10 pytań odnośnie działania w BDO

Pytanie: W artykule poruszono problematyczne kwestie związane z użytkowaniem bazy. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo prowadzić ewidencję odpadów przy użyciu Bazy danych o odpadach (BDO).

Zwrot odpadów z powodu reklamacji

Pytanie: Czy w przypadku odpadów z zielonej listy zwracanych do dostawcy (będącego zbierającym odpady) z powodu reklamacji wystarczy dołączyć ten sam załącznik nr VII do rozporządzenia 1013/2006, który został przekazany odbiorcy z informacją „reklamacja”, czy też należy wystawić nowy załącznik nr VII dla zwrotu odpadów? Gdyby konieczne było wystawienie nowego załącznika VII, jak wówczas uzupełnić poz. 7 załącznika (instalacja odzysku) skoro odpad wraca do zbierającego odpady. Może właściwe będzie pozostawienie pustego pola w poz. 7?

Zmiany w prawie

11 października 2019 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko, zgodnie z którym wymagane jest sporządzenie decyzji środowiskowej (dalej: duś)

Wprowadzam czy nie wprowadzam - oto jest pytanie

Pytanie: Pytanie: Jestem wprowadzającym opakowania (folię stretch). Wiem, że jeżeli kupujemy gotowy produkt do dalszej odsprzedaży, ale przepakujemy go w nowe opakowanie transportowe, np. przestawimy go na nową paletę i owiniemy folią stretch, to stajemy się wprowadzającymi produkty w opakowaniach na rynek i w takiej sytuacji rozliczamy się wyłącznie z opakowań, które dodaliśmy do gotowych produktów (paleta, folia stretch). Jednak co będzie w sytuacji, gdy kartony na palecie owiniemy folią stretch tylko w celu ułatwienia sobie transportu, aby ładunek się nie przemieszczał? Na jednej palecie mamy kartony dla wielu odbiorców i co najważniejsze folia stretch, którą owiniemy paletę wróci do nas wprawdzie pognieciona, ale nie zostaje u klienta. Czy w takiej sytuacji też będziemy wprowadzającym opakowania (folię stretch)?

Walka samorządów z bombami śmieciowymi

Gminy mają obowiązek likwidacji dzikich składowisk znajdujących się w ich granicach. Od 6 września 2019 r. lokalne władze mogą zarządzić wejście na prywatny teren i usunięcie nielegalnych odpadów zanim uprawomocni się decyzja o udostępnieniu przez właściciela danej nieruchomości. Procedury nie wstrzyma nawet jego sprzeciw.

Uwaga! Zmiany w ustawie o odpadach

13 sierpnia 2019 r. weszła w życie ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Ustawa ta przewiduje zwolnienia z wpisu z BDO dla określonej grupy podmiotów. O kogo chodzi? Co jeszcze wprowadza?

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów (tzw. ROP)

Pytanie: Pytanie: Jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP)? Jakie obowiązki obciążą uczestniczących w nim przedsiębiorców?

Rejestrować się w BDO czy nie

Pytanie 1: Prowadzę kiosk, w którym sprzedaję gazety, baterie, napoje i papierosy. Czy muszę prowadzić ewidencję odpadów i mieć wpis do rejestru BDO?

Rejestr w BDO sklepu internetowego i firmy budowlanej

Pytanie: Pytanie1: Czy konieczny jest rejestr w BDO firmy (sklep internetowy) zużywającej do opakowywania swoich wysyłek niewielkie ilości folii bąbelkowej ok. 10 kg rocznie oraz używającej jedynie kartonów po dostawach, czyli dokonującej przepakowania? Pytanie 2: Czy firma budowlana która podpisuje porozumienie z usługobiorcą o przejęciu przez niego odpadów, po wykonanej usłudze budowlanej, musi się zarejestrować w rejestrze BDO?

AWA108

Jakie rodzaje odpadów ująć w dziale XII BDO

Pytanie: Pytanie: Jako szpital jesteśmy zarejestrowani w BDO w dziale XII, w którym widnieją kody odpadów: 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 04, 18 01 06* i 18 01 08*. Raz w roku utylizujemy również niewielką ilość różnych przeterminowanych leków. Czy one również powinny być wpisane w dziale XII? Poza tym raz w roku oddajemy też zużyte świetlówki i tonery. Czy w takiej sytuacji musimy rozszerzyć zakres wytwarzanych odpadów ujętych w dziale XII?

Jak zatwierdzić utratę statusu odpadu dla destruktu asfaltowego

Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie określenia szczegółowych kryteriów utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. Jak według jego zapisów będzie wyglądała procedura zatwierdzania utraty statusu odpadów?

