Maszyna do przetwarzania odpadów wycofana z eksploatacji – jaki to kod odpadu

Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19. Natomiast 16,17 możemy wytworzyć, ale poza instalacją a maszyna jest jej częścią.

Jaki kod nadać folii zabrudzonej w wyniku produkcji

Pytanie: Podczas procesu tłoki w urządzeniach są zabezpieczane folią, która po zakończeniu szarży staje się odpadem. Wydaje mi się, że jest to odpad podobny do odpadu z budowy, a konkretnie z remontów czyli 17 09 04 (Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż 17 09 01, 17 09 02, 17 09 03). W remontowanych obiektach zabezpieczenia wykonuje się przy użyciu folii, która w czasie robót zostaje zabrudzona używanymi materiałami w zależności od tego jakie roboty były prowadzone - tynkarskie, malarskie, okładzinowe. Zatem folia zabrudzona materiałem budowlanym – gładzią, klejem, szpachlą, jest identycznym odpadem. Czy zatem taki dobór kodu jest poprawny.

Przekazywanie odpadów osobom fizycznym – co wolno a czego nie

Niewielu przedsiębiorców korzysta z możliwości przekazywania odpadów osobom fizycznym. Często wynika to z niewiedzy, a często po prostu z obawy przed formalnościami, jakie muszą wypełnić. Czy jednak jest to takie straszne na jakie wygląda?

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych – przypomnienie obowiązujących zasad

Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Jak przygotować firmę do audytu ISO pod kątem gospodarki odpadami

Wdrożony system zarządzania środowiskiem, BHP i jakością to w obecnych czasach standard. Coraz więcej firm ma certyfikaty zgodności z normami ISO. Wdrożyć systemy to duże wyzwanie, ale nie mniejszym jest – utrzymać certyfikaty. Jak przygotować firmę do audytu?

System kaucyjny rusza w Polsce od 2025 roku

Polski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie systemu kaucyjnego na platikowe butelki. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. Czy wpłynie to na prowadzenie przedsiębiorstwa?

KE: Polska może nie sprostać wymaganiom w zakresie gospodarki odpadami

8 czerwca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Zawiera ono listę państw UE, które zdaniem KE nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok, dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Niestety, na liście znalazła się również Polska.

SWA48

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów – wniosek i wskazówki

Niekiedy podmiot zobowiązany jest do uregulowania stanu formalnoprawnego prowadzonej działalności w zakresie gospodarki odpadami. W zależności od ilości wytwarzanych odpadów, może pojawić się obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Kiedy się to dzieje? O czym należy pamiętać? Co trzeba spełnić? Dowiesz się tego z niniejszego numeru specjalnego.

Co zawrzeć we wniosku?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.

AWA148

Emisja hałasu na składowisku odpadów

Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?

Drogi z odpadów? To możliwe w Rzeszowie

Jak podaje polskieradio24.pl, starosta leski wydał decyzję zezwalającą na ponowne użycie destruktu asfaltowego. To odpad, który powstanie w trakcie remontu drogi krajowej nr 84.

SWA 44

Sprawozdawczość dla wprowadzających produkty i opakowania

Głównym celem raportowania dla firm wprowadzających produkty i opakowania do obrotu jest przekazanie informacji o osiągniętych poziomach przetwarzania odpadów powstających z takiego samego rodzaju opakowań i produktów jak wprowadzone przez firmę do obrotu.

AWA147

Jak firma może przekazać odpady wielkogabarytowe

Pytanie: Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie Jak postąpić w przypadku kiedy firma/jednostka samorządowa (posiadająca NIP) chce przekazać zbierającemu odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07? Czy dana firma musi wystawić kartę przekazania odpadu? Czy może to zrobić na podstawie oświadczenia? Dodam, że firma nie ma z nami podpisanej umowy na odbiór odpadów o takim kodzie. Wskazana firma nie posiada również we wniosku wpisanego tego kodu w dziale XII (bo nie jest to wymagane).

Dwa nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych w okolicach Częstochowy

Odpady komunalne i kilkanaście tysięcy ton odpadów niebezpiecznych

AWA146

KE ogranicza mikro plastik. Regulacje przyjęte

Komisja Europejska przyjęła nowelizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Ogranicza ona stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów. Nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około 0,5 mln ton mikro plastiku.

Jak wyliczyć ilość magazynowanych odpadów

Pytanie: Planujemy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w którym trzeba podać masę odpadów magazynowanych w trakcie roku. W jaki sposób poprawnie wyliczyć tę wartość?

Jak określić, jakim wymaganiom środowiskowym podlega nasza firma?

