Czy odpad wytworzony tylko raz trzeba ująć w pozwoleniu
Pytanie: Pytanie: Czy odpad wytworzony jednorazowo z instalacji (nieujęty w pozwoleniu) trzeba zgłosić do pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a co za tym idzie − wystąpić o jego zmianę?
Czy można odwołać się od decyzji
Przedsiębiorstwo nie uzyska zezwolenia na wytwarzanie odpadów, jeśli np.: zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z planami gospodarki odpadami; eksploatacja instalacji powoduje przekroczenie.
Czas oczekiwania
Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.
Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko
Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy ABC dowiesz się, pod jakie wymogi podlega firma oraz jakie sankcje karne grożą za niespełnienie określonych obowiązków.
Wpis do rejestru BDO wytwórcy i transportującego odpady
Jeżeli firma ma pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zanim BDO zaczęło obowiązywać, czyli sprzed 24 lipca 2018 r., to właściwy miejscowo urząd marszałkowski sam powinien wpisać firmę do rejestru BDO i podesłać informację o nadanym numerze rejestrowym. Jeżeli jednak pozwolenie zostało uzyskane po ww. terminie, wówczas przed rozpoczęciem przedmiotowej działalności, objętej obowiązkiem uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, należało uzyskać wpis do przedmiotowego rejestru.
Outsourcing w zakresie gospodarki odpadami – co na to WIOŚ
Pytanie: Pytanie: Nasza firma zawarła umowę z firmą zewnętrzną X na obsługę środowiskową, w której zakresie jest m.in. prowadzenie ewidencji odpadów oraz przygotowywanie sprawozdań rocznych. Wszystkie karty przekazania odpadów, które otrzymujemy w danym miesiącu, są na bieżąco wysyłane do firmy X. Nie mamy żadnych oryginałów u siebie. Oczywiście w każdej chwili mogą nam podesłać oryginalne dokumenty. My natomiast na początku każdego nowego miesiąca otrzymujemy od nich elektronicznie karty ewidencji odpadów. Czy WIOŚ w trakcie kontroli może wskazać takie postępowanie jako nieprawidłowość? Ponadto na KEO jest tylko w Excelu informacja, w miejscu podpis „imię i nazwisko osoby sporządzającej", kto ją sporządził. Nie ma fizycznego podpisu tej osoby. Czy istnieje wymóg prawny, który mówi, że trzeba się fizycznie podpisać?
Odpad wytworzony jednorazowo też trzeba ująć w pozwoleniu
W zależności od tego,jakie ilości odpadu zostały wytworzone z instalacji, pomimo tego, iż powstał on tylko raz, może istnieć obowiązek jego ujęcia we wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub obowiązek zmiany przedmiotowej decyzji.
Klasyfikacja odpadu w postaci zmieszanych resztek chemii
Pytanie: Pytanie: Na terenie naszego zakładu mamy lakiernię. Podczas malowania stosujemy różne środki chemiczne, np. czysty ksylen, a także środki Chemosil i Tixon. Chemosil i Tixon to kleje do połączeń guma – metal, które w swoim składzie zawierają m.in. toluen i benzen. Gdy zostają resztki tych substancji, wszystko jest zlewane do jednej beczki. Jaki kod odpadu należy nadać? Czy możemy te pozostałości zlewać do jednej beczki?
Kalendarium
Obowiązki przedsiębiorcy w okresie od 1 do 31 października 2019 r.
- « pierwsza
- «
- 48
- 49
- 50
- 51
- 52
- »
- ostatnia »
2025
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Odpady z przemysłu ceramicznego
Na wytwarzającym odpady spoczywa wiele obowiązków. Jakie odpady powstają w przemyśle ceramicznym i jak z nimi postępować? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule.
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Kiedy aktualizacja, a kiedy nowe pozwolenie?
Pytanie: Pytanie: Moje przedsiębiorstwo ma pozwolenie na wytwarzanie pewnych odpadów. Chciałbym je powiększyć o trzy nowe rodzaje kodów odpadów. Czy w takim przypadku muszę wystąpić o zmianę aktualnego pozwolenia, czy całkiem o nowe pozwolenie? Czy w przypadku aktualizacji pozwolenia są ponoszone z tego tytułu jakieś opłaty?
Kary za gospodarowanie odpadami
Pytanie: Pytanie: Jakie są kary za niewłaściwe gospodarowanie odpadami po nowelizacji ustawy o odpadach? Co uległo zmianie i kiedy WIOŚ może wydać decyzję wstrzymującą prowadzenie działalności?
Jak ograniczać produkcję odpadów?
Rosnąca produkcja i handel, rozwój usług oraz wzrost konsumpcji powodują m.in. zwiększanie ilości odpadów. Wzmożona produkcja odpadów wiąże się zaś z koniecznością stosowania środków zaradczych, w tym przede wszystkim projektowania oraz wdrażania metod kontrolowania i redukowania powstawania odpadów.