AWA107

Magazynowanie odpadów palnych w miejscach niezadaszonych i ochrona przeciwpożarowa

W przypadku magazynowania odpadów palnych pod gołym niebem trzeba dostosować się do przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Kto i kiedy może legalnie zmienić klasyfikację odpadów

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o odpadach odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów i nadaje się im właściwy z tego względu kod. Czy później można jeszcze zmienić daną klasyfikację?

Kiedy sprzedawca baterii musi uzyskać wpis do BDO

Na prowadzącym sklep z bateriami, co do zasady, nie ciąży konieczność dokonania wpisu do BDO, aczkolwiek istnieje taka sytuacja, kiedy on również musi zarejestrować się w BDO.

SWA34

Kim jest autoryzowany przedstawiciel i jakie obowiązki można mu zlecić

Autoryzowany przedstawiciel to osoba fizyczna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba prawna mająca siedzibę na terytorium kraju, w tym organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyznaczona przez producenta do realizacji ustawowych obowiązków wprowadzającego sprzęt.

Kiedy trzeba wpłacić zabezpieczenie finansowe?

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny przeznaczony dla gospodarstw domowych musi wnieść zabezpieczenie finansowe. Może wybrać jedną z trzech opcji, by je uregulować.

Jakie warunki musi spełnić organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Przed wyborem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego warto sprawdzić, czy spełnia wszystkie wymagania prawne.

AWA106

Już niedługo DPO i DPR będą wystawiane w wersji elektronicznej

Od 1 stycznia 2021 r. dokumenty DPO i DPR oraz EDPO i EDPR trzeba będzie przygotować za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Istotna zmiana pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Pytanie: Pytanie:Co zrobić w sytuacji, gdy przekroczyliśmy ilości odpadów, które zostały ustalone we wniosku? Decyzję mamy ważną do 2028 roku, jednak nasza produkcja na przestrzeni czasu się zwiększyła i wytwarzamy więcej odpadów.

Eksport i import opakowań i produktów w opakowaniach – obowiązki wprowadzającego

Pytanie: Pytanie:Importujemy z Chin produkty w opakowaniach oraz puste opakowania. Następnie część z tych produktów przekazujemy innym firmom do dalszej dystrybucji, a resztę wysyłamy do swoich sklepów na terenie Polski oraz do innych sklepów do krajów UE i poza UE. Czy w ewidencji opakowań wprowadzonych na rynek powinny znajdować się w takim układzie produkty w opakowaniach, które wysłaliśmy za granicę? Czy do opakowań wprowadzonych na rynek wlicza się również te, które po obróbce będą nosiły logo innych firm z Polski, którym przekazujemy produkty do dalszej dystrybucji? I czy kartony bez żadnego logo zakupione od polskiej firmy, w które pakujemy produkty do wysyłki krajowej, również umieszczamy w ewidencji opakowań?

AWA105

Opłata recyklingowa i produktowa to dwa różne pojęcia!

Prowadzenie jakiejkolwiek jednostki handlowej, w której klientom oferuje się torby na zakupy z tworzywa sztucznego (z ceną uwzględniającą marżę lub nie), jest dozwolone po uzyskaniu wpisu w rejestrze BDO. A co z opłatami – czy przedsiębiorca musi uiszczać zarówno opłatę recyklingową, jak i produktową, czy tylko jedną z nich?

Nowe wymagania dla instalacji MBP

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, które określa wymagania dla procesów mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i dla odpadów powstających w tych procesach.

AWA104

Monitoring miejsc magazynowania odpadów – gdzie zainstalować kamery

Podmioty, które magazynują i składują odpady, muszą mieć zainstalowany wizyjny system kontroli miejsc, w których te odpady się znajdują. Gdzie dokładnie powinny być zainstalowane kamery?

Jak pozbyć się pustych opakowań po środkach czystości?

Opakowania po środkach czystości mogą zawierać resztki niebezpiecznych substancji, dlatego może nie być do końca oczywiste to, w jaki sposób postąpić z takim odpadem. Podpowiadamy więc, jak je zaklasyfikować i gdzie wyrzucić.

SWA33

Co to jest opłata produktowa i jak ją obliczyć

Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej pojawia się wtedy, gdy firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach nie zapewniła odzysku odpadów opakowaniowych na określonym w danym roku poziomie.

AWA103

Nie wyrzucaj pustych beczek, daj im nowe zastosowanie

Beczek po olejach napędowych lub płynach smarujących nie trzeba się pozbywać. Można je wykorzystać do przechowywania innych odpadów, ale jest też drugie rozwiązanie.

