Rejestr stacji paliw w BDO

Nowelizacje ustawy o odpadach oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadziły wiele nowych obowiązków, do których należy m.in. konieczność rejestracji w BDO podmiotów prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte obowiązkiem pobierania za nie opłaty recyklingowej.

Procedura przekazania odpadu osobie fizycznej

Pytanie: Pytanie: Firma ABC chce przekazać odpad o kodzie 150103 osobie fizycznej. Czy może taki odpad przekazać jej nieodpłatnie, czy może jest zobligowana do sprzedaży tego odpadu? Czy powinna posiadać oświadczenie przyjmującego odpad, że odbiorca wykorzystuje go na potrzeby własne? Czy jest jakiś wzór takiego oświadczenia?

Nowe terminy dla sprawozdań w odpadach za 2019 r.

Pojawiła się zmiana ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która zaczęła obowiązywać z dniem 31 stycznia 2020 roku. Wprowadziła m.in. nowe terminy na sporządzenie niektórych sprawozdań z gospodarki odpadami za 2019 rok.

Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?

Pytanie: Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawia?

Klasyfikacja odpadów ze studzienek kanalizacyjnych

Pytanie: Pytanie: Firma czyści studzienki kanalizacyjne (w innych firmach przemysłowych – place magazynowo-transportowe). W wyniku tej działalności powstaje odpad o kodzie 20 03 06 – odpady ze studzienek kanalizacyjnych. Czy taka działalność wymaga wpisu wytwórcy do BDO? Czy odpad ten można traktować jako komunalny (grupa 20) i nie prowadzić ewidencji?

Jak prawidłowo skorygować błędnie wpisany nr BDO na KPO

Pytanie: Pytanie: Przez nieuwagę został przypisany nr BDO firmy ABCD do firmy ABCE. Błąd wynika z faktu, że obie firmy nazywają się podobnie. Dopiero teraz przy sprawdzaniu numeru BDO zostało to zauważone. Na wydrukach KPO od września 2018 r. widnieje zły numer BDO, a tak na prawdę firma ta jeszcze się nie wpisała do rejestru. Jak to poprawnie skorygować? Czy wystarczy przekreślić widniejący błędny numer na KPO z datą poprawki oraz parafkami naszej firmy i tej, która przekazała odpad? Czy dołączyć do każdej karty kopii pisma wyjaśniającego zaistniały błąd wraz z podpisami obu stron?

AWA108

Będzie nowy wzór obliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych

Jest projekt rozporządzenia, który przewiduje wprowadzenie wzoru pozwalającego na obliczenie poziomu dla wszystkich odpadów komunalnych, a nie jak w obecnie obowiązujących przepisach odpadów przynajmniej takich jak papier, metal, plastik i szkło.

AWA107

Czy lista odpadów, które można sprzedawać, jest ograniczona

Wytwórcy odpadów mogą się ich pozbyć z zyskiem, czyli po prostu je sprzedać. Czy można sprzedawać wszystkie rodzaje odpadów?

SWA34

Co rozumiemy pod pojęciem „wprowadzania sprzętu do obrotu”?

Wytyczne dotyczące postępowania z elektroodpadami są wdrażane już na etapie wprowadzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego do obrotu. Co rozumiemy pod pojęciem „wprowadzania” i czym różni się ono od udostępniania sprzętu?

Konsekwencje niewywiązania się z obowiązków

Jeżeli wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny nie wykona ciążących na nim obowiązków lub wykona je niepoprawnie, naraża się na kary. Niektóre z nich są bardzo dotkliwie.

AWA106

Czy jednym transportem można przewozić różne rodzaje odpadów

Zgodnie z § 4 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów powinien on odbywać się w sposób uniemożliwiający mieszanie poszczególnych ich rodzajów. Czy od tej zasady są wyjątki?

Instrukcja dezynfekcji pomieszczeń przeznaczonych do wstępnego magazynowania odpadów medycznych

Pracodawca musi udostępniać pracownikom instrukcje dotyczące m.in. wykonywania prac związanych z zagrożeniem zdrowia. Dezenfekowanie pomieszczeń po odpadach medycznych zalicza się do takich prac.

