Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że w dobie informatyzacji danych wdrożenie omawianego systemu stało się konieczne. Jeśli organy udostępnią przedsiębiorcom odpowiednie materiały edukacyjne lub szkolenia internetowe, a sama baza będzie sprawnie funkcjonować, można uznać, że system ułatwi pracę, oszczędzając pracownikom kilkugodzinne wertowanie dokumentów papierowych oraz wysyłanie sprawozdań w formie tradycyjnej.

Kto prowadzi i nadzoruje BDO

Podmiot odpowiedzialny za prowadzenie BDO został wskazany w art. 80 ust. 1 ustawy o odpadach i jest nim marszałek województwa.

Informacje objęte rejestrem przedsiębiorców

Jak wskazano powyżej, BDO zawiera informacje objęte rejestrem podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Wpis dokonywany jest przez marszałka województwa na wniosek przedsiębiorcy lub z urzędu. Dokonanie wpisu skutkuje utworzeniem indywidualnego konta w BDO (wraz z przypisaniem loginu i hasła) oraz nadaniem indywidualnego konta rejestrowego.

Ewidencja odpadów

Z dniem 1 stycznia 2020 r. zmienią się zasady prowadzenia ewidencji odpadów, która ma być prowadzona elektronicznie, wyłącznie za pośrednictwem BDO w trybie bezpośredniego połączenia z bazą. Ewidencja odpadów będzie wymagać również posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Co zawiera BDO

W BDO gromadzi się informacje o:

BDO nie dotyczy wszystkich

Zgodnie z art. 51 ust. 2 ustawy o odpadach (uo) wpisowi do rejestru nie podlegają:

Baza danych o odpadach

Od 24 stycznia 2018 r. została uruchomiona internetowa baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami – BDO. Wprowadzane do niej dane mają pomóc m.in. w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami. Z tego wydania dowiesz się przykładowo, kto będzie wpisany do BDO z urzędu, a kto musi dokonać tego samodzielnie –na wniosek.

Zmiany w prawie

Projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych

Powierzchniowe odprowadzanie wód opadowych z terenów utwardzonych

Jeżeli z terenów utwardzonych, tj. placów, parkingów lub dróg, istnieje możliwość zmycia przez wody opadowe substancji niebezpiecznych, a deszczówka ujęta jest w system kanalizacji zbiorczej, to wówczas takie odprowadzanie wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej. Co natomiast w przypadku powierzchniowego odprowadzania wód?

2024

Monitoring wizyjny w pigułce

Monitoring wizyjny to obowiązek, który muszą spełnić niektóre podmioty gospodarujące odpadami. Kto, kiedy i jakie warunki musi spełnić? Co powinno zostać objęte monitoringiem? Jakie są konsekwencje karne za jego brak?

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Obowiązki podmiotów wprowadzających sprzęt, baterie i akumulatory

Podmioty wprowadzające sprzęt oraz baterie i akumulatory muszą osiągnąć minimalne roczne poziomy zbierania, a w przypadku sprzętu również poziomy odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.

Nowe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Organizacje odzysku opakowań muszą uwzględnić te poziomy w prowadzonej działalności. Poziomy obowiązują do końca 2030 roku.