Kupno i sprzedaż gleby – jakie warunki formalne trzeba spełnić

Pytanie: Pytanie: Jakie warunki musi spełnić jednoosobowa firma transportowa, aby nabyć, zbyć i przetransportować odpad? Chodzi konkretnie o odpad 200202 − Gleba i ziemia, w tym kamienie.  

SWA32

Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach

Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!

Ewidencja odpadów od osób fizycznych

Pytanie: Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, nie można wystawić KPOK.

Elektroniczne dokumenty ewidencji odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto, czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?

AWA102

Jak postępować z odpadami pochodzącymi od chorych na koronawirusa

Odpady pochodzące od chorych na koronawirusa trzeba zakwalifikować do odpadów wysoce zakaźnych, a więc gospodarowanie nimi wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności.

Jak obliczyć stawkę zabezpieczenia roszczeń dla punktu skupu złomu?

Pytanie: Pytanie 1: Proszę o podpowiedź, jak prawidłowo obliczyć stawkę zabezpieczenia roszczeń w ramach rozporządzenia z 7 lutego 2019 r.   Punkt skupu złomu Dane do wyliczenia − zbieranie:                                                      wg cennika1. Odpady metali (13 poz. kodowych)                        141 Mg                      1 zł /Mg2. 16 01 22   inne niewymienione odpady                   10 Mg                  300 zł /Mg3. 16 06 01* baterie i akumulatory ołowiowe              10 Mg                  300 zł /Mg4. 17 04 11   kable inne niż wymienione w 17 04 10*   1 Mg                  300 zł /Mg                                                                                   ----------------                                                                                     162 Mg   a) maksymalna masa odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie – 162 Mgb) największa masa odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym  czasie w obiekcie budowlanym lub jego części                                                           − 162 Mgc) całkowita pojemność obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca    magazynowania odpadów                                                                                            − 162 Mg § 2 ust. 1           5) 300 zł – w przypadku:                c) będących odpadami części samochodów osobowych usuniętych w trakcie naprawy, z                    wyłączeniem odpadów metali, o których mowa w pkt 10,              d) zużytych baterii lub zużytych akumulatorów,         10) 1 zł – w przypadku odpadów metali;         11) 300 zł – w przypadku odpadów:              a) innych niż wskazane w pkt 2–10. 5. W przypadku magazynowania odpadów należących do różnych kategorii, o których mowa w ust. 1 pkt 3–11, jeżeli suma maksymalnych mas odpadów jest mniejsza lub równa największej masie odpadów, przyjmuje się stawkę obliczoną zgodnie z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.   Pytanie 2: Jaką stawkę należy przypisać do kodu 16 01 22 Inne niewymienione odpady. Najczęściej są to odpady rozruszników, alternatorów, zwrotnice, silniki oczyszczone z oleju, fragmenty blaszane karoserii itp. elementy z naprawy pojazdów, przy czym trudno rozróżnić, czy to z pojazdów osobowych – jak jest wskazane w § 2 ust. 1 pkt. 5 „c”.

AWA101

Czy wytwórca odpadów, który sam je przewozi do własnego punktu, musi wystawić KPO?

Pytanie: Pytanie: Prowadzimy roboty ziemne. Zgodnie z przepisami jesteśmy tak wytwórcą odpadów (powstałych w wyniku świadczenia usług), transportującym odpady (mamy wpis w rejestrze BDO w dziale VII), jak przyjmującym odpady (firma posiada dwie decyzje, zarówno na zbieranie, jak i przetwarzanie odpadów, w tym ziemi o kodzie 17 05 04). Czy w związku z tym powinniśmy sami sobie wystawić KPO? Jeśli nie, to taki dokument powinien mieć przy sobie kierowca, który wywozi z placu budowy odpady?

Czy trzeba wystawić KPO za odbiór zużytych maszyn rolniczych?

To, czy konieczne będzie sporządzenie karty przekazania odpadów, zależy od tego, czy rolnik, od którego firma odbiera złom (m.in. zużyte maszyny rolnicze), jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji, czy nie.

AWA100

Procedura wystawiania KPO w BDO

KPO jest sporządzana w BDO w czasie rzeczywistym przez podmiot przekazujący odpady, przed rozpoczęciem ich transportu do kolejnego posiadacza. Podmiot przekazujący odpady jest zobowiązany do kompletnego uzupełnienia karty, w tym do wpisania masy odpadów oraz transportującego i przyjmującego odpady.

