Emisja hałasu na składowisku odpadów

Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?

Drogi z odpadów? To możliwe w Rzeszowie

Jak podaje polskieradio24.pl, starosta leski wydał decyzję zezwalającą na ponowne użycie destruktu asfaltowego. To odpad, który powstanie w trakcie remontu drogi krajowej nr 84.

Transport odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Dostaliśmy od firmy zlecenia na jednorazowy odbiór odpadów wielkogabarytowych o kodzie 20 03 07. Usługa jednorazowa. Nie mamy z firmą zawartej umowy na odbiór odpadów. Czy w tym przypadku wystarczy pisemne zlecenie takiej usługi czy niezbędne jest zawarcie umowy na odbiór takich odpadów? Czy jeśli wystarczy zlecenie to prawidłowe będzie jeśli przekazujący wystawi nam KPO? Natomiast jeśli niezbędne będzie zawarcie umowy to czy my wystawiamy kartę KPOK w trybie odbioru?

Sprawozdawczość w I kwartale 2024 – obowiązki wytwórcy odpadów

Jak co roku firmy muszą wypełnić szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska. Wytwórcy odpadów mogą mieć także sporo obowiązków na głowie, w zależności od komponentów środowiska, z którymi mają do czynienia. Poniżej wykaz najważniejszych terminów jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań już blisko

Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.

Pomoc publiczna będzie wspierać przechodzenie na GOZ

19 października 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.

Organizacje odzysku opakowań

Wiele firm podpisuje umowę z organizacją odzysku opakowań, aby zapewnić sobie spełnienie wymagań prawnych. Jak działają takie organizacje i w jakim zakresie można z nimi współpracować? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Odpady z oczyszczalni ścieków

Jakie odpady powstają w wyniku działania oczyszczalni ścieków? W tym artkule zbiór informacji o rodzajach tych odpadów oraz prawidłowym gospodarowaniu.

SWA48

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów – wniosek i wskazówki

Niekiedy podmiot zobowiązany jest do uregulowania stanu formalnoprawnego prowadzonej działalności w zakresie gospodarki odpadami. W zależności od ilości wytwarzanych odpadów, może pojawić się obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Kiedy się to dzieje? O czym należy pamiętać? Co trzeba spełnić? Dowiesz się tego z niniejszego numeru specjalnego.

Co zawrzeć we wniosku?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.

AWA148

Odpady w cementowniach

Cementownie są bardzo ważnym elementem systemu gospodarowania odpadami. Z jednej strony produkcja cementu nie powoduje wytwarzania dużej liczby zróżnicowanych rodzajów odpadów, z drugiej – w procesie używane są odpady, zarówno jako domieszka do produktu, jak i jako paliwo alternatywne do pozyskania energii umożliwiającej produkcję.

Odpady poszlifierskie – jak z nimi postępować

Odpady poszlifierskie to nieodzowny produkt w wielu zakładach produkujących głównie elementów z metali żelaznych lub nieżelaznych. Przekazując te odpady do kolejnego posiadacza, należy je odpowiednio zaklasyfikować. Z kolei do momentu ich przekazania do utylizacji należy je właściwie magazynować. Poniżej co trzeba wiedzieć.

Klasyfikacja odpadu z demontażu linii galwanicznej

Pytanie: W naszej firmie posiadamy odpady pochodzące z demontażu linii galwanicznej, które obejmują wanny wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen PP) oraz ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Zwracamy się z prośbą o wsparcie w zakresie prawidłowego sklasyfikowania kodów odpadów dla wanien z tworzywa sztucznego oraz stali kwasoodpornej, które były używane do kąpieli zawierających substancje niebezpieczne. Czy te wanny, po ich opróżnieniu, powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne czy mogą być one zaklasyfikowane jako odpady niezawierające niebezpiecznych substancji (odpowiednio kody 17 02 03 dla tworzyw sztucznych i 17 04 05 dla metali)?

SWA 44

Sprawozdawczość dla wprowadzających produkty i opakowania

Głównym celem raportowania dla firm wprowadzających produkty i opakowania do obrotu jest przekazanie informacji o osiągniętych poziomach przetwarzania odpadów powstających z takiego samego rodzaju opakowań i produktów jak wprowadzone przez firmę do obrotu.