Praktycznie wszystkie firmy w mniejszym lub większym zakresie podlegają pod przepisy ochrony środowiska i muszą wywiązywać się z różnych obowiązków. Skąd ktoś ma wiedzieć, że podlega pod jakieś obowiązki? Gdzie szukać informacji na ten temat?

SWA47

Wytwarzanie odpadów - kompleksowy poradnik

Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza odpady niebezpieczne, musi spełnić wymagania odnośnie magazynowania tych odpadów. Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Klasyfikowanie odpadów powstających w przedsiębiorstwie

Odpowiednie dobranie kodu odpadu jest bardzo ważne zarówno w przypadku ubiegania się o pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jak i w prowadzeniu ewidencji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dokonać prawidłowej klasyfikacji.

AWA145

KO chce wyższych stawek za składowanie odpadów bez odpowiedniej decyzji

Koalicja Obywatelska 17 sierpnia 2023 r. złożyła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach. Ma on pomóc w organizowaniu środków na akcje ratunkowe i gaśnicze związane z pożarami odpadów oraz usuwanie ich skutków. 

Termiczne przekształcanie odpadów w zapisach ustawy o odpadach

Kwestię spalania odpadów reguluje w Polsce ustawa o odpadach. Znajdziemy w niej m.in. definicję spalarni, współspalarni czy też wytyczne dotyczące procesów D10 i R10.

AWA144

Odpadowe baterie i drobny sprzęt elektroniczny w firmach

Baterie i drobny sprzęt elektroniczny to  nieodzowny towarzysz każdej firmy bez względu na jej wielkość. Jak poradzić sobie z tego typu odpadami i pod jakimi kodami je utylizować?

Kolejna bomba ekologiczna. Hałda niebezpiecznych odpadów w Nowej Soli

Następne znalezisko odpadów niebezpiecznych zostało tym razem odkryte w Nowej Soli (woj. lubuskie). Okazuje się, że o hałdzie odpadów o wielkości boiska piłkarskiego wiedzą lokalne władze, ale nie mogą jej zlikwidować.

Będą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,5 mln zł dotacji na likwidację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Dargosław, w gminie Brojce. 

AWA143

Ustawa wprowadzająca system kaucyjny została przyjęta przez Sejm

W dniu 13 lipca 2023 r. w Sejmie został uchwalony projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. 

Czy zamknięty katalog odpadów przejdzie do historii? Zmiany wprowadzone przez MKiŚ

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z 21 czerwca 2023 r. pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie zmiany proponuje resort?

SWA46

 Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zagadnienia związane z gospodarką odpadami dotyczą prawie każdej polskiej firmy. Wydaje się, że jest to łatwa tematyka, jednak w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. Aby poprawnie zaplanować gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w przedsiębiorstwie, należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Przetwarzanie odpadów może mieć natomiast bardzo  różne formy.

AWA142

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

AWA140

Domniemanie właściciela odpadów to za mało

RPO Marcin Wiącek wniósł do jednego z wojewódzkich sądów administracyjnych skargę w sprawie kobiety, która ma zapłacić 130 tys. zł za wywóz ze swej działki niebezpiecznych odpadów. Nie wiedziała, że są tam składowane.

SWA45

Krajowy plan gospodarki odpadami

W Polsce obowiązują szczegółowe regulacje, którym podlegają podmioty prowadzące termiczne przekształcanie odpadów. Ponadto są też regulacje kreujące pewne trendy i wyznaczające kierunki, w których mamy się rozwijać. Jednym z nich jest Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.

AWA139

Czy każda emisja gazów cieplarnianych z instalacji jest objęta systemem ETS

Pytanie: Czy jeżeli w procesie technologicznym, który decyduje o objęciu instalacji systemem ETS, nie występuje emisja gazów cieplarnianych, a instalacje towarzyszące nie kwalifikują się do objęcia tym systemem, ponieważ są poniżej progu 20 MW, to czy taka instalacja ma obowiązek uczestnictwa w ETS? Dodam, że produkujemy papier i tekturę.

AWA137

Problemy z wypełnianiem sprawozdań dotyczących paneli PV

Na początku 2023 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące sposób obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy miały być ułatwieniem dla przedsiębiorców, niestety wprowadziły również chaos w sprawozdawczości.

Pełnomocnictwo do złożenia sprawozdania w BDO

Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2022 rok należy sporządzić do 15 marca 2023 r., w formie elektronicznej za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Jeśli sprawozdania nie będzie składał użytkownik główny, musi wydać pełnomocnictwo.

AWA136

Audyt recyklera – na co zwrócić uwagę

Do 30 kwietnia 2023 r. prowadzący recykling odpadów opakowaniowych, który wystawia DPR i ma zezwolenie na przetwarzanie odpadów, pozwalające na recykling odpadów o masie przekraczającej 400 Mg musi przeprowadzić roczny audyt zewnętrzny.