Za jakie torby trzeba zapłacić opłatę recyklingową?
Pytanie: Mam pytanie odnośnie opłaty recyklingowej. Czy torby z tworzyw sztucznych wielokrotnego użytku o pojemności 35 litrów lub większej mogą być zwolnione z tej opłaty? Czy przewidziane są jakieś wyjątki od tej reguły?
Wymagania dla magazynowania odpadów
Dnia 1 stycznia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, które uregulowało kwestie związane z magazynowaniem odpadów wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. O czym warto wiedzieć? Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do magazynowania odpadów:
Warszawa – pożary dwóch składowisk odpadów
W majowy weekend 12 maja 2024 r. wybuchły pożary dwóch składowisk odpadów w Warszawie. Płonęło składowisko gabarytów w Wilanowie oraz sortownia śmieci i materiałów pobudowlanych na Siekierkach - podaje radio RDC.
Transport monitorowany (SENT)
Pytanie: Czy każdy transport odpadu o kodzie 12 01 09* (Odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali niezawierające chlorowców) wymaga zgłoszenia w systemie SENT, nawet jeśli zawartość oleju jest poniżej 20%? Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kontroli – wytwarzający czy transportujący?
System kaucyjny to remedium na złe nawyki. Debata w PAN
W trakcie debaty „Opakowania a środowisko”, która odbyła się z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, mówiono o kryzysie zanieczyszczania środowiska odpadami z opakowań i jego systemowym rozwiązaniom.
Pożar odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich
W Siemianowicach Śląskich 10 maja 2024 r. w godzinach porannych doszło do pożaru miejsca nielegalnego zgromadzenia odpadów niebezpiecznych o powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska było na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pożaru.
Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie
Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.
Opublikowano nową środowiskową Dyrektywę karną
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że została opublikowana nowa Dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i F-gazów.
Odpady, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji
Dla wielu odpadów jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, jednak w niektórych przypadkach nie ma takiego obowiązku. Dla jakich rodzajów i ilości odpadów nie musimy prowadzić ewidencji?
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
2024
Podstawowe zasady funkcjonowania systemu
Kto i w jaki sposób może zbierać i przetwarzać pojazdy wycofane z eksploatacji? Jakim obowiązkom podlegają takie podmioty? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie są odpowiedzialności poszczególnych uczestników procesu.
Podstawowe informacje o systemie recyklingu pojazdów
Pojazd samochodowy po zakończeniu swojego cyklu życia staje się odpadem obciążającym naturalne środowisko i w związku z tym powinien być poddany recyklingowi. Ze względu na znaczny udział wraków samochodowych w ogólnym bilansie odpadów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego, stały się one przedmiotem specjalnego traktowania.
Odpowiedzialność karna
Wielu przedsiębiorców nadal nie stosuje się do obowiązującego prawa. Jakie czyny są karalne i za co grozi odpowiedzialność finansowa?
2023
Rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań już blisko
Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.
Pomoc publiczna będzie wspierać przechodzenie na GOZ
19 października 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.
2020
Wprowadzam czy nie wprowadzam - oto jest pytanie
Pytanie: Pytanie: Jestem wprowadzającym opakowania (folię stretch). Wiem, że jeżeli kupujemy gotowy produkt do dalszej odsprzedaży, ale przepakujemy go w nowe opakowanie transportowe, np. przestawimy go na nową paletę i owiniemy folią stretch, to stajemy się wprowadzającymi produkty w opakowaniach na rynek i w takiej sytuacji rozliczamy się wyłącznie z opakowań, które dodaliśmy do gotowych produktów (paleta, folia stretch). Jednak co będzie w sytuacji, gdy kartony na palecie owiniemy folią stretch tylko w celu ułatwienia sobie transportu, aby ładunek się nie przemieszczał? Na jednej palecie mamy kartony dla wielu odbiorców i co najważniejsze folia stretch, którą owiniemy paletę wróci do nas wprawdzie pognieciona, ale nie zostaje u klienta. Czy w takiej sytuacji też będziemy wprowadzającym opakowania (folię stretch)?
Walka samorządów z bombami śmieciowymi
Gminy mają obowiązek likwidacji dzikich składowisk znajdujących się w ich granicach. Od 6 września 2019 r. lokalne władze mogą zarządzić wejście na prywatny teren i usunięcie nielegalnych odpadów zanim uprawomocni się decyzja o udostępnieniu przez właściciela danej nieruchomości. Procedury nie wstrzyma nawet jego sprzeciw.
Uwaga! Zmiany w ustawie o odpadach
13 sierpnia 2019 r. weszła w życie ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Ustawa ta przewiduje zwolnienia z wpisu z BDO dla określonej grupy podmiotów. O kogo chodzi? Co jeszcze wprowadza?
2019
Przedłużanie zezwoleń przesunięte na marzec 2020!
Pytanie: Pytanie: Słyszałem, że zmienił się termin na wymianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie i przetwarzanie. Do kiedy należy uzyskać nową decyzję?
Procedura wystawiania KPO i prowadzenia KEO za pomocą BDO
Od 2020 roku ewidencja odpadów będzie prowadzona tylko drogą elektroniczną. Ponadto nastąpi znaczne rozszerzenie zakresu danych uwzględnianych w przygotowywanych kartach odpadowych.
Problemowe opakowania po środkach niebezpiecznych
Pytanie: Pytanie 1. Czy firma wprowadzająca opakowania, w których znajdują się środki niebezpieczne, np. proszki, płyny do prania, poza podpisaniem umowy z organizacją odzysku i przystąpieniem do porozumienia − zgodnie z art. 18 ustawy o opakowaniach i gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi − ma obowiązek zapewnić system zbierania opakowań od klientów? Czy ma zorganizować przekazanie tych odpadów do firm utylizacyjnych w imieniu klientów i ponieść koszty utylizacji? Czy może jednak nie ma takiego obowiązku i jest to raczej w gestii klientów – wytwórców odpadów, aby właściwie postąpić z odpadami?Pytanie 2. Jakie pozwolenia są konieczne, w sytuacji gdyby firma chciała odbierać od klientów wprowadzone przez siebie opakowania wielokrotnego użytku, zwozić je do siebie i myć, aby używać ponownie do napełnienia środkami niebezpiecznymi lub innymi niż niebezpieczne?
2018
Podsumowanie
Nie ma wątpliwości, że w dobie informatyzacji danych wdrożenie omawianego systemu stało się konieczne. Jeśli organy udostępnią przedsiębiorcom odpowiednie materiały edukacyjne lub szkolenia internetowe, a sama baza będzie sprawnie funkcjonować, można uznać, że system ułatwi pracę, oszczędzając pracownikom kilkugodzinne wertowanie dokumentów papierowych oraz wysyłanie sprawozdań w formie tradycyjnej.
Kto prowadzi i nadzoruje BDO
Podmiot odpowiedzialny za prowadzenie BDO został wskazany w art. 80 ust. 1 ustawy o odpadach i jest nim marszałek województwa.
Informacje objęte rejestrem przedsiębiorców
Jak wskazano powyżej, BDO zawiera informacje objęte rejestrem podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Wpis dokonywany jest przez marszałka województwa na wniosek przedsiębiorcy lub z urzędu. Dokonanie wpisu skutkuje utworzeniem indywidualnego konta w BDO (wraz z przypisaniem loginu i hasła) oraz nadaniem indywidualnego konta rejestrowego.