to w jaki sposób ewidencjonować wytwarzane odpady z tych pojazdów?
AWA158
Prawidłowe wystawianie KPO w przedsiębiorstwach
Wprowadzenie elektronicznej Karty Przekazania Odpadów usprawnia proces ewidencjonowania i przekazywania odpadów między przedsiębiorstwami. Sporządzana jest ona w systemie BDO. W praktyce jednak, niewłaściwe wystawienie lub opóźnienia w potwierdzeniu KPO mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.
Odpady niebezpieczne w altanie śmietnikowej
Pytanie: W altanie śmietnikowej pod blokiem znalazłem butelki z rozpuszczalnikami i puszki z resztkami farby. Są upały, te odpady wydzielają silny odór. Co powinienem zrobić?
Nowe przepisy UE ograniczają zanieczyszczenie plastikiem
Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach. Od 3 lipca plastikowe butelki sprzedawane w UE muszą obowiązkowo mieć nakrętki, które pozostają przymocowane po otwarciu. W Polsce te przepisy obowiązują od 1 lipca. To drobna zmiana, ale może znacząco zmniejszyć ilość odpadów plastikowych, które trafiają do środowiska.
AWA157
Odpowiedzialność finansowa wytwórcy odpadów - kary administracyjne
Wytwórcy odpadów podlegają wielu obowiązkom. Spełnienie ich wszystkich wymaga znajomości obowiązującego prawa, dobrego planowania i organizacji czasu pracy. Dowiedz się, jakie kary administracyjne grożą za niewywiązanie się z obowiązków.
Odpady komunalne w galeriach handlowych
Centra handlowe powinny segregować odpady komunalne. Jednak klienci wciąż nie mają nawyku wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników. Obowiązkiem jednostki handlowej jest zatem doczyszczenie odpadów tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Jak temu sprostać?
AWA156
Odpady elektryczne i elektroniczne- kompendium wiedzy
W wielu przedsiębiorstwach powstaje odpad w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak gospodarować takim odpadem, aby pozostać w zgodzie z prawem?
Nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek i opakowań wielorazowych
Od 1 lipca 2024 roku wchodzi w życie obowiązek dla przedsiębiorców, który zmienia zasady dotyczące sprzedaży napojów w jednorazowych plastikowych opakowaniach. Producenci zostali zobowiązani do fabrycznego przytwierdzania nakrętek do opakowań napojów. Wchodzi również konieczność zapewniania alternatywnych opakowań wielorazowego użytku.
Mycie opakowań po środkach niebezpiecznych - czy jest dopuszczalne
Pytanie: W naszej firmie są opakowania po środkach niebezpiecznych. Mamy możliwości technologiczne, żeby je myć. Czy to jest dopuszczalne? Jak przeprowadzić proces zgodne z prawem? Jakie warunki musimy spełnić?
AWA155
Wydano zezwolenie dla drugiego operatora systemu kaucyjnego
20 lutego 2024 r. Podmiot Reprezentujący System Kaucyjny „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. złożył wniosek, który Minister Klimatu i Środowiska rozpatrzył i decyzją z 10 czerwca 2024 r. udzielił „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
ROP – jak działa?
Często słyszymy skrót „ROP”. Co on oznacza i czego dotyczy? Dowiesz się tego z artykułu.
SWA50
Wymagania dla magazynowania odpadów
Dnia 1 stycznia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, które uregulowało kwestie związane z magazynowaniem odpadów wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. O czym warto wiedzieć? Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do magazynowania odpadów:
Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie
Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.
AWA154
System kaucyjny to remedium na złe nawyki. Debata w PAN
W trakcie debaty „Opakowania a środowisko”, która odbyła się z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, mówiono o kryzysie zanieczyszczania środowiska odpadami z opakowań i jego systemowym rozwiązaniom.
Pożar odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich
W Siemianowicach Śląskich 10 maja 2024 r. w godzinach porannych doszło do pożaru miejsca nielegalnego zgromadzenia odpadów niebezpiecznych o powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska było na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pożaru.
Opublikowano nową środowiskową Dyrektywę karną
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że została opublikowana nowa Dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i F-gazów.
