Transgraniczne przemieszczanie odpadów niedługo nie takie proste
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej porozumiały się 17 listopada 2023 r. w kwestii rewizji unijnych procedur dotyczących przemieszczania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych.
Przekazanie odpadów zmieszanych z przedsiębiorstwa do spalarni
Pytanie: Czy przedsiębiorstwo produkcyjne może przekazywać odpady zmieszane komunalne bezpośredni do spalarni i na jakiej podstawie?
Pozwolenie zintegrowane – kto i jak powinien je uzyskać?
Pozwolenie zintegrowane – jego temat budzi wiele pytań i wątpliwości. Kiedy należy się o nie ubiegać i do czego jest ono potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Określono minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.
Odpady w cementowniach
Cementownie są bardzo ważnym elementem systemu gospodarowania odpadami. Z jednej strony produkcja cementu nie powoduje wytwarzania dużej liczby zróżnicowanych rodzajów odpadów, z drugiej – w procesie używane są odpady, zarówno jako domieszka do produktu, jak i jako paliwo alternatywne do pozyskania energii umożliwiającej produkcję.
Odpady poszlifierskie – jak z nimi postępować
Odpady poszlifierskie to nieodzowny produkt w wielu zakładach produkujących głównie elementów z metali żelaznych lub nieżelaznych. Przekazując te odpady do kolejnego posiadacza, należy je odpowiednio zaklasyfikować. Z kolei do momentu ich przekazania do utylizacji należy je właściwie magazynować. Poniżej co trzeba wiedzieć.
Klasyfikacja odpadu z demontażu linii galwanicznej
Pytanie: W naszej firmie posiadamy odpady pochodzące z demontażu linii galwanicznej, które obejmują wanny wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen PP) oraz ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Zwracamy się z prośbą o wsparcie w zakresie prawidłowego sklasyfikowania kodów odpadów dla wanien z tworzywa sztucznego oraz stali kwasoodpornej, które były używane do kąpieli zawierających substancje niebezpieczne. Czy te wanny, po ich opróżnieniu, powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne czy mogą być one zaklasyfikowane jako odpady niezawierające niebezpiecznych substancji (odpowiednio kody 17 02 03 dla tworzyw sztucznych i 17 04 05 dla metali)?
Co zrobić w przypadku podrzucenia odpadów?
Pytanie: Nasza firma posiada działkę w centrum dużego miasta. Aktualnie jest ona wystawiona na sprzedaż, co sprawia, że pozostaje niewykorzystana i nie jest podłączona do mediów. Mimo że jest ogrodzona i zabezpieczona przed dostępem osób niepowołanych, nie udało się uniknąć zanieczyszczenia przez nielegalne wyrzucanie odpadów. Teren ten jest pod nadzorem Straży Miejskiej, strażnicy zauważyli zanieczyszczenie, ale nie byli w stanie wskazać sprawcy podrzucenia. Otrzymaliśmy prośbę o uporządkowanie działki i usunięcie nieprawidłowości. Jak najlepiej rozwiązać problem podrzucania odpadów? Czy miasto ma jakieś obowiązki dotyczące zapobiegania wyrzucaniu odpadów w takich miejscach?
Jak uzyskać największe zyski ze sprzedaży złomu w przedsiębiorstwie
Sprzedaż złomu jest bardzo dochodowym interesem o czym świadczy chociażby ilość placówek zajmujących się skupem złomu w Polsce. Przed przekazaniem złomu do utylizacji warto rozeznać się na rynku i znaleźć podmiot, który zaoferuje najlepszą cenę.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
SWA48
Cena za pozwolenie
Poza obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, które stanowi pewnego rodzaju „zamrożenie kapitału”, będziesz musiał ponieść również koszty administracyjne wydania zezwolenia.
AWA148
Przekazanie odpadów zmieszanych z przedsiębiorstwa do spalarni
Pytanie: Czy przedsiębiorstwo produkcyjne może przekazywać odpady zmieszane komunalne bezpośredni do spalarni i na jakiej podstawie?
Pozwolenie zintegrowane – kto i jak powinien je uzyskać?
Pozwolenie zintegrowane – jego temat budzi wiele pytań i wątpliwości. Kiedy należy się o nie ubiegać i do czego jest ono potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Określono minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.
SWA 44
Czy można uzupełniać ewidencję odpadów tylko raz w miesiącu
Załóżmy, że wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco?
Pamiętaj o sprawozdaniu z wydajności recyklingu dla zużytych baterii i akumulatorów
Prowadzący recykling zużytych baterii lub zużytych akumulatorów muszą złożyć sprawozdanie dotyczące wydajności recyklingu dla tych produktów. Obliczenia wydajności recyklingu dokonuje się na podstawie specjalnego wzoru.
Ewidencja wprowadzanych opakowań i produktów w opakowaniach
Wprowadzający opakowania lub produkty w opakowaniach musi prowadzić ewidencję rodzaju i masy opakowań, które wprowadza do obrotu w danym roku kalendarzowym. Ustawodawca nie określa wprost, w jakiej formie taką ewidencję należy prowadzić, dlatego proponujemy jedno z możliwych rozwiązań.
