Transport własny odpadów przez wytwórcę

Wytwórca odpadów, który transportuje samodzielnie wytworzone przez siebie odpady, podlega przepisom ustawy o odpadach, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów oraz w przypadku odpadów niebezpiecznych, oznaczonych w katalogu odpadów indeksem górnym „*”, przepisom ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Stosowanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi

Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych tj. azot i fosfor oraz mikroelementy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?

Proces przekazania osadów ściekowych rolnikowi

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób aktualnie, zgodnie z przepisami, powinno odbywać się przekazanie rolnikom odpadu o kodzie 19 08 05 – Ustabilizowane komunalne osady ściekowe? Czy rolnicy są zwolnieni z konieczności rejestracji w systemie BDO i prowadzenia ewidencji odpadów? Czy jednak są zobowiązani do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów z zastosowaniem jedynie KPO i powinni uzyskać wpis do BDO? Czy transport osadów może być wykonywany tylko przez oczyszczalnię – wytwórcę odpadu (bez konieczności posiadania wpisu w BDO odnośnie transportu własnego odpadu)? Czy rolnik w celu transportu osadów musi uzyskać wpis do BDO?

Procedura wystawiania KPO w BDO

KPO jest sporządzana w BDO w czasie rzeczywistym przez podmiot przekazujący odpady, przed rozpoczęciem ich transportu do kolejnego posiadacza. Podmiot przekazujący odpady jest zobowiązany do kompletnego uzupełnienia karty, w tym do wpisania masy odpadów oraz transportującego i przyjmującego odpady.

Problemowe „ex"

Pytania odnośnie skrótu „ex": Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex"? W jaki sposób te odpady różnią się od innych o standardowym kodzie bez tego dopiska? Jesteśmy firmą, która zajmuje się przetwarzaniem surowców wtórnych. Interesuje nas temat odzysku odpadów poza instalacją - odpady o kodach głównie z grup 10 i 17. Co zrobić, żeby te odpady, które nie mają kodu ze skrótem „ex”, miały go? Na przykład żużel i popiół są rozdzielane. Czy jeśli ten gruz jest przesiany i wydzielimy z niego osobno popiół i żużel, to któryś odpad może mieć przedrostek „ex”? Czy na to potrzebna jest jakaś specjalna decyzja?

Podkłady betonowe − odpad czy nie

Pytanie: Pytanie: Firma X chce odsprzedać do dalszego wykorzystania firmie Y podkłady betonowe z rozbiórki. Czy firma Y może je przyjąć bez KPO? Czy należy to traktować jako odpad?

Jak zaklasyfikować zużyty toner drukarski

Pytanie: Pytanie: Który kod na tonery do drukarek jest właściwy: 16 02 14 czy 16 02 16?Firmy różnie wpisują. Od czego to zależy?

Gminny zakład budżetowy a wpis do BDO

Pytanie: Pytanie: Czy gminny zakład budżetowy usuwający dzikie wysypiska na terenie macierzystej gminy i transportujący odpady do instalacji komunalnej (RIPOK) własnym transportem musi być wpisany do rejestru BDO?

AWA108

Odpady w decyzji nie przekraczają ustawowych ilości – czy trzeba ją zmienić?

Pytanie: Pytanie: Nie do końca rozumiem sytuację z odpadami innymi niż niebezpieczne. Wytwarzamy rocznie odpady o kodach: 07 02 13 – 5 Mg/rok (w pozwoleniu 4 Mg/r), 15 02 02* – 10 Mg/r (w pozwoleniu 8 Mg/r) oraz 15 01 02 – 4 Mg/r (w pozwoleniu 3 Mg/r). Czy w przypadku przekroczenia ww. ilości powinniśmy zaktualizować nasze pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Łączna masa odpadów nie przekracza 5000 Mg/r.

Od 1 stycznia nowe wytyczne dotyczące magazynowania odpadów

Dnia 1 stycznia 2021 r. wchodzi rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Sprawdź, czy jesteś w grupie objętej nowymi przepisami.

Nie możesz się zalogować do BDO? Zmień przeglądarkę

Czasami użytkownicy BDO mają trudności z zalogowaniem się do swojego konta. Podpowiadamy, co można zrobić, by rozwiązać ten problem.

