Kompleksowy poradnik wytwórcy odpadów

Każda firma generuje odpady. Mogą to być odpady komunalne albo potocznie zwane produkcyjnymi, które wytwarzane są w ramach świadczonych szeroko rozumianych usług. Warto wiedzieć, kiedy odpady klasyfikujemy jako inne niż komunalne, ponieważ wiąże się z tym cały szereg dodatkowych obowiązków, a za niewywiązywanie się z nich grożą surowe kary administracyjne.

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Niekiedy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarzane są takie ilości odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne, że podmiot zaczyna podlegać pod obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Tak się dzieje w dwóch przypadkach, o których mowa poniżej.

Jakie kary można dostać

Niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami może się wiązać z bolesnymi konsekwencjami karnymi. Co grozi za nieprowadzenie ewidencji odpadów, brak selektywnej zbiórki odpadów albo przekazywanie odpadów podmiotom nieuprawnionym? Szczegóły poniżej.

Jak prawidłowo klasyfikować odpady

Specjalista zajmujący się gospodarką odpadową w przedsiębiorstwie nieraz mierzy się w problemem prawidłowej klasyfikacji odpadów. Na co zwrócić uwagę przy klasyfikacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Firma nie złożyła sprawozdania w wyznaczonym terminie – jakie są konsekwencje

Sprawozdania urzędowe – z tym musimy się mierzyć, jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo. Obecnie sprawozdań jest wiele, a co tym idzie, wiele obowiązków. Przy dużej ilości zadań może się zdarzyć, że o czymś zapomnimy. Jakie w takim przypadku poniesiemy konsekwencje oraz jak poradzić sobie poradzić w takiej sytuacji?

Ewidencja odpadów

Czy każdy odpad należy ewidencjonować? Jak robić to zgodnie z prawem? Czy są jakieś ilości zwalniające z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów? Jak to się ma do przedkładania sprawozdania o rodzajach i ilości wytwarzanych odpadów?  

Odpady z branży beauty

W branży beauty wytwarzane są wbrew pozorom także i inne odpady niż komunalne. Bardzo wielu przedsiębiorców wrzuca wszystko przysłowiowo do jednego wora, a tymczasem część odpadów powinna być zbierana i przekazywana oddzielnie. Wszystko zależy od rodzaju stosowanych zabiegów i ich wpływ na ciało człowieka. 

Odpady w warsztacie wulkanizacyjnym

Pytanie: Czy warsztat wulkanizacyjny:1. może pobierać opłatę za utylizację opon od klientów pozostawiających je przy zmianie ogumienia?2. może za opłatą odbierać dodatkowe zużyte opony, które nie były przedmiotem usługi wymiany?Warsztat jest zarejestrowany do BDO.

2024

Ewidencja odpadów oraz sprawozdawczość w ramach realizacji recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Ewidencja i sprawozdawczość w systemie BDO jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w zakresie zbierania i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Kto musi zarejestrować się w BDO, jakie dane należy wykazywać i jaka sprawozdawczość jest obowiązkowa?

Cele i założenia systemu

System recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji  ma swoje założenia i cele. Opierają się one na jak największym ograniczeniu wpływu na środowisko procesu produkcji i utylizacji pojazdów. Podstawowym celem jest uszczelnienie systemu odbioru i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Prawidłowe wystawianie KPO w przedsiębiorstwach

Wprowadzenie elektronicznej Karty Przekazania Odpadów usprawnia proces ewidencjonowania i przekazywania odpadów między przedsiębiorstwami. Sporządzana jest ona w systemie BDO. W praktyce jednak, niewłaściwe wystawienie lub opóźnienia w potwierdzeniu KPO mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

2023

Organizacje odzysku opakowań

Wiele firm podpisuje umowę z organizacją odzysku opakowań, aby zapewnić sobie spełnienie wymagań prawnych. Jak działają takie organizacje i w jakim zakresie można z nimi współpracować? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Odpady z oczyszczalni ścieków

Jakie odpady powstają w wyniku działania oczyszczalni ścieków? W tym artkule zbiór informacji o rodzajach tych odpadów oraz prawidłowym gospodarowaniu.

2020

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów (tzw. ROP)

Pytanie: Pytanie: Jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP)? Jakie obowiązki obciążą uczestniczących w nim przedsiębiorców?

Rejestrować się w BDO czy nie

Pytanie 1: Prowadzę kiosk, w którym sprzedaję gazety, baterie, napoje i papierosy. Czy muszę prowadzić ewidencję odpadów i mieć wpis do rejestru BDO?

Rejestr w BDO sklepu internetowego i firmy budowlanej

Pytanie: Pytanie1: Czy konieczny jest rejestr w BDO firmy (sklep internetowy) zużywającej do opakowywania swoich wysyłek niewielkie ilości folii bąbelkowej ok. 10 kg rocznie oraz używającej jedynie kartonów po dostawach, czyli dokonującej przepakowania? Pytanie 2: Czy firma budowlana która podpisuje porozumienie z usługobiorcą o przejęciu przez niego odpadów, po wykonanej usłudze budowlanej, musi się zarejestrować w rejestrze BDO?

2019

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

W zależności od ilości wytwarzanych odpadów możesz być zobowiązany do posiadania decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Mowa o pozwoleniu na wytwarzanie odpadów. Z tego numeru dowiesz się, jak bezbłędnie przejść przez całą procedurę, nie marnując czasu ani pieniędzy.

Operat przeciwpożarowy oraz postanowienie komendanta PSP

Obowiązek dołączenia operatu przeciwpożarowego do wniosku o wydanie zezwolenia na gospodarowanie odpadami albo pozwolenia uwzględniającego gospodarowanie odpadami nakłada art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach. Zgodnie z tym artykułem do wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów oraz przetwarzanie odpadów dołącza się operat przeciwpożarowy, zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) PSP.

ODPADY OPAKOWANIOWE

Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.

2018

Ewidencja odpadów

Z dniem 1 stycznia 2020 r. zmienią się zasady prowadzenia ewidencji odpadów, która ma być prowadzona elektronicznie, wyłącznie za pośrednictwem BDO w trybie bezpośredniego połączenia z bazą. Ewidencja odpadów będzie wymagać również posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Co zawiera BDO

W BDO gromadzi się informacje o:

BDO nie dotyczy wszystkich

Zgodnie z art. 51 ust. 2 ustawy o odpadach (uo) wpisowi do rejestru nie podlegają: