Odpady opakowaniowe

Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.

Emisja hałasu

Na zakład nie została nałożona decyzja o dopuszczalnym poziomie hałas, więc nie podlega obowiązkom wykonywania pomiarów emisji hałasu do środowiska, ani przedkładania sprawozdań w tym zakresie do WIOŚ.

Wsparcie dla funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.

Opłata roczna w BDO i sprawozdanie zerowe

Pytanie: Proszę o informację, czy opłatę roczną za BDO muszą płacić przedsiębiorcy wytwarzający odpady wpisani do BDO? Niezależnie od tego czy poprzednim roku mieli w ewidencji karty przekazania odpadu czy tez nie mieli żadnych zapisów? Czy trzeba złożyć sprawozdanie zerowe w sytuacji, kiedy nie było żadnych zapisów ?

Odpady z przemysłu drukarskiego – jak z nimi postępować

Szeroko rozpowszechniony  przemysł drukarski generuje szereg charakterystycznych dla siebie odpadów, jak nimi gospodarować?

Gospodarka odpadami

Na terenie zakładu X wytwarzane są różne rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.

Emisja do powietrza

Na terenie zakładu prowadzone są różne procesy technologiczne, tj. gięcie, wiercenie, szlifowanie, zgrzewanie i spawanie punktowe. Poza tym wyprodukowane elementy maluje się i odtłuszcza w specjalnych preparatach. 

AWA153

Krakowskie Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych

W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Nowa instalacja umożliwi przetworzenie aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie.

Kontrola NIK w sprawie spalarni odpadów

Naczelna Izba Kontroli dokonała kontroli organów ochrony środowiska w zakresie wykonywania ich zadań wobec spalarni odpadów. Z kontroli wynika, że organy nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością. 

AWA152

Gospodarka odpadami w sklepach wielkopowierzchniowych

Gospodarowanie odpadami można zlecać tylko podmiotom, które posiadają stosowne decyzje środowiskowe. Odpowiedzialność wytwórcy odpadów jest stricte uregulowana w ustawie o odpadach. Kiedy posiadacz odpadów przenosi odpowiedzialność za nie na innego posiadacza? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Gospodarka odpadami w firmie, która nie musi mieć pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze powoduje wytwarzanie odpadów. W niektórych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia a wytwarzanie odpadów, jednak nie zawsze. Jak wygląda gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie, które nie musi mieć takiego pozwolenia?

Czy sorbenty można zaklasyfikować jako odpady powstające w instalacji

Pytanie: Czy odpad 15 02 02 Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi np. PCB, powstający np. na skutek czyszczenia maszyn w firmie jest odpadem powstającym z instalacji?

SWA49

Gospodarka odpadami

Na terenie zakładu X wytwarzane są różne rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.

Emisja do powietrza

Na terenie zakładu prowadzone są różne procesy technologiczne, tj. gięcie, wiercenie, szlifowanie, zgrzewanie i spawanie punktowe. Poza tym wyprodukowane elementy maluje się i odtłuszcza w specjalnych preparatach. 

Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko

Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy X dowiesz się, pod jakie wymogi podlega  firma oraz jakie sankcje karne  grożą za niespełnienie określonych obowiązków.

AWA151

Dyrektywa odpadowa - co może się zmienić?

W dniu 14 lutego 2024 r. komisja ENVI, czyli europarlamentarna komisja ds. środowiska, przyjęła propozycje dotyczące nowego projektu dyrektywy odpadowej. Chodzi m.in. o wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych oraz krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.

Czy opłatę za opakowanie można wyodrębnić?

Pytanie: W związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, znanej jako ustawa SUP, mamy pytanie o praktyczne rozliczanie tej opłaty w sprzedaży produktów. Na przykładzie kubka na napój - czy opłata konsumencka za kubek może zostać wyodrębniona na paragonie, a do niej doliczona cena kubka? Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?

Czy KPO to jedyny dokument potwierdzający przekazanie odpadów

Pytanie: Jak przyjąć odpad np. złom od firmy, która nie jest wpisana w rejestrze BDO, więc nie będzie mogła wystawić KPO. Firma, od której mielibyśmy przyjąć, jest w stanie upadłości. Sprzedaż tego złomu będzie uregulowana fakturą VAT.

AWA150

Jakie zmiany w zakresie gospodarowania odpadami czekają w 2024 roku? Część 1

Nowy rok niesie pytania na temat zmian prawnych. Czy przybędzie nam obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami?

AWA149

Jest raport dotyczący składowania odpadów komunalnych w 2021 roku

Raport „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2021 r.” jest trzecią publikacją drugiej edycji opracowań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Jak zachęcić pracowników firmy do segregacji odpadów

W każdej firmie powstają odpady, zarówno te bytowe, wynikające z obecności pracowników w biurach i pomieszczeniach socjalnych, jak i przemysłowe – pochodzące z prowadzonych procesów. Jak zachęcić pracowników do segregacji odpadów? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.

Jak poprawić KPO

Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest niezbędnym narzędziem w procesie zarządzania odpadami, umożliwiającym śledzenie ich przepływu od producenta do odbiorcy. Tworzy się ją wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Dokładność danych wpisanych do KPO ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu gospodarki odpadami. Błędy lub braki w danych mogą prowadzić do problemów prawnych, środowiskowych oraz finansowych. Co zrobić w przypadku błędnie wpisanych danych, np. wystawienia przez pracownika KPO dla innej lokalizacji?