Problemowe „ex"

Pytania odnośnie skrótu „ex": Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex"? W jaki sposób te odpady różnią się od innych o standardowym kodzie bez tego dopiska? Jesteśmy firmą, która zajmuje się przetwarzaniem surowców wtórnych. Interesuje nas temat odzysku odpadów poza instalacją - odpady o kodach głównie z grup 10 i 17. Co zrobić, żeby te odpady, które nie mają kodu ze skrótem „ex”, miały go? Na przykład żużel i popiół są rozdzielane. Czy jeśli ten gruz jest przesiany i wydzielimy z niego osobno popiół i żużel, to któryś odpad może mieć przedrostek „ex”? Czy na to potrzebna jest jakaś specjalna decyzja?

Podkłady betonowe − odpad czy nie

Pytanie: Pytanie: Firma X chce odsprzedać do dalszego wykorzystania firmie Y podkłady betonowe z rozbiórki. Czy firma Y może je przyjąć bez KPO? Czy należy to traktować jako odpad?

SWA31

Kiedy odpady pochodzą z instalacji, a kiedy spoza?

Pytanie: W ostatnim okresie zostały w zakładzie zrobione porządki i przekazano do firmy mającej stosowne decyzje odpady złomu o kodzie 17 04 05 w postaci maszyn wycofanych już dawno z eksploatacji. Czy z uwagi na to, że przedmiotowe pojazdy nie były długo używane, powinniśmy ująć je jako urządzenia spoza instalacji? Czy może jednak jako odpady z instalacji, gdyż znajdowały się na terenie zakładu? Od czego zależy ta przynależność?

Gdzie umieścić pojemniki na odpady komunalne

Pytanie: Jestem czytelnikiem Państwa prenumeraty i proszę o pomoc w kwestii wytwarzania odpadów w laboratorium diagnostycznym. Mianowicie: czy oprócz odpadów o kodzie 18 01 03*, 18 01 04, 18 01 06* oraz 18 01 07 możemy posiadać kosze na odpady komunalne na terenie laboratorium. Czy taki odpad może być w ogóle zbierany przy aparatach diagnostycznych. Jeśli nie, to w którym miejscu byłoby bezpiecznie? Czy np. w śluzie mogą stać kosze na odpady komunalne, czy tylko w toaletach, pomieszczeniach socjalnych i gospodarczych. Proszę o pomoc i wskazanie podstawy prawnej.

Firma posiada oddziały – ile sprawozdań sporządzić

Pytanie: Firma ABC w ramach prowadzonej działalności gospodarczej posiada zakład w miejscowości A, województwo zachodniopomorskie, natomiast siedziba główna firmy znajduje się w miejscowości C, województwo mazowieckie. W miejscowości A znajduje się kotłownia, zakład produkcyjny emitujący gazy i pyły do powietrza z procesu produkcji, kosiarki do trawy oraz pojazdy służbowe. Gdzie złożyć sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska?

AWA99

Nowy organ w obszarze ochrony środowiska – Ministerstwo Klimatu

15 listopada 2019 r. prezydent powołał nowy rząd, w którym obowiązki ministerstwa środowiska przejęło ministerstwo klimatu. Tym samym dotychczasowe ministerstwo środowiska zostało podzielone na dwie części.

AWA98

Nowe terminy dla sprawozdań w odpadach za 2019 r.

Pojawiła się zmiana ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która zaczęła obowiązywać z dniem 31 stycznia 2020 roku. Wprowadziła m.in. nowe terminy na sporządzenie niektórych sprawozdań z gospodarki odpadami za 2019 rok.

AWA97

Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?

Pytanie: Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawia?

Klasyfikacja odpadów ze studzienek kanalizacyjnych

Pytanie: Pytanie: Firma czyści studzienki kanalizacyjne (w innych firmach przemysłowych – place magazynowo-transportowe). W wyniku tej działalności powstaje odpad o kodzie 20 03 06 – odpady ze studzienek kanalizacyjnych. Czy taka działalność wymaga wpisu wytwórcy do BDO? Czy odpad ten można traktować jako komunalny (grupa 20) i nie prowadzić ewidencji?

Jak prawidłowo skorygować błędnie wpisany nr BDO na KPO

Pytanie: Pytanie: Przez nieuwagę został przypisany nr BDO firmy ABCD do firmy ABCE. Błąd wynika z faktu, że obie firmy nazywają się podobnie. Dopiero teraz przy sprawdzaniu numeru BDO zostało to zauważone. Na wydrukach KPO od września 2018 r. widnieje zły numer BDO, a tak na prawdę firma ta jeszcze się nie wpisała do rejestru. Jak to poprawnie skorygować? Czy wystarczy przekreślić widniejący błędny numer na KPO z datą poprawki oraz parafkami naszej firmy i tej, która przekazała odpad? Czy dołączyć do każdej karty kopii pisma wyjaśniającego zaistniały błąd wraz z podpisami obu stron?

AWA96

Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach

Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może Cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.