AWA147
Pomoc publiczna będzie wspierać przechodzenie na GOZ
19 października 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.
AWA146
PE: obieg zamknięty pomoże pozyskiwać surowce strategiczne z odpadów
Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli stanowisko w sprawie zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.
Odpady powstające w wyniku remontów – jak je klasyfikować, możliwe błędy w klasyfikacji
Zarówno podmioty świadczące usługi remontów, jak i firmy zatrudniające takie podmioty, niejednokrotnie borykają się z problemem klasyfikacji odpadów. W tym artykule przybliżamy tematykę odpadów powstających w wyniku remontów, aby ułatwić ich klasyfikację i gospodarowanie.
SWA47
Wytwarzanie odpadów - kompleksowy poradnik
Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza odpady niebezpieczne, musi spełnić wymagania odnośnie magazynowania tych odpadów. Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.
Klasyfikowanie odpadów powstających w przedsiębiorstwie
Odpowiednie dobranie kodu odpadu jest bardzo ważne zarówno w przypadku ubiegania się o pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jak i w prowadzeniu ewidencji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dokonać prawidłowej klasyfikacji.
AWA145
Umowa najmu nieruchomości – jakie kwestie środowiskowe warto w niej zawrzeć
W umowie takiej poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością wynikającą z nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie. Istotną kwestią w odpowiedzialności względem obowiązków wynikających z przepisów ochrony środowiska jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.
Opakowania po półproduktach – klasyfikacja gospodarowanie
W zakładach produkcyjnych często pojawia się problemem zalegających opakowań po półproduktach, które zostały zakupiono do firmy. Podpowiadamy, co zrobić z takimi opakowaniami, jak je zaklasyfikować i jak z nimi postępować.
Magazynowanie odpadów łatwopalnych
Odpady powstające w przedsiębiorstwach maja różny charakter. Niektóre nich podlegają szczególnym wymaganiom względem magazynowania. Do takich odpadów należą odpady łatwopalne. Dowiedz się jak je poprawnie magazynować.
AWA144
Magazynowanie odpadów wydzielających odory
Zapachy mogą mieć poważny i znaczący wpływ na ludzi i środowisko. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszystkie organizacje, które w wyniku swojej działalności mogą wytwarzać zapachy, stosowały odpowiednie rozwiązania w zakresie kontroli emisji i zapachów.
Jak wprowadzić GOZ?
Pytanie: Jesteśmy średniej wielkości firmą produkcyjną, mamy tez zaplecze biurowe. W poprzednim wydaniu przeczytaliśmy o GOZ i mamy prośbę o wskazówki w pigułce, jak coś takiego wprowadzić w naszej firmie.
AWA143
Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie
Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.
Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi
Pytanie: Firma ma wydaną decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku, z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?
SWA46
Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć
Zagadnienia związane z gospodarką odpadami dotyczą prawie każdej polskiej firmy. Wydaje się, że jest to łatwa tematyka, jednak w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. Aby poprawnie zaplanować gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w przedsiębiorstwie, należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć
Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Przetwarzanie odpadów może mieć natomiast bardzo różne formy.
AWA142
Jaki kod nadać folii zabrudzonej w wyniku produkcji
Pytanie: Podczas procesu tłoki w urządzeniach są zabezpieczane folią, która po zakończeniu szarży staje się odpadem. Wydaje mi się, że jest to odpad podobny do odpadu z budowy, a konkretnie z remontów czyli 17 09 04 (Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż 17 09 01, 17 09 02, 17 09 03). W remontowanych obiektach zabezpieczenia wykonuje się przy użyciu folii, która w czasie robót zostaje zabrudzona używanymi materiałami w zależności od tego jakie roboty były prowadzone - tynkarskie, malarskie, okładzinowe. Zatem folia zabrudzona materiałem budowlanym – gładzią, klejem, szpachlą, jest identycznym odpadem. Czy zatem taki dobór kodu jest poprawny.
Przekazywanie odpadów osobom fizycznym – co wolno a czego nie
Niewielu przedsiębiorców korzysta z możliwości przekazywania odpadów osobom fizycznym. Często wynika to z niewiedzy, a często po prostu z obawy przed formalnościami, jakie muszą wypełnić. Czy jednak jest to takie straszne na jakie wygląda?
AWA141
Uprawnienia w zakresie organizowania gospodarki odpadami medycznymi
Organizowanie gospodarki odpadami medycznymi w miejscach ich wytwarzania jest kwalifikacją należąca do zintegrowanego systemu kwalifikacji. Instytucją certyfikującą w tym zakresie jest Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Sprzedaż kontenera na odpady wielkogabarytowe
Jeżeli kontener nadaje się do dalszego użytkowania, tj. wykorzystania do tego samego celu, w którym zostały wyprodukowany, to można go sprzedać. W takim przypadku nie będzie to pozbycie się odpadu, lecz sprzedaż produktu używanego.
