Nowy organ w obszarze ochrony środowiska – Ministerstwo Klimatu

15 listopada 2019 r. prezydent powołał nowy rząd, w którym obowiązki ministerstwa środowiska przejęło ministerstwo klimatu. Tym samym dotychczasowe ministerstwo środowiska zostało podzielone na dwie części.

Nowe warunki uznania odpadów za zakaźne

Od 6 stycznia 2020 r. zostały wygaszone przepisy rozporządzenia ministra środowiska z 23 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania odpadów niebezpiecznych za odpady inne niż niebezpieczne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1601) i obowiązuje nowe rozporządzenie ministra środowiska w sprawie warunków uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne.

Modyfikacje w przepisach dotyczących transportu odpadów

Od lipca 2018 roku przedsiębiorca chcący rozpocząć działalność polegającą na transporcie odpadów musi złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO w tym zakresie. O czym jeszcze musi pamiętać?

Kiedy odpady pochodzą z instalacji, a kiedy spoza?

Pytanie: W ostatnim okresie zostały w zakładzie zrobione porządki i przekazano do firmy mającej stosowne decyzje odpady złomu o kodzie 17 04 05 w postaci maszyn wycofanych już dawno z eksploatacji. Czy z uwagi na to, że przedmiotowe pojazdy nie były długo używane, powinniśmy ująć je jako urządzenia spoza instalacji? Czy może jednak jako odpady z instalacji, gdyż znajdowały się na terenie zakładu? Od czego zależy ta przynależność?

Gdzie umieścić pojemniki na odpady komunalne

Pytanie: Jestem czytelnikiem Państwa prenumeraty i proszę o pomoc w kwestii wytwarzania odpadów w laboratorium diagnostycznym. Mianowicie: czy oprócz odpadów o kodzie 18 01 03*, 18 01 04, 18 01 06* oraz 18 01 07 możemy posiadać kosze na odpady komunalne na terenie laboratorium. Czy taki odpad może być w ogóle zbierany przy aparatach diagnostycznych. Jeśli nie, to w którym miejscu byłoby bezpiecznie? Czy np. w śluzie mogą stać kosze na odpady komunalne, czy tylko w toaletach, pomieszczeniach socjalnych i gospodarczych. Proszę o pomoc i wskazanie podstawy prawnej.

Firma posiada oddziały – ile sprawozdań sporządzić

Pytanie: Firma ABC w ramach prowadzonej działalności gospodarczej posiada zakład w miejscowości A, województwo zachodniopomorskie, natomiast siedziba główna firmy znajduje się w miejscowości C, województwo mazowieckie. W miejscowości A znajduje się kotłownia, zakład produkcyjny emitujący gazy i pyły do powietrza z procesu produkcji, kosiarki do trawy oraz pojazdy służbowe. Gdzie złożyć sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska?

Eksploatacja instalacji i pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się obróbką metali, w ramach której stosuje m.in. lasery do cięcia stali, szlifierki, itp. Po hali produkcyjnej jeżdżą wózki widłowe. Maszyny do obróbki są w leasingu, więc formalnie nie są naszą własnością. W 2018 roku nasza firma wytworzyła następujące rodzaje i ilości odpadów: 13 02 08* (0,08 Mg/rok), 15 02 02* (0,439 Mg/rok), 16 02 13* (0,007 Mg/rok) oraz 16 06 01* (2,2 Mg/rok). Czy w związku z tym powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych? Czy mamy tu do czynienia z instalacją? Czy odpady, tj. zużyta drukarka i akumulator z wózka widłowego stanowią odpady z instalacji?

AWA108

Dokumentacja dotycząca przewozu PUPZ w czasie pandemii

Aby uniknąć w okresie epidemii spowodowanej przez wirusa SARS-CoV-2 bliskiego kontaktu np. zbliżania się kierowcy transportu utylizacyjnego do rolnika/hodowcy przekazującego padłe zwierzęta do utylizacji, w dokumentach handlowych wprowadzono pewne zmiany.

Do którego momentu odpowiadasz za wytwarzane przez siebie odpady

Wytwórca odpadów musi zagospodarować wytworzone przez siebie odpady, m.in. w ten sposób, że przekaże je uprawnionej firmie. Czy w tym momencie kończy się jego odpowiedzialność za takie odpady?

