Opłata rejestracyjna za istotną zmianę pozwolenia zintegrowanego

Przy istotnej zmianie pozwolenia zintegrowanego należy wnieść opłatę rejestracyjną, w wysokości 50% opłaty, jak za nowe pozwolenie. Jak ją wyliczyć?

Niemiecka ustawa o opakowaniach obowiązuje także polskich przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie są zarejestrowane w niemieckim rejestrze opakowań Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister w ramach ustawy o opakowaniach, tzw. VerpackG, nie mogą wprowadzać na teren tego kraju produktów w opakowaniach. Dotyczy to głównie sprzedawców internetowych. Sprzedaż towarów bez wpisu do ww. rejestru grozi bardzo wysokimi karami!

Jak będzie wyglądał wizyjny system kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła obowiązek wizyjnego monitoringu składowisk odpadów. Wytyczne co do prowadzenia tego rodzaju sytemu kontroli, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych oraz wymogi przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu można znaleźć w projekcie rozporządzenia ministerstwa środowiska z 7 września 2018 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Gdzie wrzucać puste pojemniki po tonerze proszkowym

Pytanie: Pytanie: Mamy w firmie maszynę do druku cyfrowego, która drukuje kolorowym tonerem, podobnym do tego w biurowych drukarkach laserowych. Toner to proszek w plastikowych butlach, który zmieniamy razem z butlą, z której jest dozowany. Nie został zakwalifikowany do substancji niebezpiecznych. Żadna z firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami nie potrafi odpowiedzieć na nasze pytanie: Czy puste butle możemy wyrzucać bezpośrednio do odpadów komunalnych lub pojemników na tworzywa, skoro nie są niebezpieczne?

Do 15 marca 2019 r. sprawozdanie z publicznych kampanii edukacyjnych

Coroczny obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych dotyczy wszystkich zarówno wprowadzających do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, jak i inny oraz wszystkich wprowadzających baterie i akumulatory. Niektóre podmioty mylnie uważają, że ww. obowiązek ich nie dotyczy. A kary za jego niewypełnienie mogą być bardzo dotkliwe!

Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?

Zmiany w prawie

Dnia 4 września 2018 r. pojawił się projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wzoru formularza.

Zdobądź dotację na program selektywne zbieranie odpadów!

Do 21 grudnia 2018 r. można składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uzyskanie pomocy finansowej w formie dotacji oraz pożyczek na przedsięwzięcia związane z racjonalną gospodarką odpadami. Budżet na przeznaczony realizację celu Programu w latach 2015–2023 wynosi 1.771.191.000 zł.

Trudniej uznać odpad za produkt uboczny

Od 29 sierpnia 2018 r., aby przekwalifikować odpad na produkt uboczny, nie wystarczy tzw. milcząca zgoda marszałka województwa. Trzeba uzyskać pozytywną zgodę tego organu, jak również wziąć pod uwagę ewentualną kontrolę inspekcji ochrony środowiska.

2024

Jakie zmiany w zakresie gospodarowania odpadami czekają w 2024 roku? Część 1

Nowy rok niesie pytania na temat zmian prawnych. Czy przybędzie nam obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami?

Jak ustalić masę odpadów bez wagi?

Pytanie: Przedsiębiorstwo nie posiada wagi do ważenia odpadów. Na jakiej podstawie powinny być ustalane zatem stany magazynowe odpadów? Ewidencja jest prowadzona na podstawie wagi, jaką podają podmioty przyjmujące odpady. Do tej pory stany magazynowego na 1 stycznia danego roku były podawane jako zero, a np. w lutym były przekazywane odpady, czyli tak jakby nie wszystko było faktycznie wyzerowane za poprzedni rok. W KEO w statusie przekazywanych odpadów była umieszczana waga a potem przepisywana do wytwarzanych. Czy taka praktyka jest prawidłowa? Jeśli nie czy da się na chwilę obecną to jakoś wyprostować?

Firma zmienia lokalizację, czy należy uzyskać nowe pozwolenia?

Pytanie: Firma planuje dzierżawić halę produkcyjną w celu prowadzenia procesów produkcyjnych zgodnych z jej profilem działalności. Posiadając aktualne pozwolenia środowiskowe dla obecnej lokalizacji działalności, firma stoi przed pytaniem, czy w związku z dzierżawą nowej powierzchni będzie wymagane uzyskanie nowych pozwoleń środowiskowych dla tej lokalizacji, czy też możliwe jest przejęcie istniejących pozwoleń od dzierżawcy, który już takie pozwolenia posiada?

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Nowe poziomy odzysku i recyklingu odpadów wielomateriałowych

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe poziomy odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych oraz opakowań po środkach niebezpiecznych. Poniżej szczegóły.

Kto i jak powinien wyliczyć zabezpieczenie finansowe

Podmioty, które wprowadzają sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i nie korzystają z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Szczegóły poniżej.