AWA105

Czy wytwórca odpadów może wystawić KPO na odpady nieujęte w dziale XII rejestru BDO

Pytanie: Pytanie:Czy firma, która przejmuje odpady, może weryfikować w BDO, czy wytwórca ma dane kody odpadów w dziale XII? Jeśli ich nie ma, to czy przejmujący może odmówić przyjęcia takich odpadów? Jak rozwiązać kwestię ewidencji odpadów, które nie zostały ujęte w konkretnych działach?

Ciągłość ewidencji odpadów w przypadku awarii systemu BDO

W przypadku awarii Internetu nie ma możliwości wystawiania karty przekazania odpadów w wersji papierowej. Co jednak jeśli dojdzie do awarii systemu BDO? Jak wtedy zachować ciągłość ewidencji odpadów?

AWA104

Jak udokumentować odzysk odpadów na własny użytek

Pytanie: Pytanie:Jesteśmy firmą budowlaną wytwarzającą odpady typowe dla tej działalności, czyli potocznie ogólnobudowlane. Posiadamy decyzję na przyjmowanie w celu przetwarzania (odzysk R5) odpadów o kodach: 170101, 170102, 170107, 170181, 170302 oraz 100101. W systemie BDO można wygenerować przetwarzanie z datą wykonania tej operacji. Czy musimy mieć jakiś dokument (papierowy) potwierdzający ww. przetwarzanie (odzysk)? Jakie dokumenty są obligatoryjne do potwierdzenia sprzedaży bądź wykorzystania na własnych budowach tych przetworzonych materiałów? 

Czy trzeba mieć zezwolenie na magazynowanie odpadów poza miejscem ich wytworzenia?

Pytanie: Pytanie: Prowadzimy działalność polegającą na robotach liniowych bez instalacji. Ziemię, gruz i zdemontowane rury często przewozimy na składowisko poza terenem budowy, na którym zostały wytworzone, a które znajduje się przy siedzibie firmy. Następnie po pewnym czasie przewozimy je do odbiorcy prowadzącego zbieranie odpadów. Czy musimy posiadać zezwolenie?

SWA33

Co to jest opłata produktowa i jak ją obliczyć

Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej pojawia się wtedy, gdy firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach nie zapewniła odzysku odpadów opakowaniowych na określonym w danym roku poziomie.

AWA103

Czy potrzebne jest zezwolenie na rozdrabnianie tworzyw sztucznych?

Rozdrabnianie odpadów tworzyw sztucznych na drobniejsze frakcje jest przetwarzaniem odpadów w drodze odzysku. Żeby legalnie prowadzić taką działalność, trzeba uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów.

SWA32

Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach

Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!

Ewidencja odpadów od osób fizycznych

Pytanie: Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, nie można wystawić KPOK.

Elektroniczne dokumenty ewidencji odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto, czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?

AWA102

Będzie więcej czasu na przeprowadzenie audytu zewnętrznego

Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli przeprowadzić rocznego audytu zewnętrznego do 30 kwietnia 2020 r., mogą odetchnąć z ulgą. Termin audytu został przesunięty o 5 miesięcy. Szczegóły w tekście

Odpady z kwarantanny to nie odpady medyczne

Odkąd do Europy dotarł wirus COVID-19, pojawia się wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami. Problem dotyczy m.in. klasyfikacji odpadów pochodzących z miejsc, w których przebywają osoby poddane kwarantannie.

AWA101

Wytyczne dotyczące gospodarki odpadami w dobie COVID-19

Główny Inspektor sanitarny podał wytyczne dotyczące gospodarowania odpadami odbieranymi od osób zarażonych koronawirusem lub poddanych kwarantannie. Zasady te będą obowiązywały do czasu ustania pandemii.

Klasyfikacja odpadowych węży z PCW

Pytanie: Pytanie: Jak zaklasyfikować odpady z węży PVC (PCW) powleczonych drutem metalowym? Podczas produkcji na węże montuje się zawory, potem sprawdzana jest ich szczelność, a na końcu pakowane są w kartony.