AWA107

Jak udokumentować przyjmowanie zużytych świetlówek od klientów

Klienci często przynoszą do sklepów zużyte świetlówki. Jak dalej powinien z nimi postąpić właściciel sklepu i jakie obowiązki formalne na nim ciążą?

Jak prowadzić ewidencję jednorazowych toreb na zakupy

Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane jednorazówki, musi pobrać opłatę recyklingową oraz prowadzić ewidencje tych toreb.

Destrukt asfaltowy nie będzie już odpadem

Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego.

SWA34

Jakich obowiązków nie może przejąć organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Część z obowiązków, z których musi się wywiązać wprowadzający sprzęt, można zlecić organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów sprzętu.

Gospodarowanie elektroodpadami – wszystko, co musisz wiedzieć

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to szczególna grupa odpadów, która wymaga konkretnego i ściśle określonego postępowania. Już na etapie wprowadzania urządzeń na rynek trzeba wywiązać się z obowiązków, jakie narzuca ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym – np. umieścić specjalne oznakowania informujące o dalszym postępowaniu z elektroodpadem. Jakie jeszcze obowiązki mają wprowadzający sprzęt elektroniczny oraz podmioty zajmujące się dalszym zagospodarowaniem ZSEE?

Cztery ważne obowiązki wprowadzającego sprzęt na rynek

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi wywiązać się z wielu obowiązków, jakie narzuca ustawa o zużytym sprzęcie. Jeśli je zaniedba, grożą mu wysokie kary.

AWA106

Dokumentacja odpadowa w firmie – elektronicznie czy w wersji papierowej

Odkąd uruchomiono system BDO, część dokumentacji odpadowej trzeba prowadzić właśnie za pośrednictwem tego systemu. A jakie dokumenty funkcjonują jeszcze w wersji papierowej?

Czy można prowadzić mieszaną ewidencję odpadów

Pomimo przesunięcia terminu ostatecznego obowiązku prowadzenia ewidencji w BDO wiele firm prowadzi ewidencje już w formie elektronicznej. Czy można ewidencjonować część odpadów w BDO, a część w wersji papierowej?

Czy KPOK można wystawić tylko na odpady z grupy 20

Ewidencję odpadów prowadzi się m.in. przy zastosowaniu karty przekazania odpadów oraz karty przekazania odpadów komunalnych. Jeden podmiot nie może jednak wystawić obydwu tych kart jednocześnie.

AWA105

Czy wytwórca odpadów może wystawić KPO na odpady nieujęte w dziale XII rejestru BDO

Pytanie: Pytanie:Czy firma, która przejmuje odpady, może weryfikować w BDO, czy wytwórca ma dane kody odpadów w dziale XII? Jeśli ich nie ma, to czy przejmujący może odmówić przyjęcia takich odpadów? Jak rozwiązać kwestię ewidencji odpadów, które nie zostały ujęte w konkretnych działach?

Ciągłość ewidencji odpadów w przypadku awarii systemu BDO

W przypadku awarii Internetu nie ma możliwości wystawiania karty przekazania odpadów w wersji papierowej. Co jednak jeśli dojdzie do awarii systemu BDO? Jak wtedy zachować ciągłość ewidencji odpadów?

AWA104

Gospodarka w obiegu zamkniętym – złóż wniosek o dotację

Do 22 września 2020 r. można składać wnioski o dofinansowanie projektów związanych z gospodarką w obiegu zamkniętym (np. zmniejszenie produkcji odpadów). Do wykorzystania jest budżet w wysokości ponad 13 mln zł.

Dowiedz się, czy musisz drukować KPOK utworzone w systemie BDO?

Pytanie: Pytanie:Jako zakład komunalny odbierający odpady od właścicieli nieruchomości mamy podpisane umowy na  dbiór odpadów z innymi gminami. Gminy rozliczamy na podstawie faktur VAT, do których dołączamy KPOK. Czy mamy obowiązek posiadania drukowanych kart KPOK, czy wystarczy jedynie wgląd do nich w systemie BDO? Czy podczas kontroli WIOŚ może zarzucić nam brak drukowanych kart KPOK w wewnętrznej ewidencji?