AWA107

Przekazanie odpadów osobom fizycznym – kiedy jest możliwe

Pytanie: Pytanie: Czy firma będąca spółką komandytową może zgodnie z przepisami przejąć odpad o kodzie 10 01 80 (Mieszanki popiołowo-żużlowe z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych) i wykorzystać go np. do utwardzenia terenu zakładu?

Odpady z lokali gastronomicznych – klasyfikacja i zagospodarowanie

Odpady kuchenne zaliczamy do bioodpadów. Trzeba je magazynować w zamykanych, odpowiednio skonstruowanych pojemnikach. Jakie jeszcze wytyczne dotyczące postępowania z nimi musisz znać?

Od 1 stycznia 2021 r. kolejne zmiany w przepisach odpadowych

Ministerstwo Klimatu przygotowało kolejną nowelizację ustawy o odpadach. Nowe przepisy mają obowiązywać już od nowego roku. Na jakie zmiany musisz się przygotować?

SWA34

Kto musi przeprowadzić audyt zewnętrzny

Roczny audyt zewnętrzny zobowiązani są przeprowadzić prowadzący zakład przetwarzania oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W jakim terminie muszą to zrobić?

Kto musi być wpisany do rejestru BDO

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także podmioty zajmujące się dalszym zagospodarowaniem zużytego sprzętu muszą być wpisani do rejestru BDO.

Kto może zbierać zużyty sprzęt i jakie są jego obowiązki

Elektroodpadów nie można mieszać z innymi odpadami. W jaki sposób zatem można się ich legalnie pozbyć?

AWA106

Od nowego roku sprzedawcy żywności złożą sprawozdanie na jednolitym formularzu

Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt rozporządzenia, które określa wzór sprawozdania o marnowanej żywności dla sprzedawców żywności oraz wzór zbiorczego sprawozdania dla GIOŚ.

AWA105

Przekroczenie limitu jednego rodzaju odpadu obliguje do zmiany pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Pytanie: Pytanie:W ustawie o odpadach jest napisane, że do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest zobowiązany wytwórca odpadów niebezpiecznych w ilości powyżej 1 Mg rocznie oraz odpadów innych niż niebezpieczne w ilości 5000 Mg. W naszym pozwoleniu mamy np. aluminium w ilości 15 Mg i niestety przekroczyliśmy tę ilość, jednak ogółem nie przekroczyliśmy ilości 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne. Czy w takim przypadku powinniśmy również zmienić liczbę poszczególnych kodów, jeśli przekroczyliśmy ilości z pozwolenia, a nie ogółem 5000 Mg? Z czym się wiąże zmiana decyzji? Czy są naliczane koszty odnośnie do ilości?

Osiem załączników, bez których możesz nie dostać pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane, jak sama nazwa wskazuje, łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów.

AWA104

Samodzielny transport odpadów niebezpiecznych a wpis do BDO

Pytanie: Pytanie:Do tej pory firmy zewnętrzne odbierały od nas odpady niebezpieczne i przewoziły je do miejsca docelowego, jednak teraz chcielibyśmy zacząć samodzielnie transportować wytworzone przez nas odpady do miejsca utylizacji. Jak powinniśmy się do tego przygotować? Czy potrzebujemy specjalnej decyzji?

Prowadzisz sklep wielobranżowy? Sprawdź, czy musisz mieć wpis w BDO

Lista podmiotów, które muszą posiadać wpis do rejestru, znajduje się w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach. Jak sprawdzić, czy sklep wielobranżowy powinien być wpisany do BDO?

SWA33

Obowiązek zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych

Głównym obowiązkiem wprowadzającego produkty w opakowaniach jest zapewnienie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

DPO i DPR jako potwierdzenie wywiązania się z przepisów

Wprowadzający produktu w opakowaniach musi  potwierdzić wywiązanie się z obowiązku uzyskania określonych poziomów odzysku i recyklingu opakowań. W tym celu musi złożyć wniosek do firm zajmujących się odzyskiem i recyklingiem o wystawienie dokumentów DPO i DPR.