AWA147

Organizacje odzysku opakowań

Wiele firm podpisuje umowę z organizacją odzysku opakowań, aby zapewnić sobie spełnienie wymagań prawnych. Jak działają takie organizacje i w jakim zakresie można z nimi współpracować? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Odpady z oczyszczalni ścieków

Jakie odpady powstają w wyniku działania oczyszczalni ścieków? W tym artkule zbiór informacji o rodzajach tych odpadów oraz prawidłowym gospodarowaniu.

Odpady medyczne – kompendium wiedzy

W placówkach medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach, powstają odpady o charakterze medycznym. Jak z nimi postępować? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

AWA146

Odpady mogące powodować wycieki do gleby – jak nimi gospodarować?

Zgodnie z przepisami odpady powinny być tak magazynowane, aby nie dochodziło do zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego powstającymi odciekami. Odcieki z miejsc magazynowania odpadów traktowane są jako ścieki przemysłowe i podlegają regulacjom ustawy – Prawo wodne. To oznacza, że na ich wprowadzanie do środowiska wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Gdyby ktoś jednak zdecydował się na przekazywanie odcieków jako odpadów, wówczas podlegałby pod ustawę o odpadach i musiałby spełnić szereg innych obowiązków. Szczegóły poniżej.

Nowy system kaucyjny – na czym ma polegać?

Wymagania dotyczące systemu kaucyjnego, zasady jego działania oraz nowe obowiązki dla niektórych przedsiębiorców zostały wprowadzone poprzez zmianę ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowa wersja ustawy zacznie obowiązywać 13 października 2023 r., ale większość obowiązków związanych z systemem kaucyjnym wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., czyli w dniu, w którym system powinien zostać uruchomiony.

Magazynowanie odpadów wytworzonych poza instalacją

Pytanie: Czy rozporządzenie Ministra Klimatu z 11 września 2023 r. w sprawie szczegółowych wymagań magazynowania odpadów obowiązuje także firmy/wytwórców nie posiadających instalacji?

SWA47

Wytwarzanie odpadów - kompleksowy poradnik

Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza odpady niebezpieczne, musi spełnić wymagania odnośnie magazynowania tych odpadów. Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Klasyfikowanie odpadów powstających w przedsiębiorstwie

Odpowiednie dobranie kodu odpadu jest bardzo ważne zarówno w przypadku ubiegania się o pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jak i w prowadzeniu ewidencji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dokonać prawidłowej klasyfikacji.

AWA145

Czyściwo wielokrotnego użytku – pomysł na redukcję odpadów w firmie

Jeżeli odpowiadamy za ochronę środowiska w przedsiębiorstwie, niejednokrotnie stawiane są przed nami wymagania co do redukcji ilości wytwarzanych odpadów. Wynika to zazwyczaj z polityki zrównoważonego rozwoju firmy i wymagań wewnętrznych. Niestety często brakuje nam pomysłów na takie projekty, dlatego w tym artykule przedstawiamy jedną z propozycji, jaką jest zastąpienie jednorazowego czyściwa przemysłowego czyściwem wielokrotnego użytku.

Czy trzeba zapewnić kosze na zużytą odzież roboczą

Pytanie: Czy jeżeli ubrania firmowe są własnością pracowników, to jako przedsiębiorstwo jesteśmy zobowiązani do zapewniania miejsc do wyrzucania zużytej odzieży?

Wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i związana z tym dokumentacja

Czym są odpady niebezpieczne i jak nimi gospodarować? Jaka dokumentacja jest obowiązkowa dla podmiotu wytwarzającego odpady niebezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

AWA144

Jak pozbyć się nielegalnego wysypiska odpadów – porady krok po kroku

Nielegalne wysypiska odpadów to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. Z tego artykułu dowiesz się, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.

WIOŚ zapowiedział kontrolę w firmie – jak się przygotować?

Kontrola środowiskowa w przedsiębiorstwie może  być powodem dużego stresu dla pracownika odpowiedzialnego za sprawy ochrony środowiska. Jeżeli kontrola jest zapowiedziana, można się do niej odpowiednio przygotować. Jakie dokumenty zgromadzić i co sprawdzić? dowiesz się z artykułu.