Czy transport opakowań po lakierach do paznokci podlega pod przepisy ADR?

Pytanie: Pytanie: Opakowania po lakierach do paznokci oddajemy pod kodem 15 01 10* (są to plastikowe wiaderka i plastikowe pędzelki). Sami transportujemy te odpady do firmy gospodarującej odpadami. Czy w tym układzie nasz kierowca powinien posiadać zaświadczenie ADR i samochód powinien być oznakowany? W opakowaniach pozostają jedynie resztki lakierów, a w kartach charakterystyk niektórych lakierów jest wręcz zaznaczone, że podczas transportu odpad nie stwarza niebezpieczeństwa.

SWA33

Co to jest opłata produktowa i jak ją obliczyć

Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej pojawia się wtedy, gdy firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach nie zapewniła odzysku odpadów opakowaniowych na określonym w danym roku poziomie.

AWA103

Jakich obowiązków nie musisz wykonywać, jeśli importowałeś niewielką ilość sprzętu elektronicznego

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi wywiązać się z wielu obowiązków. Czy to, że zaimportował w danym roku mniej niż 100 kg sprzętu, zwalnia go od wykonywania pewnych czynności?

Do jakich odpadów zaklasyfikować rękawiczki i maseczki używane w przedsiębiorstwie?

Noszenie rękawic ochronnych i maseczek to już standard niemal we wszystkich firmach. To również dodatkowe odpady, z którymi musi uporać się przedsiębiorca.

Czy trzeba prowadzić ewidencję dla odpadów wytwarzanych przez pracowników

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy wytwórcą odpadów przemysłowych oraz odpadów, mających charakter komunalnych. Gdy chcemy przekazać drugą kategorię odpadów, musimy wystawiać KPO, czy zastosowaniu ma tu przepis mówiący, że: „Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają jedynie odpady o składzie i charakterze odpadów komunalnych i są objęci systemem odbioru odpadów komunalnych, są traktowani jako wytwórcy odpadów komunalnych. Takie podmioty nie muszą prowadzić ewidencji ani rejestrować się w BDO”. Jesteśmy firmą zarejestrowaną w BDO.

SWA32

Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach

Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!

Ewidencja odpadów od osób fizycznych

Pytanie: Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, nie można wystawić KPOK.

Elektroniczne dokumenty ewidencji odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto, czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?

AWA102

Czy można odwołać się od kary za brak BDO?

Jeżeli podmiot prowadzi działalność w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach, bez wymaganego wpisu do rejestru, wówczas podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 5 tys. do 1 mln zł.

Co z ważnością zezwoleń w czasie epidemii?

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którym w czasie trwania epidemii koronawirusa kończy się ważność decyzji odpadowych, oraz tych, którzy ubiegali się o wydanie zezwoleń, a jeszcze ich nie dostali.

Co z numerem FVAT w BDO?

Rząd chce mieć większą kontrolę nad odpadami wytworzonymi w danym zakładzie. Dlatego jeśli podmiot przekazuje odpady więcej niż jeden raz, to na dokumentach, tj. KPO, KPOK, DPR i DPO, będzie musiał wprowadzać kilka razy ten sam numer FVAT.

AWA101

Czy powinniśmy bać się osadów ściekowych?

Osady komunalne zawierają dużą ilość bakterii oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych, a często także wysoką zawartość metali ciężkich i stwarzają zagrożenie dla środowiska. Jednak odpowiedni sposób ich przetwarzania to wciąż duże wyzwanie dla oczyszczalni ścieków komunalnych.

Czy odbiorca odpadów może żądać zmiany kodu?

Pytanie: Pytanie: Pod jakim kodem odpadu należy sklasyfikować dokumenty z archiwum, które oddajemy do niszczenia (są to faktury, zamówienia – papier). Do tej pory odbiorca odbierał je pod kodem 15 01 01 (dodam, że tylko taki kod mamy w pozwoleniu), a w tej chwili domaga się zmiany kodu odpadu na 19 12 01. Czy nadal możemy oddawać je z użyciem kodu 15 01 01?

Czy można oddać odpady na składowisko bez testów zgodności?

