Podstawowa karta charakterystyki odpadów – wątpliwości
Pytanie: Pytanie: Nasza firma XYZ wytwarza mniej niż 1 tonę odpadów niebezpiecznych lub 5 tys. ton/rok odpadów innych niż niebezpieczne. Czy w takiej sytuacji również mamy obowiązek sporządzania podstawowej charakterystyki odpadów? Czy jest jakaś dolna granica ilości odpadów oddawanych na składowisko, do której nie trzeba wykonywać takiej charakterystyki? Czy mamy obowiązek przekazywania firmie, która od nas odbiera odpady, podstawowej charakterystyki odpadów? Z informacji uzyskanej od tej firmy wynika, że jest ona zobowiązana do sporządzania charakterystyki odpadów tylko z grup 20 oraz 17.
Kto wystawia zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku?
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1592) wprowadza istotne zmiany w dotychczas obowiązującej ustawie o odpadach. Aktualnie do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów trzeba m.in. dołączyć zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku lub przestępstwa z art. 163-164 lub 168 na podstawie ustawy Kodeks karny oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Skąd je wziąć? Czy są jakieś formularze takich zaświadczeń?
Kiedy BDO zyska pełną funkcjonalność?
Brak elektronicznego formularza rejestrowego i aktualizacyjnego BDO wywołał duże obciążenia w administracji samorządowej oraz opóźnienia w nadawaniu numerów rejestrowych. Wprowadzone rozwiązania mają umożliwić efektywniejsze wdrożenie modułu sprawozdawczego i ewidencyjnego.
Gospodarowanie odpadami podczas rekultywacji terenu
Podmiot prowadzący prace likwidacyjno - rekultywacyjne jest wytwórcą odpadów powstałych na danym terenie w związku z realizacją przedsięwzięcia. Wiąże się to z różnymi obowiązkami. Poniżej dowiesz się z jakimi.
Dotacje na gospodarkę odpadami w 2018 roku
Do godziny 15.30 dnia 21 grudnia 2018 r. można składać do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Pożyczki będą udzielane w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna gospodarka odpadami.
Czy wytwarzający odpady musi sporządzać operat ppoż.?
Pytanie: Pytanie: Czy podmioty, które nie zbierają odpadów, ani ich nie przetwarzają, a jedynie je wytwarzają i magazynują na swoim terenie (w tym też odpady niebezpieczne), są objęte nowelizacją ustawy o odpadach, która weszła w życie 5 września 2018 r.? Czy takie podmioty też mają opracowywać operat ppoż?
Co zawiera nowy projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
W dniu 31 sierpnia 2018 r. na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który stawia sobie za cel rozwiązanie aktualnych problemów związanych z gospodarką odpadami.
Zdobądź dotację na program selektywne zbieranie odpadów!
Do 21 grudnia 2018 r. można składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uzyskanie pomocy finansowej w formie dotacji oraz pożyczek na przedsięwzięcia związane z racjonalną gospodarką odpadami. Budżet na przeznaczony realizację celu Programu w latach 2015–2023 wynosi 1.771.191.000 zł.
Rejestr w BDO sieci sklepów rozproszonych po całej Polsce
Pytanie: Pytanie: Firma ma siedzibę w Krąplewicach. Otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego numer rejestrowy BDO. Mamy sieć sklepów w innym województwie, które wystawiają karty przekazania odpadów wyłącznie dla odpadów o kodzie 160380. Czy istnieje więc obowiązek złożenia wniosku o nadanie numeru rejestrowego do marszałka województwa ze względu na miejsce prowadzenia tych sklepów? Pytam, ponieważ na szkoleniu dowiedziałam się że jest to wymagane, natomiast w urzędzie marszałkowskim powiedziano mi odwrotnie.
- « pierwsza
- «
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- »
- ostatnia »
2024
Zagospodarowanie zużytych tonerów – obowiązki i wytyczne dla firm
Zużyte tonery do drukarek stanowią jeden z najczęstszych rodzajów odpadów w biurach. Niewłaściwe postępowanie z nimi nie tylko ma negatywny wpływ na środowisko, ale może także narazić przedsiębiorstwo na konsekwencje prawne związane z nieprzestrzeganiem odpowiednich regulacji dotyczących ich utylizacji. W artykule ekspert przedstawia sposób odpowiedniego zagospodarowania zużytych tonerów w świetle obowiązujących przepisów. Zostanie również omówione, czy przedsiębiorstwa mają możliwość zwrotu zużytych tonerów do dostawcy bez konieczności posiadania karty przekazania odpadu oraz jakie warunki należy spełnić.
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Czy wymagane jest pozwolenie dla oczyszczalni ścieków?
Pytanie: Pytanie: Na terenie naszej oczyszczalni ścieków wytwarzamy 8 tys. Mg osadu/rok (ok. 2 tys. Mg suchej masy). Czy podlegamy pod obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Jeśli tak, to czy powinna być brana pod uwagę całkowita, czy tylko sucha masa osadu?
Czy sprzedawcy odpadów pośredniczący w ich obrocie muszą wystawiać KPO?
Prawa i obowiązki sprzedawcy i pośrednika w obrocie odpadami zależą od tego, czy są oni jednocześnie posiadaczami odpadów. Jeżeli przedsiębiorca działa tylko jako sprzedawca lub pośrednik w obrocie odpadami, jego obowiązki sprowadzają się wyłącznie do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach. Jeśli natomiast przedmiotem ich działalności są odpady niebezpieczne, muszą oni prowadzić również ewidencję odpadów.
Czy można stosować inne formularze KPO?
Pytanie: Pytanie: Odbiorca odpadów wystawia karty przekazania odpadów, jednak wygląda ona inaczej niż w rozporządzeniu. Czy stosowanie innego formularza jest niepoprawne? Czy to w rozporządzeniu jest rekomendowane, czy jednak firmy odbierające odpady mogą skorzystać z innych formularzy?