AWA100

Gminny zakład budżetowy a wpis do BDO

Pytanie: Pytanie: Czy gminny zakład budżetowy usuwający dzikie wysypiska na terenie macierzystej gminy i transportujący odpady do instalacji komunalnej (RIPOK) własnym transportem musi być wpisany do rejestru BDO?

10 pytań odnośnie działania w BDO

Pytanie: W artykule poruszono problematyczne kwestie związane z użytkowaniem bazy. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo prowadzić ewidencję odpadów przy użyciu Bazy danych o odpadach (BDO).

SWA31

Do kiedy masz czas na przedłużenie zezwoleń?

Narzucane w przepisach o odpadach terminy zmieniają się na tyle dynamicznie, że prowadzącym firmy ciężko jest za nimi nadążyć. Czy przedłużanie zezwoleń zostanie przesunięte na marzec 2020 roku?

Ciekawostki w zakresie gospodarki odpadami

W dzisiejszym wydaniu dowiesz się kilka ciekawych informacji na temat gospodarowania odpadami. Mianowicie przeczytasz kto i do kiedy ma wydłużony czas na wymianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, kto nie podlega pod wpis do BDO, kiedy odpady pochodzą z instalacji, a kiedy spoza oraz jakie wymogi oprócz wpisu do BDO powinien spełnić podmiot transportujący odpady. Te i inne tematy znajdziesz poniżej.

AWA99

Eksploatacja instalacji i pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się obróbką metali, w ramach której stosuje m.in. lasery do cięcia stali, szlifierki, itp. Po hali produkcyjnej jeżdżą wózki widłowe. Maszyny do obróbki są w leasingu, więc formalnie nie są naszą własnością. W 2018 roku nasza firma wytworzyła następujące rodzaje i ilości odpadów: 13 02 08* (0,08 Mg/rok), 15 02 02* (0,439 Mg/rok), 16 02 13* (0,007 Mg/rok) oraz 16 06 01* (2,2 Mg/rok). Czy w związku z tym powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych? Czy mamy tu do czynienia z instalacją? Czy odpady, tj. zużyta drukarka i akumulator z wózka widłowego stanowią odpady z instalacji?

Dowiedz się, jak naliczyć opłaty środowiskowe ze zużycia stosowanych środków

Pytanie: W naszym zakładzie prowadzony jest proces klejenia, do którego używa się kleju X. Poprzedza go proces przygotowania powierzchni klejonego materiału, który polega na jej odtłuszczeniu przy użyciu rozpuszczalnika Y. W 2019 roku zużyliśmy 500 kg kleju X oraz 300 kg preparatu Y. Ile wyniosą opłaty z tytułu korzystania ze środowiska?

AWA98

Nowe terminy dla sprawozdań w odpadach za 2019 r.

Pojawiła się zmiana ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która zaczęła obowiązywać z dniem 31 stycznia 2020 roku. Wprowadziła m.in. nowe terminy na sporządzenie niektórych sprawozdań z gospodarki odpadami za 2019 rok.

AWA97

Dokumenty potwierdzające przekazanie odpadów przez PSZOK

Pytanie: Pytanie: Jakie dokumenty, które potwierdzą odzysk lub recykling przekazanych odpadów z PSZOK-u, należy przedstawić gminie przy składaniu sprawozdania rocznego? Muszą to być dokumenty potwierdzające recykling (DPR) lub odzysk (DPO), czy wystarczy karta przekazania odpadu (KPO) i oświadczenie firmy, do której został przekazany odpad? Pytanie dotyczy nie tylko odpadów opakowaniowych, takich jak 15 01 02 lub 15 01 01.

5 etapów transgranicznego przemieszczania odpadów

Pytanie: Firma sprowadza z Chin chemię zawierającą ołów, cynę i cynk. Jest potem stosowana do produkcji past lutowniczych. Czasem zostaje część niewykorzystanej chemii, która stała się przeterminowana i następnie jest zwracana do Chin. Tak samo resztki z produkcji, które nam zostają. W Chinach odzyskiwane są z substancji ołów, cyna i cynk. Czy to transgraniczne przemieszczanie odpadów? Jakie wymogi powinniśmy spełnić przy wysyłce tego odpadu z powrotem do Chin?

AWA96

Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach

Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może Cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.