AWA153
Przestępstwa środowiskowe – nowa dyrektywa przyjęta
Rada Unii Europejskiej 26 marca 2024 r. formalnie przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne. Celem wprowadzenia nowego aktu jest poprawa wykrywania i ścigania przestępstw przeciwko środowisku.
Pozwolenie zintegrowane – zbiór informacji
Niektóre podmioty objęte są obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego. To, kto musi wystąpić o takie pozwolenie, dyktowane jest różnymi czynnikami. Jak poprawnie sporządzić wniosek i jakie wymagania trzeba spełnić, aby organ wydał decyzję o pozwoleniu zintegrowanym? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły.
AWA152
Opakowania wielomateriałowe – postępowanie i sprawozdawczość.
W wyniku prowadzonej działalności gospodarczej mogą być wykorzystywane opakowania wielomateriałowe. Jakiej sprawozdawczości podlegają takie opakowania i jak nimi gospodarować?
SWA49
Odpady opakowaniowe
Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.
Emisja hałasu
Na zakład nie została nałożona decyzja o dopuszczalnym poziomie hałas, więc nie podlega obowiązkom wykonywania pomiarów emisji hałasu do środowiska, ani przedkładania sprawozdań w tym zakresie do WIOŚ.
AWA151
Odpady z przemysłu drukarskiego – jak z nimi postępować
Szeroko rozpowszechniony przemysł drukarski generuje szereg charakterystycznych dla siebie odpadów, jak nimi gospodarować?
Odpady komunalne w firmie
W każdej firmie wytwarzane są odpady komunalne. Jak je odróżnić od odpadów produkcyjnych? Czy można je mieszać z innymi odpadami? Jakie obowiązki wynikają z tytułu gospodarowania tego rodzaju odpadami?
AWA150
Rząd chce walczyć z nielegalnymi składowiskami odpadów
W trakcie konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu 31 stycznia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie i inicjatywę powołania zespołów lokalnych. Ich zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.
Publiczne kampanie edukacyjne – na czym polegają
Publiczne kampanie edukacyjne to inaczej działania, które mają na celu podnieść świadomość społeczeństwa z danego zakresu. Głównym ich celem jest edukowanie obywateli odnośnie do działań proekologicznych i wiążących się z nimi różnorodnych korzyści nie tylko dla samej jednostki, ale ogółu ludzi.
Odpady z przemysłu spożywczego – jak z nimi postępować
W przemyśle spożywczym powstaje duża ilość odpadów. Jakimi zasadami należy kierować się w gospodarowaniu takimi odpadami? Przydatne porady znajdziesz w artykule.
AWA149
Zabezpieczenie w umowie najmu przed nielegalnym składowaniem odpadów
Przyjmuje się, że właściciel terenu jest również odpowiedzialny za odpady znajdujące się na tej nieruchomości. Jednak w praktyce zdarza się, że najemcy nielegalnie składowali odpady na wynajmowanych terenach. Aby uchronić się przed konsekwencjami pozostawienia odpadów przez najemcę, już podczas tworzenia umowy najmu warto uwzględnić odpowiednie zapisy. Takie zapisy mogą okazać się przydatne w przypadku potrzeby ustalenia faktycznego posiadacza odpadów.
Sprawozdanie o opakowaniach w trzech krokach
Wielkimi krokami zbliża się termin na złożenie sprawozdania o opakowaniach za 2023 rok. W terminie do 15 marca 2024 roku wszystkie podmioty m.in. wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek będą zobligowane do sprawozdania się z tego tytułu. Jak się do tego przygotować? Co zrobić? Gdzie? Szczegóły poniżej.
Składowisko w Chabielicach zaczyna się opróżniać
Ze składowiska odpadów w Chabielicach pod Bełchatowem w końcu zostały zabrane pierwsze pojemniki z odpadem po produkcji trotylu. Jak donosi TVN24, stało się to dopiero pięć miesięcy po zapowiedzi Jacka Sasina, który zapewniał, że państwowa spółka Nitro-Chem ponownie zutylizuje niebezpieczne odpady.