Czy podmiot, który zleca wyprodukowanie towaru, również będzie wprowadzającym produkty w opakowaniach?

O tym, kto jest wprowadzającym produkty w opakowaniach, informuje logo firmy. A zatem jeśli przedsiębiorca zleca wykonanie danych produktów innej firmie, ale potem pakuje je i sprzedaje pod własnym oznaczeniem, będzie figurował jako wprowadzający produkty w opakowaniach.

AWA103

Przyjmowanie zużytych tonerów od firm – obowiązek sklepu czy jego dobra wola

Pytanie: Pytanie: Czy firma, od której kupujemy tonery do drukarek, ma obowiązek odbierania ich od nas? Jeśli tak to, na jakieś podstawie? Pod jakim należy je zaklasyfikować?

Odbieranie pustych opakowań po substancjach niebezpiecznych a wpis do BDO

Firma, która sprzedaje substancje chemiczne, może potem odebrać puste opakowania po nich od klienta. Jest jeden warunek, który decyduje o tym, czy musi w tym celu ubiegać się o wpis do BDO.  

Numer BDO kontrahenta – czy musi się pojawić w dokumentacji

Nawet 1.000.000 zł kary grozi przedsiębiorcy, który nie umieścił swojego numeru BDO na dokumentach firmowych. A co z numerem kontrahenta? Czy on też powinien być umieszczany na fakturach?

SWA32

Rejestr salonu kosmetycznego w BDO

Pytanie: Pytanie: Mamy mały gabinet kosmetyczny, w którym wykonujemy usługi, tj.: masaże, manicure, pedicure, zabiegi na twarz (maski algowe, peelingi). Czy powinniśmy rejestrować się w BDO?

Rejestr firm w BDO

Pytanie: Pytanie 1: Prowadzę kiosk, w którym sprzedaję gazety, baterie, napoje i papierosy. Czy muszę prowadzić ewidencję odpadów i mieć wpis do rejestru BDO?

Problemowe uzupełnianie BDO

W artykule poruszono problematyczne kwestie związane z użytkowaniem bazy. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo prowadzić ewidencję odpadów przy użyciu Bazy danych o odpadach (BDO).

AWA102

Kilka miejsc prowadzenia działalności a wpis do BDO

Pytanie: Pytanie: Prowadzimy kilka inwestycji budowlanych polegających na remoncie obiektów sportowych typu boisko ORLIK w Polsce. Czy w związku z tym musimy każdorazowo dodać nowe miejsce prowadzenia działalności w systemie BDO? Czy wystarczy, że podczas wystawiania KPO zaznaczymy pole „Wytwarzanie odpadów – w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane)" i wpiszemy dokładną lokalizację?

AWA101

Kto wprowadza opakowania na rynek

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy producentem zabudów samochodowych, produkujemy półprodukty które wysyłamy do naszych klientów, gdzie są one montowane, uzbrajane i przez klienta sprzedawane jako gotowy produkt. Żeby zabezpieczyć towar, używamy przekładek, umieszczamy go na palecie oraz zawijamy folią typu stretch. Czy w takiej sytuacji jesteśmy wprowadzającym opakowania? Zdarza się, że z resztek np. paneli lub sklejki montujemy własne opakowania na czas transportu, czy powinniśmy to w jakiś sposób ewidencjonować?

Kto musi zagwarantować odbiór zużytych opakowań po środkach chemicznych

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy producentem paneli samochodowych i używamy do produkcji różnych artykułów chemii niebezpiecznej, np. styren, chlorek metylenu, które kupujemy w opakowaniach plastikowych 5 l lub beczkach stalowych 200 l. Czy dostawca tej chemii ma obowiązek odebrać od nas zużyte opakowania lub zapłacić za ich utylizację?

Kiedy konieczne jest zgłoszenie transportu olejów przepracowanych?

Przewóz olejów przepracowanych powinien odbywać się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Z uwagi na specyfikę tych substancji potrzebne jest także zgłoszenie przewozu. To jednak zależy od ilości, jakie chcemy transportować.