Sprawozdania do GUS w zakresie gospodarowania odpadami

Czy słyszałeś o czymś takim jak sprawozdanie o odpadach do GUS? Nie? Nic dziwnego, bowiem nie wszyscy muszą je składać. Jak to więc wygląda w praktyce? Kto decyduje o tym obowiązku? Co się z nim wiąże oraz jakie rodzaje sprawozdań o odpadach są w GUS? Szczegóły w artykule.

AWA143

Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to instalacja – do kogo zwrócić się o interpretację

Pytanie: W odniesieniu do artykułu pn. : "Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to Instalacje" opublikowanym w prenumeracie "Odpady" nr 140 (Maj 2023) proszę o uszczegółowienie informacji do jakiego urzędu należy zwrócić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w przypadkach spornych lub wystąpienia niejasności prawnych (w naszym przypadku istnieje problem z ustaleniem czy szpital posiada instalację i czy zachodzi w związku z tym konieczność ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jest bardzo dużo odmiennych interpretacji w zakresie określenia co może stanowić instalację w szpitalach.

Magazynowanie odpadów pylących

Odpady powstające w przedsiębiorstwach mają zróżnicowany charakter, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Odpady pylące są szczególnym rodzajem odpadów, które mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak pyły, cząstki metalu, chemikalia czy substancje toksyczne.

Jak skorygować błędnie wystawiony dokument DPR

Przedsiębiorstwa, które przekazują do recyklingu odpady opakowaniowe, mogą ubiegać się o wydanie dokumentów potwierdzających recykling. Co zrobić, kiedy popełnimy błąd we wniosku o DPR? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź.

SWA46

 Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zagadnienia związane z gospodarką odpadami dotyczą prawie każdej polskiej firmy. Wydaje się, że jest to łatwa tematyka, jednak w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. Aby poprawnie zaplanować gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w przedsiębiorstwie, należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Przetwarzanie odpadów może mieć natomiast bardzo  różne formy.

AWA142

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych – przypomnienie obowiązujących zasad

Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Jak przygotować firmę do audytu ISO pod kątem gospodarki odpadami

Wdrożony system zarządzania środowiskiem, BHP i jakością to w obecnych czasach standard. Coraz więcej firm ma certyfikaty zgodności z normami ISO. Wdrożyć systemy to duże wyzwanie, ale nie mniejszym jest – utrzymać certyfikaty. Jak przygotować firmę do audytu?

AWA141

Koniec zbierania nakrętek na cele charytatywne

Zgodnie z zapisami zawartymi w unijnej dyrektywie SUP wszystkie kraje członkowskie do połowy 2024 roku będą miały obowiązek wprowadzić prawo zapewniające fabryczne przymocowanie nakrętek do opakowań. To może sprawić, że zbieranie nakrętek w celach charytatywnych przestanie mieć sens. 

Komu można nadać uprawnienia użytkownika podrzędnego lub głównego

W świetle obowiązujących przepisów prawa nie ma żadnych wytycznych dotyczących nadawania uprawnień użytkownikowi podrzędnemu i głównemu. 

Kiedy wpłacić zabezpieczenie finansowe

Do 30 czerwca wprowadzający sprzęt, który wprowadza do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych oraz samodzielnie organizuje i finansuje odbieranie od zbierających zużyty sprzęt oraz przetwarzanie zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, musi wnieść zabezpieczenie finansowe na dany rok kalendarzowy.

AWA140

Kiedy można się ubiegać o pomoc de minimis

Pytanie: Mam podpisaną umowę z organizacją odzysku w ustalonym zakresie, a zaczynam wprowadzać na rynek krajowy opakowania po substancjach niebezpiecznych (którymi nie zajmuje się organizacja odzysku z którą mam podpisaną umowę) w ilości mniejszej niż 1 Mg. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o pomoc de minimis? Czy ma znaczenie ilość Mg tych pozostałych opakowań? Czy mogę wziąć pod uwagę tylko ilość opakowań po substancjach niebezpiecznych?

Jak sprawdzić, czy kontrahent jest wpisany do BDO i dlaczego to takie ważne

System BDO został wprowadzony m.in. w celu ułatwienia dostępu do informacji na temat firm realizujących działania w zakresie gospodarowania odpadami. Z tego powodu część informacji o kontrahentach jest ogólnodostępna w BDO, jednak ze względu na ograniczenia systemowe nie wszystkie informacje są widoczne.