Podmiot, który chce oddać odpady na składowisko, musi sporządzić podstawową charakterystykę odpadów. Oprócz niej potrzebne są również testy zgodności. Istnieją jednak pewne wyjątki.

AWA100

Jak zaklasyfikować zużyty toner drukarski

Pytanie: Pytanie: Który kod na tonery do drukarek jest właściwy: 16 02 14 czy 16 02 16?Firmy różnie wpisują. Od czego to zależy?

SWA31

Do kiedy masz czas na przedłużenie zezwoleń?

Narzucane w przepisach o odpadach terminy zmieniają się na tyle dynamicznie, że prowadzącym firmy ciężko jest za nimi nadążyć. Czy przedłużanie zezwoleń zostanie przesunięte na marzec 2020 roku?

Ciekawostki w zakresie gospodarki odpadami

W dzisiejszym wydaniu dowiesz się kilka ciekawych informacji na temat gospodarowania odpadami. Mianowicie przeczytasz kto i do kiedy ma wydłużony czas na wymianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, kto nie podlega pod wpis do BDO, kiedy odpady pochodzą z instalacji, a kiedy spoza oraz jakie wymogi oprócz wpisu do BDO powinien spełnić podmiot transportujący odpady. Te i inne tematy znajdziesz poniżej.

AWA99

Eksploatacja instalacji i pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się obróbką metali, w ramach której stosuje m.in. lasery do cięcia stali, szlifierki, itp. Po hali produkcyjnej jeżdżą wózki widłowe. Maszyny do obróbki są w leasingu, więc formalnie nie są naszą własnością. W 2018 roku nasza firma wytworzyła następujące rodzaje i ilości odpadów: 13 02 08* (0,08 Mg/rok), 15 02 02* (0,439 Mg/rok), 16 02 13* (0,007 Mg/rok) oraz 16 06 01* (2,2 Mg/rok). Czy w związku z tym powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych? Czy mamy tu do czynienia z instalacją? Czy odpady, tj. zużyta drukarka i akumulator z wózka widłowego stanowią odpady z instalacji?

Dowiedz się, jak naliczyć opłaty środowiskowe ze zużycia stosowanych środków

Pytanie: W naszym zakładzie prowadzony jest proces klejenia, do którego używa się kleju X. Poprzedza go proces przygotowania powierzchni klejonego materiału, który polega na jej odtłuszczeniu przy użyciu rozpuszczalnika Y. W 2019 roku zużyliśmy 500 kg kleju X oraz 300 kg preparatu Y. Ile wyniosą opłaty z tytułu korzystania ze środowiska?

AWA98

Nowe terminy dla sprawozdań w odpadach za 2019 r.

Pojawiła się zmiana ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która zaczęła obowiązywać z dniem 31 stycznia 2020 roku. Wprowadziła m.in. nowe terminy na sporządzenie niektórych sprawozdań z gospodarki odpadami za 2019 rok.

AWA97

Dokumenty potwierdzające przekazanie odpadów przez PSZOK

Pytanie: Pytanie: Jakie dokumenty, które potwierdzą odzysk lub recykling przekazanych odpadów z PSZOK-u, należy przedstawić gminie przy składaniu sprawozdania rocznego? Muszą to być dokumenty potwierdzające recykling (DPR) lub odzysk (DPO), czy wystarczy karta przekazania odpadu (KPO) i oświadczenie firmy, do której został przekazany odpad? Pytanie dotyczy nie tylko odpadów opakowaniowych, takich jak 15 01 02 lub 15 01 01.

5 etapów transgranicznego przemieszczania odpadów

Pytanie: Firma sprowadza z Chin chemię zawierającą ołów, cynę i cynk. Jest potem stosowana do produkcji past lutowniczych. Czasem zostaje część niewykorzystanej chemii, która stała się przeterminowana i następnie jest zwracana do Chin. Tak samo resztki z produkcji, które nam zostają. W Chinach odzyskiwane są z substancji ołów, cyna i cynk. Czy to transgraniczne przemieszczanie odpadów? Jakie wymogi powinniśmy spełnić przy wysyłce tego odpadu z powrotem do Chin?

AWA96

Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach

Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może Cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.