Spadek odpadów komunalnych i wzrost selektywnej zbiórki w 2022
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport dotyczący gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce za 2022 rok. W 2022 roku w Polsce wytworzono około 129 milionów ton odpadów, z czego ponad 10% stanowiły odpady komunalne.
Przeterminowane leki i zużyta odzież robocza
Pytanie: Piszę w sprawie przeterminowanych leków. Czy firma posiadająca apteczki musi posiadać pojemniki na przeterminowane leki? Jeśli tak to jakie obowiązki musi spełnić? Również pojawia się pytanie ws. zużytej odzieży roboczej. Czy na taką odzież należy również mieć oddzielny pojemnik na takie odpady?
Podstawowe zasady funkcjonowania systemu
Kto i w jaki sposób może zbierać i przetwarzać pojazdy wycofane z eksploatacji? Jakim obowiązkom podlegają takie podmioty? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie są odpowiedzialności poszczególnych uczestników procesu.
Podstawowe informacje o systemie recyklingu pojazdów
Pojazd samochodowy po zakończeniu swojego cyklu życia staje się odpadem obciążającym naturalne środowisko i w związku z tym powinien być poddany recyklingowi. Ze względu na znaczny udział wraków samochodowych w ogólnym bilansie odpadów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego, stały się one przedmiotem specjalnego traktowania.
Odpowiedzialność karna
Wielu przedsiębiorców nadal nie stosuje się do obowiązującego prawa. Jakie czyny są karalne i za co grozi odpowiedzialność finansowa?
Ewidencja odpadów oraz sprawozdawczość w ramach realizacji recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji
Ewidencja i sprawozdawczość w systemie BDO jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w zakresie zbierania i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Kto musi zarejestrować się w BDO, jakie dane należy wykazywać i jaka sprawozdawczość jest obowiązkowa?
Cele i założenia systemu
System recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji ma swoje założenia i cele. Opierają się one na jak największym ograniczeniu wpływu na środowisko procesu produkcji i utylizacji pojazdów. Podstawowym celem jest uszczelnienie systemu odbioru i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Prawidłowe wystawianie KPO w przedsiębiorstwach
Wprowadzenie elektronicznej Karty Przekazania Odpadów usprawnia proces ewidencjonowania i przekazywania odpadów między przedsiębiorstwami. Sporządzana jest ona w systemie BDO. W praktyce jednak, niewłaściwe wystawienie lub opóźnienia w potwierdzeniu KPO mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AWA159
Opłata SUP od opakowań w stołówce
Pytanie: Firma prowadzi restaurację w formie bufetu z możliwością konsumpcji na miejscu (na sali posiłki podawane są w naczyniach ceramicznych). Istnieje możliwość zakupu ciepłych posiłków na wynos w opakowaniach z tworzywa sztucznego bez sztućców. Czy można uznać takie opakowanie za transportowe?
Obowiązki wytwórcy i posiadacza odpadów w IV kwartale 2024 i przypomnienie zasad z zakresu BDO
Jakie są obowiązki wytwórców i posiadaczy odpadów w ostatnim kwartale roku? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Nowelizacja przepisów ułatwi zarządzanie odpadami popowodziowymi
Rząd znowelizował rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej na obszarach województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Celem nowelizacji jest usprawnienie transportu i składowania odpadów powstałych w wyniku powodzi, co ma pomóc w szybszym rozwiązaniu tego problemu.
SWA51
Podstawowe zasady funkcjonowania systemu
Kto i w jaki sposób może zbierać i przetwarzać pojazdy wycofane z eksploatacji? Jakim obowiązkom podlegają takie podmioty? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie są odpowiedzialności poszczególnych uczestników procesu.
Podstawowe informacje o systemie recyklingu pojazdów
Pojazd samochodowy po zakończeniu swojego cyklu życia staje się odpadem obciążającym naturalne środowisko i w związku z tym powinien być poddany recyklingowi. Ze względu na znaczny udział wraków samochodowych w ogólnym bilansie odpadów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego, stały się one przedmiotem specjalnego traktowania.
Odpowiedzialność karna
Wielu przedsiębiorców nadal nie stosuje się do obowiązującego prawa. Jakie czyny są karalne i za co grozi odpowiedzialność finansowa?
AWA158
Mobilne spalarnie odpadów medycznych a regulacje prawne
Pytanie: Otrzymaliśmy ofertę zakupu mobilnej spalarni odpadów medycznych. Czy takie urządzenie można użytkować na terenie Polski, a jeśli tak, to jakie musimy spełniać wymogi prawne w tym zakresie? Jesteśmy wytwórcą odpadów medycznych o różnych kodach, na ten moment przekazujemy odpady do tradycyjnej spalarni odpadów medycznych.
Działania służb przeciwko nielegalnemu obrotowi odpadami
Centralne Biuro Śledcze Policji jest w trakcie prowadzenia intensywnego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczące działalności zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. W wyniku ostatnich działań zatrzymano 34 osoby, z czego 14 tymczasowo aresztowano.
AWA157
Odpadowe kable
Pośród wielu rodzajów odpadów przemysłowych, występują odpadowe kable. Powstają one w zakładach produkcyjnych, warsztatach i innych przedsiębiorstwach. Jak postępujemy z takimi odpadami i czy wszystkie mają ten sam kod odpadu?
Nowy operator systemu kaucyjnego
Minister Klimatu i Środowiska 17 lipca 2024 r. udzielił Podmiotowi Reprezentującemu OK Operator Kaucyjny S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Decyzja ta umożliwi utworzenie systemu dla wprowadzających na rynek opakowań objętych kaucją i jej zwrot użytkownikom końcowym.