SWA45

Jakie działania są zabronione

Poza obowiązkami i nakazami w przepisach możemy też znaleźć zapisy dotyczące zakazów w kontekście termicznego przekształcania odpadów.

AWA139

Warunki przekazania odpadów złomu osobom fizycznym

Przekazanie odpadów osobom fizycznym, na gruncie przepisów odpadowych, jest dopuszczalne, ale nie dotyczy to wszystkich odpadów i obowiązuje w ograniczonej ilości. Dla odpadu o kodzie 17 04 02 dopuszczalnym procesem odzysku jest R11 a metodą wykorzystanie do napraw i konserwacji.

Uchwały w sprawie maksymalnych stawek – jak uniknąć błędów

Jedną z obowiązkowych uchwał podejmowanych przez radę gminy w zakresie gospodarowania opadami jest uchwała określająca górne stawki opłat ponoszonych za wywóz odpadów lub nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie wnoszą opłaty na rzecz gminy.

Recykling odpadów – kiedy trzeba przeprowadzić audyt zewnętrzny

Pytanie: Czy zakład, który ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R3 w ilości większej niż 400 Mg/rok, a recykling jest prowadzony tylko dla siebie, musi przeprowadzić audyt zewnętrzny? Czy taki obowiązek powinien ciążyć na zakładzie, który nie wystawiał dotychczas żadnych dokumentów (DPO, DPR, EDPO, EDPR) i przetwarzał odpady o kodzie 07 02 13? Firma ma cztery oddziały i wystawia EDPR dla klientów – czy w takiej sytuacji masa 400 Mg dotyczy całego zakładu, czy jest liczona osobno dla miejsc prowadzenia działalności?

AWA138

Komu grozi kara za brak zgłoszenia w SENT

Pytanie: Czy za każdym razem, jak przekazywany jest odpad o kodzie 120109 (jesteśmy wytwórcą), musi być również przekazywany przez SENT? Nawet jeśli zawartość oleju jest mniejsza niż 20%? Kto w razie kontroli otrzymuje karę? Wytwarzający czy transportujący?

Inwestycje w rozwój ITPO

NFOŚiGW uruchomił program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), którego celem jest pomoc branży ciepłowniczej w transformacji energetycznej oraz w zagospodarowaniu termicznej frakcji odpadów. Na ten cel program przewiduje 3 mld zł.

AWA137

Czy opakowania po środkach czystości używanych w firmie to odpady komunalne

Pytanie: Czy odpady, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych, jednak mogące zawierać pozostałości substancji niebezpiecznych, np. Domestos używany do dezynfekcji i utrzymania czystości, lub inne tego typu odpady, można klasyfikować w firmie jako odpad komunalny? Czy istnieją jakieś objaśnienia ministerialne dotyczące tego typu odpadów niebezpiecznych w firmie?

Co zrobić, jeśli odbierający odpady nie potwierdził przejęcia odpadów za zeszły rok

Niestety zdarza się, że mimo próśb czy ponagleń firmy zbierające odpady nie potwierdzają ich przyjęcia w BDO. Ogromne trudności mogą sprawiać KPO z poprzedniego roku, które nie zostały zatwierdzone. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Nowe rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów

Dnia 24 stycznia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.

AWA136

Więcej podmiotów zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerza katalog podmiotów, które są zwolnione z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów.

Urząd marszałkowski powinien odmówić aktualizacji z BDO dla odpadów komunalnych

Pytanie: Pracownik przekazywał zepsuty sprzęt elektroniczny firmie utylizującej pod kodem odpadu 20 01 36 oraz 20 01 35*. Mamy wystawionych kilka KPO z tym kodem, karty zostały zewidencjonowane w zakładce KEO. Odpady z grupy 20 są odpadami komunalnymi, stąd moje pytanie, czy należy sporządzić wniosek aktualizacyjny dla firmy i w dziale XII (tylko w tym dziale mamy informację o ewidencji odpadów) i dodać odpady o kodzie 20 01 36 oraz 20 01 35*? Sytuacja z przekazaniem odpadów ze wskazanymi kodami już się nie powtarza i oczywiście nie powtórzy.