AWA140
Zasady magazynowania odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Jesteśmy firmą produkcyjno-usługową. Posiadamy obecnie magazyn na odpady wewnątrz budynku. Oczywiście oznakowany i przystosowany. Jedyny mankament to to, że nie posiadamy wentylacji. Chcielibyśmy przenieść jeden odpad niebezpieczny na zewnątrz 15 02 02*. Oczywiście będzie to zadaszone i zamknięte w pojemniku szczelnym z klapą. Zgłoszenie zmiany miejsca magazynowania będzie zrobione. Jakie są wymagania? Co z emisją gazów i pyłów do powietrza? 15 02 02* – to u nas materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania nasączone środkami chemicznymi.
Obowiązki i odpowiedzialność posiadacza odpadów
Posiadacz odpadów ponosi pełną odpowiedzialność za odpady do momentu przekazania ich uprawnionemu podmiotowi. Z jakich obowiązków musi się wywiązać i co mu grozi za złamanie przepisów?
SWA45
Wyposażenie spalarni ma znaczenie w klasyfikacji energii z odpadów do OZE
Poza regulacjami samego procesu i warunków jego przeprowadzania do kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów jako energię z odnawialnego źródła energii konieczne jest także odpowiednie wyposażenie zakładu.
Jakich formalności musi dopełnić prowadzący spalanie odpadów
Ze względu na szczególne warunki, w których odbywa się proces spalania odpadów, podmiot, który chce prowadzić taką działalność, musi uzyskać zezwolenie.
AWA139
Czy zmiana siedziby firmy oznacza zmianę numeru BDO
Jeżeli firma przeniesie się do innego miejsca, numer w BDO pozostanie nadal taki sam, ponieważ jest on przypisany do NIP, a nie do lokalizacji firmy. Konieczne jest jednak złożenie wniosku aktualizacyjnego, w którym będzie znajdował się nowy adres prowadzenia działalności.
Czy jednostkowe przekroczenie limitów odpadów wymaga zmiany pozwolenia?
Jeżeli w czasie kontroli inspektorzy stwierdzili, że doszło do przekroczenia limitów wytwarzania odpadów, to z takich pokontrolnych wniosków nie płynie wprost obowiązek wystąpienia o zmianę czy też o nowe pozwolenie na wytwarzanie odpadów.
Zamknięcie zakładu przetwarzania ZSEiE a obowiązek przeprowadzenia audytu
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym prowadzący zakład przetwarzania ZSEiE musi przeprowadzić roczny audyt zewnętrzny do 30 kwietnia i nie ma tu znaczenia fakt, że w roku którego dotyczy audyt, zakład ten zawiesił działalność i nie przetwarzał zużytego sprzętu.
AWA138
Zasady magazynowania odpadów
Ustawa o odpadach wskazuje, że przez magazynowanie odpadów należy rozumieć czasowe przechowywanie odpadów obejmujące m.in. wstępne magazynowanie przez ich wytwórcę. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów podzieliło podmioty magazynujące odpady na umowne grupy.
Sprawdź uprawnienia firmy, zanim oddasz jej odpady
Jeżeli przedsiębiorca odbierający odpady komunalne na terenie gminy posiada zezwolenie na zbieranie odpadów w postaci zużytego sprzętu, to można mu przekazać odpady tego rodzaju.
Projekt kaucyjny w Polsce. Jedna wielka niewiadoma
Projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska z niewiadomych przyczyn nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu. Niepokój w sprawie zastoju procesu legislacyjnego wyraża Polska Federacja Producentów Żywności.
AWA137
Ile rodzajów odpadów – tyle załączników VII
Pytanie: Czy przy tworzeniu aneksu VII na transport odpadów z zielonej listy odpadów (metale) trzeba mieć oddzielny aneks dla każdego kodu polskiego? Co, jeśli jeden kod z konwencji bazylejskiej, np. B1010 odpowiada wielu polskim kodom odpadu.
Ewidencja opakowań do sprowadzonych surowców
Pytanie: Czy w przypadku nabycia materiałów do produkcji poza granicami RP należy ewidencjonować opakowania, w które były te materiały pakowane?
AWA136
Koszty związane z ochroną środowiska w 2023 roku
Na początku każdego roku warto zwrócić uwagę na akty prawne, które zmieniają stawki opłat w zakresie rozliczeń środowiskowych. To ważne, bo dzięki temu można m.in. zaplanować wydatki na dany rok.
DPO i DPR będą nadal wystawiane w wersji papierowej
15 grudnia 2022 r. Sejm przyjął ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu, która wprowadza zmiany w ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
Czy założenie firmy recyklingowej jest trudne – podpowiadamy co zrobić, by zacząć
Jeśli planujesz uruchomić działalność w zakresie recyklingu odpadów, najpierw sprawdź, którymi rodzajami materiałów nadającymi się do recyklingu obrót jest najbardziej opłacalny, w jaki sposób je zbierać oraz kto je kupi za najlepszą stawkę.