Nowe przepisy UE na rzecz zrównoważonych produktów
Nowe rozporządzenie UE dotyczące ekoprojektu weszło w życie, rozszerzając wymagania zrównoważonego rozwoju na niemal wszystkie produkty fizyczne dostępne na rynku unijnym. Przepisy te mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, trwałości oraz zdatności do recyklingu, a także ograniczenie wpływu na środowisko.
AWA156
Kolejny pożar odpadów opanowany
Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów w Woli Łaskiej w województwie łódzkim. W wyniku wybuchu zbiorników z aerozolami łącznie poszkodowanych zostało 11 osób, a stan dwóch jest ciężki.
AWA155
Sytuacje awaryjne w magazynowaniu odpadów
W magazynowaniu odpadów czasami mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne. Jakie to mogą być zdarzenia i jak sobie z nimi poradzić, aby spełnić wymagania prawne i zapewnić płynność w gospodarowaniu odpadami w firmie? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.
SWA50
Kompleksowy poradnik wytwórcy odpadów
Każda firma generuje odpady. Mogą to być odpady komunalne albo potocznie zwane produkcyjnymi, które wytwarzane są w ramach świadczonych szeroko rozumianych usług. Warto wiedzieć, kiedy odpady klasyfikujemy jako inne niż komunalne, ponieważ wiąże się z tym cały szereg dodatkowych obowiązków, a za niewywiązywanie się z nich grożą surowe kary administracyjne.
Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów
Niekiedy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarzane są takie ilości odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne, że podmiot zaczyna podlegać pod obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Tak się dzieje w dwóch przypadkach, o których mowa poniżej.
Jakie kary można dostać
Niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami może się wiązać z bolesnymi konsekwencjami karnymi. Co grozi za nieprowadzenie ewidencji odpadów, brak selektywnej zbiórki odpadów albo przekazywanie odpadów podmiotom nieuprawnionym? Szczegóły poniżej.
AWA154
Odpady, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji
Dla wielu odpadów jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, jednak w niektórych przypadkach nie ma takiego obowiązku. Dla jakich rodzajów i ilości odpadów nie musimy prowadzić ewidencji?
AWA153
Odpady spawalnicze – rodzaje i postępowanie
Odpady spawalnicze pochodzą z procesu produkcji, jakim jest spawanie. Wszystkie rodzaje odpadów, które można zaliczyć do tej kategorii zostały wskazane w katalogu odpadów. Postępowanie z nimi określa ustawa o odpadach oraz akty wykonawcze. Szczegóły poniżej.
Kto jest wytwórcą odpadów wytworzonych podczas czyszczenia kolektorów
Jeżeli w umowie zostanie zawarty zapis, mówiący że odpowiedzialność za odpady ponosi zleceniodawca, firma wykonująca usługę nie będzie odpowiedzialna za prawidłowe zagospodarowanie odpadów.
AWA152
Odpady z przemysłu ceramicznego
Na wytwarzającym odpady spoczywa wiele obowiązków. Jakie odpady powstają w przemyśle ceramicznym i jak z nimi postępować? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule.
SWA49
Gospodarka odpadami
Na terenie zakładu X wytwarzane są różne rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.
Emisja do powietrza
Na terenie zakładu prowadzone są różne procesy technologiczne, tj. gięcie, wiercenie, szlifowanie, zgrzewanie i spawanie punktowe. Poza tym wyprodukowane elementy maluje się i odtłuszcza w specjalnych preparatach.
Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko
Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy X dowiesz się, pod jakie wymogi podlega firma oraz jakie sankcje karne grożą za niespełnienie określonych obowiązków.
AWA151
Nowe rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami
O zmianach w systemie BDO i rozszerzeniu składu zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami m.in. mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej 14 lutego 2024 r.
Dyrektywa wzmacniająca prawa konsumentów w procesie transformacji ekologicznej zatwierdzona
Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym.
AWA150
Odpadowe opony w warsztacie wulkanizacyjnym
Pytanie: Jakie obowiązki w zakresie BDO musi spełniać warsztat zajmujący się wymianą opon, w którym klienci zostawiają zużyte opony? Czy przedsiębiorca zostawiający odpłatnie albo czasami nieodpłatnie zużyte opony powinien wystawiać warsztatowi wulkanizacyjnemu dokument przekazania odpadu?
Można już się starać o dofinansowanie na lepsze przetwarzanie odpadów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że ruszył nabór wniosków o dofinansowanie m.in. budowy lub modernizacji instalacji do przetwarzania odpadów. Nabór potrwa do 29 lutego 2024 r., a budżet wynosi 300 mln zł.
Monitoring wizyjny w pigułce
Monitoring wizyjny to obowiązek, który muszą spełnić niektóre podmioty gospodarujące odpadami. Kto, kiedy i jakie warunki musi spełnić? Co powinno zostać objęte monitoringiem? Jakie są konsekwencje karne za jego brak?
AWA149
Składowisko odpadów w Kamieńcu. Kto je usunie?
Na nielegalnym składowisku łatwopalnych odpadów tekstylnych w Kamieńcu nadal jest tam ich co najmniej 17 tys. ton. Wójt gminy Cewice zapowiedział, że samorząd odpadów nie usunie - podaje TVN24.
Resort publikuje stawki opłat za gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych
W Dzienniku Ustaw 11 grudnia opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są stawki tych opłat?
Poprawne zamknięcie jednego z miejsc prowadzenia działalności
Pytanie: W jaki sposób poprawnie zamknąć jedno z miejsc prowadzenia działalności? Czy konieczne jest wysłanie sprawozdania w terminie 7 dni od zamknięcia?