Sprawozdanie o odpadach
Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy o odpadach ww. sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza:
Sprawozdanie o komunalnych osadach ściekowych
Podmioty, które w ramach prowadzonej działalności prowadzą odzysk polegający na stosowaniu komunalnych osadów ściekowych:
Przykłady naliczania opłat za składowanie odpadów
Jednym z obowiązków w zakresie korzystania ze środowiska jest coroczne wniesienie opłaty środowiskowej. Opłatę za korzystanie ze środowiska ponosi się m.in. w związku ze składowaniem odpadów w formie podstawowej i podwyższonej. Dowiedz się, w jaki sposób należy naliczyć ww. opłatę za 2018 rok.
Organy właściwe do wydawania zezwoleń
Zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów wydaje:
Okresy przejściowe
Do wszystkich spraw o wydanie zezwoleń na: zbieranie odpadów, przetwarzanie odpadów, wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, pozwoleń zintegrowanych uwzględniających zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, decyzji zatwierdzających instrukcję prowadzenia składowiska odpadów, – wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy nowe.
Odmowa wydania zezwolenia
Organ wydający zezwolenie odmawia jego udzielenia jeśli m.in.:
Nowe zasady gospodarowania odpadami
Od 5 września 2018 r. obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym wydaniu.
Nowe przepisy dla gmin
W dniu 28 sierpnia 2018 r. pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg), który ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Co jest planowane?
Kolejne dotacje na gospodarowanie odpadami
NFOŚiGW powołał specjalny program priorytetowy, który ma za zadanie zapewnić beneficjentom brakujące środki na prawidłową realizację projektów inwestycyjnych w ramach Działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi PO Infrastruktura i Środowisko. Budżet Programu wynosi 682.166.000 zł.
- « pierwsza
- «
- 57
- 58
- 59
- 60
- 61
- »
- ostatnia »
2025
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Czy KPO to jedyny dokument potwierdzający przekazanie odpadów
Pytanie: Jak przyjąć odpad np. złom od firmy, która nie jest wpisana w rejestrze BDO, więc nie będzie mogła wystawić KPO. Firma, od której mielibyśmy przyjąć, jest w stanie upadłości. Sprzedaż tego złomu będzie uregulowana fakturą VAT.
Jakie zmiany w zakresie gospodarowania odpadami czekają w 2024 roku? Część 2
Nowy rok niesie pytania na temat zmian prawnych. Czy przybędzie nam obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami?
Weszła w życie opłata za opakowania z tworzyw sztucznych
Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Jak będzie wyglądał wizyjny system kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów
Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła obowiązek wizyjnego monitoringu składowisk odpadów. Wytyczne co do prowadzenia tego rodzaju sytemu kontroli, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych oraz wymogi przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu można znaleźć w projekcie rozporządzenia ministerstwa środowiska z 7 września 2018 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.
Gdzie wrzucać puste pojemniki po tonerze proszkowym
Pytanie: Pytanie: Mamy w firmie maszynę do druku cyfrowego, która drukuje kolorowym tonerem, podobnym do tego w biurowych drukarkach laserowych. Toner to proszek w plastikowych butlach, który zmieniamy razem z butlą, z której jest dozowany. Nie został zakwalifikowany do substancji niebezpiecznych. Żadna z firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami nie potrafi odpowiedzieć na nasze pytanie: Czy puste butle możemy wyrzucać bezpośrednio do odpadów komunalnych lub pojemników na tworzywa, skoro nie są niebezpieczne?
Do 15 marca 2019 r. sprawozdanie z publicznych kampanii edukacyjnych
Coroczny obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych dotyczy wszystkich zarówno wprowadzających do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, jak i inny oraz wszystkich wprowadzających baterie i akumulatory. Niektóre podmioty mylnie uważają, że ww. obowiązek ich nie dotyczy. A kary za jego niewypełnienie mogą być bardzo dotkliwe!