Odprowadzanie wód w granicach administracyjnych wiejskich – regulacje prawne
Pytanie: Pytanie 1. Zakład prowadzi działalność gospodarczą na terenie wiejskim. Posiada zamkniętą kanalizację deszczową (rurociągi, studzienki, wylot, separator zanieczyszczeń) do odprowadzania wód opadowych do rowu melioracyjnego. Czy takie odprowadzanie wód opadowych w granicach administracyjnych wiejskich jest usługą wodną i wymaga pozwolenia wodnoprawnego?
Kto ponosi odpowiedzialność za zniszczony towar
Pytanie: Pytanie: Kto odpowiada za towar, który uległ zniszczeniu w transporcie? to w momencie powstania odpadu jest jego posiadaczem?
Gmina decyduje, do którego RIPOK należy oddawać odpady
Jeżeli firma gospodarująca odpadami w gminie nie oddaje śmieci do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), naraża się na karę do 2.000 zł. Oddawanie śmieci do zastępczej sortowni jest możliwe tylko w przypadku udokumentowanej awarii RIPOK. Tak rygorystyczne podejście potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym wobec firmy, która bez poważnego uzasadnienia oddawała odpady do instalacji zastępczej.
Dla jakich odpadów należy sporządzać podstawową charakterystykę odpadów?
Pytanie: Pytanie: Czy podstawowa charakterystyka odpadów przekazywanych na składowisko musi być sporządzona dla wszystkich odpadów, czy tylko tych z instalacji do przetwarzania? Czy inne odpady, np. wióry stalowe z obróbki metali, opakowania z tworzyw sztucznych, sprzęt komputerowy, które nie były przetworzone w instalacji, też wymagają sporządzenia karty?
Zmiany w prawie
Dnia 8 września 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie wzorów sprawozdań o odebranych i zebranych odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi
Termin wniesienia oraz sposób obliczania zabezpieczenia roszczeń
Na skutek masowego palenia składowisk odpadów w maju 2018 r. rząd RP podjął prace mające na celu ograniczenie tego procederu. Jednym z tych działań jest projekt rozporządzenia ministra środowiska z 25 czerwca 2018 r. w sprawie sposobu obliczania wysokości zabezpieczenia roszczeń określa sposób obliczania wysokości zabezpieczenia roszczeń.
Rejestr w BDO eksportera produktów w opakowaniach
Przedsiębiorca dokonujący eksportu produktów w opakowaniach podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa. Brak wpisu oznacza, że podmiot nie może prowadzić działalności w tym zakresie.
Osiem głównych zmian w ustawie o odpadach
Nowelizacja ustawy o odpadach jest w dużej mierze reakcją na zjawisko nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów oraz pożarów składowisk odpadów. Zaproponowane w niej rozwiązania odczują przede wszystkim przedsiębiorcy, ponieważ trudniej będzie im uzyskać zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadami, a za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić ostrzejsze kary.
Obrót substancjami chemicznymi SVHC
Każde przedsiębiorstwo, które wytwarza lub importuje substancję chemiczną w jej własnej postaci, w mieszaninach lub – w niektórych przypadkach – również w wyrobach w ilości przekraczającej tonę rocznie, bez względu na to, czy jest to substancja stwarzająca zagrożenie, czy też nie, musi ją zarejestrować w ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów). W przeciwnym razie nie może jej wprowadzać do obrotu na rynku EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).
- « pierwsza
- «
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- »
- ostatnia »
2024
Zabezpieczenie w umowie najmu przed nielegalnym składowaniem odpadów
Przyjmuje się, że właściciel terenu jest również odpowiedzialny za odpady znajdujące się na tej nieruchomości. Jednak w praktyce zdarza się, że najemcy nielegalnie składowali odpady na wynajmowanych terenach. Aby uchronić się przed konsekwencjami pozostawienia odpadów przez najemcę, już podczas tworzenia umowy najmu warto uwzględnić odpowiednie zapisy. Takie zapisy mogą okazać się przydatne w przypadku potrzeby ustalenia faktycznego posiadacza odpadów.
Sprawozdanie o opakowaniach w trzech krokach
Wielkimi krokami zbliża się termin na złożenie sprawozdania o opakowaniach za 2023 rok. W terminie do 15 marca 2024 roku wszystkie podmioty m.in. wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek będą zobligowane do sprawozdania się z tego tytułu. Jak się do tego przygotować? Co zrobić? Gdzie? Szczegóły poniżej.
Składowisko w Chabielicach zaczyna się opróżniać
Ze składowiska odpadów w Chabielicach pod Bełchatowem w końcu zostały zabrane pierwsze pojemniki z odpadem po produkcji trotylu. Jak donosi TVN24, stało się to dopiero pięć miesięcy po zapowiedzi Jacka Sasina, który zapewniał, że państwowa spółka Nitro-Chem ponownie zutylizuje niebezpieczne odpady.
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Zmiany w prawie
Projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych
Powierzchniowe odprowadzanie wód opadowych z terenów utwardzonych
Jeżeli z terenów utwardzonych, tj. placów, parkingów lub dróg, istnieje możliwość zmycia przez wody opadowe substancji niebezpiecznych, a deszczówka ujęta jest w system kanalizacji zbiorczej, to wówczas takie odprowadzanie wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej. Co natomiast w przypadku powierzchniowego odprowadzania wód?