AWA100

Transport własny odpadów przez wytwórcę

Wytwórca odpadów, który transportuje samodzielnie wytworzone przez siebie odpady, podlega przepisom ustawy o odpadach, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów oraz w przypadku odpadów niebezpiecznych, oznaczonych w katalogu odpadów indeksem górnym „*”, przepisom ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Stosowanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi

Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych tj. azot i fosfor oraz mikroelementy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?

Proces przekazania osadów ściekowych rolnikowi

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób aktualnie, zgodnie z przepisami, powinno odbywać się przekazanie rolnikom odpadu o kodzie 19 08 05 – Ustabilizowane komunalne osady ściekowe? Czy rolnicy są zwolnieni z konieczności rejestracji w systemie BDO i prowadzenia ewidencji odpadów? Czy jednak są zobowiązani do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów z zastosowaniem jedynie KPO i powinni uzyskać wpis do BDO? Czy transport osadów może być wykonywany tylko przez oczyszczalnię – wytwórcę odpadu (bez konieczności posiadania wpisu w BDO odnośnie transportu własnego odpadu)? Czy rolnik w celu transportu osadów musi uzyskać wpis do BDO?

SWA31

Nowe warunki uznania odpadów za zakaźne

Od 6 stycznia 2020 r. zostały wygaszone przepisy rozporządzenia ministra środowiska z 23 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania odpadów niebezpiecznych za odpady inne niż niebezpieczne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1601) i obowiązuje nowe rozporządzenie ministra środowiska w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne.

Modyfikacje w przepisach dotyczących transportu odpadów

Od lipca 2018 roku przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność polegającą na transporcie odpadów musi złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO w tym zakresie. O czym jeszcze musi pamiętać?

AWA99

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów (tzw. ROP)

Pytanie: Pytanie: Jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP)? Jakie obowiązki obciążą uczestniczących w nim przedsiębiorców?

Rejestrować się w BDO czy nie

Pytanie 1: Prowadzę kiosk, w którym sprzedaję gazety, baterie, napoje i papierosy. Czy muszę prowadzić ewidencję odpadów i mieć wpis do rejestru BDO?

Rejestr w BDO sklepu internetowego i firmy budowlanej

Pytanie: Pytanie1: Czy konieczny jest rejestr w BDO firmy (sklep internetowy) zużywającej do opakowywania swoich wysyłek niewielkie ilości folii bąbelkowej ok. 10 kg rocznie oraz używającej jedynie kartonów po dostawach, czyli dokonującej przepakowania? Pytanie 2: Czy firma budowlana która podpisuje porozumienie z usługobiorcą o przejęciu przez niego odpadów, po wykonanej usłudze budowlanej, musi się zarejestrować w rejestrze BDO?

AWA98

Zmiana zasad funkcjonowania składowisk odpadów

Minister środowiska przygotował nowy projekt aktu prawnego zmieniającego obowiązujące rozporządzenie z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów. Projekt nowego rozporządzenia stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 124 ust. 6 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Rejestr stacji paliw w BDO

Nowelizacje ustawy o odpadach oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadziły wiele nowych obowiązków, do których należy m.in. konieczność rejestracji w BDO podmiotów prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte obowiązkiem pobierania za nie opłaty recyklingowej.

AWA97

Procedura przekazania odpadu osobie fizycznej

Pytanie: Pytanie: Firma ABC chce przekazać odpad o kodzie 150103 osobie fizycznej. Czy może taki odpad przekazać jej nieodpłatnie, czy może jest zobligowana do sprzedaży tego odpadu? Czy powinna posiadać oświadczenie przyjmującego odpad, że odbiorca wykorzystuje go na potrzeby własne? Czy jest jakiś wzór takiego oświadczenia?

AWA96

Przykłady odpadów wytwarzanych poza instalacją

Pytanie: Pytanie: Kiedy możliwe jest wytwarzanie odpadów poza instalacją? Proszę o podanie konkretnych przykładów.

Pozwolenie wydał nie ten organ, co trzeba

Pytanie: Jaka jest procedura administracyjna w przypadku wydania decyzji na wytwarzanie odpadów przez starostę zamiast marszałka województwa?