BDO nie tylko dla komisów samochodowych

Przedsiębiorcy sprowadzający z zagranicy pojazdy czy sprzęt elektroniczny zawierający elementy podlegające opłacie produktowej muszą się liczyć z obowiązkiem ponoszenia tej opłaty, jak również z koniecznością wpisu do rejestru będącego elementem BDO.

Pod jakim kodem odpadu zaklasyfikować odpadowe fartuchy szpitalne?

Pytanie: Pytanie: Na terenie naszego Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala podczas prześwietleń rentgenowskich dajemy naszym pacjentom specjalne ochronne fartuchy ołowiowe. Jaki kod odpadu należy im nadać po zużyciu?

Ograniczenia dotyczące wysokości opłaty śmieciowej

Pytanie: Pytanie: Na jakiej podstawie gmina ustala stawki opłat za odpady komunalne? Czy jest maksymalna wysokość tych opłat?

Na czym polega nieprofesjonalne zbieranie odpadów

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o odpadach zbieranie odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, z wyjątkiem prowadzenia działalności przed podmioty zajmujące się tzw. nieprofesjonalną działalnością w zakresie zbierania odpadów. Co to więc znaczy?

Ktoś podrzucił Ci opady? Dowiedz się, co z nimi zrobić

Po odkryciu odpadów należy zawiadomić policję lub straż miejską oraz zgłosić sprawę do właściwego miejscowo organu ochrony środowiska, np. wójta. Niestety dopóki nie znajdzie się faktyczny właściciel odpadów, dopóty przyjmuje się, że są własnością firmy, na której terenie zostały znalezione.

Czy sprzedawca musi przyjąć każde opakowanie zwrotne?

Pytanie: Pytanie: Zdarzają się sytuacje, gdy klient przy zakupie piwa przynosi kilka butelek na wymianę. Sklep odmawia przyjęcia niektórych, tłumacząc, że nie prowadzi sprzedaży piwa takiego rodzaju (co można stwierdzić po etykietach na butelkach) i nie ma obowiązku odbierać butelek za zwrotem kaucji, skoro jej nie pobrał. Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia butelek i zwrotu pieniędzy, gdy klient nie kupował u niego napoju?

Czego może wymagać gmina w zakresie pojemników na odpady?

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy jest zobowiązana, by określić m.in. rodzaj i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, a także warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Czy może natomiast wskazać właścicielowi posesji, gdzie ma trzymać kontenery na śmieci lub stawiać wymogi co do takiego miejsca, np. żeby grunt był utwardzony?

2024

Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu

Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?

Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?

Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Opłata produktowa za zużyty sprzęt na przykładzie

Wprowadzający sprzęt ma obowiązek zorganizowania systemu zagospodarowania odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W celu zabezpieczenia funkcjonowania systemu ustawodawca nałożył na wprowadzających obowiązek osiągania minimalnych rocznych poziomów zbierania, odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu. Obowiązek ten dotyczy wprowadzających sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i wprowadzających sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych i może być wykonywany przez przedsiębiorcę samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).